Szukaj

Jak przygotować dziecko do nadchodzącego rodzeństwa?

Młodsze rodzeństwo to nie zawsze powód do radości dla starszego dziecka. Zwłaszcza te dzieci, które długo były jedynakami, mogą zareagować zazdrością i niechęcią, a nawet złością. Małe dzieci także często nie rozumieją, dlaczego uwaga rodziców nagle zaczyna skupiać się na płaczącym noworodku, podczas gdy przedtem miało ją całą dla siebie. Warto wiedzieć, jak przygotować dziecko na pojawienie się w domu młodszego brata lub siostry oraz jaki wpływ ma rodzeństwo na rozwój małego dziecka. Podpowiadamy, jak zadbać o to, by młodsze rodzeństwo przyjęte zostało z radością, a później było jak najmniej kłótni.

 

Rodzeństwo a rozwój dziecka

 

Wpływ rodzeństwa na rozwój małego dziecka jest nie do przecenienia. Malec uczy się wówczas odpowiedzialności, a także empatii i asertywności. Młodsze rodzeństwo to nie lada wyzwanie dla dzieci, które do tej pory miały cały pokój i całą miłość rodziców tylko dla siebie. Największe problemy mogą pojawić się w początkowym okresie, gdy noworodek pojawi się w domu, a także wówczas, gdy trzeba będzie dzielić się z młodszym bratem czy siostrą zabawkami i własnymi ulubionymi przedmiotami czy miejscami, na przykład w pokoju. Po początkowej fazie złości i zazdrości, która jest naturalna i nieunikniona, starsze rodzeństwo zacznie jednak traktować malucha z sympatią, jako kolejnego członka rodziny. Wczucie się w rolę starszego brata lub siostry może je wiele nauczyć i pomóc wykształcić przydatne społecznie umiejętności, takie jak opieka nad słabszymi czy ustępowanie w małych kwestiach, bronienie zaś tych bardzo dla dziecka ważnych. Dziecko czuje się też przy młodszym rodzeństwie silniejsze i mądrzejsze, a to korzystnie wpływa na jego samoocenę. Młodsze rodzeństwo to także świetny trening cierpliwości, co zawsze przyda się w dorosłym życiu.

 

Młodsze rodzeństwo – jak przygotować dziecko na pojawienie się brata lub siostry?

 

Największym błędem, jaki nadal robi spora część rodziców, jest ukrywanie przed dzieckiem faktu, że wkrótce na świecie pojawi się jego brat lub siostra. Ta sytuacja nie powinna być dla dziecka zaskoczeniem. Jeśli tak się stanie, może zareagować silnymi negatywnymi emocjami i poczuć się zdradzone oraz oszukane przez rodziców. Jego złość skupi się zaś na niczemu niewinnym malcu i może objawiać się lekceważeniem, obojętnością i pozornym niezauważaniem nowego domownika, albo wręcz przeciwnie – nieprzyjaznymi zachowaniami wobec niego.

Z dzieckiem trzeba rozmawiać i tłumaczyć mu, na czym będą polegać nadchodzące zmiany. Najlepiej powiadomić je o tym, że rodzice spodziewają się kolejnego potomka już na początku ciąży, tak by miało czas „przetrawić” tę wiadomość i przygotować się psychicznie na powitanie młodszego rodzeństwa. Można pokazać dziecku zdjęcia USG, tak żeby miało okazję zapoznać się z braciszkiem czy siostrą jeszcze zanim się urodzi. Dobrze jest też zawczasu wytłumaczyć dziecku konieczność kilkudniowego pobytu mamy w szpitalu, czyli jej nieobecności w domu, tak by czuło się bezpieczne i spokojne. A kiedy pojawiamy się z noworodkiem w domu, warto przynieść jakiś miły prezent starszemu dziecku, tak by poczuło się docenione i zauważone. Możemy powiedzieć, że to powitalny prezent od nowego członka rodziny, to powinno zaskarbić mu sympatię starszego brata lub siostry. Warto też włączać starsze rodzeństwo do opieki nad maluchem, chociażby tłumacząc czynności, które wykonujemy i dlaczego są one tak ważne, że poświęcamy im tyle uwagi. Starsze dziecko poczuje się wtedy naprawdę „dorosłe” i ważne.

 

Rodzeństwo w jednym pokoju – jak urządzić i zorganizować przestrzeń?

 

Jeśli w naszym mieszkaniu brakuje miejsca na oddzielne pokoje dla rodzeństwa, postarajmy się tak urządzić przestrzeń w jednym pokoju, by każde z rodzeństwa miało tam swój własny kącik. Można symbolicznie przedzielić przestrzeń na przykład oddzielnymi dywanikami albo innym kolorem ścian. To ważne, by każde z dzieci miało swoją „prywatną” przestrzeń, do której może, ale nie musi wpuścić brata czy siostrę i gdzie może w spokoju zająć się nauką, lekturą książki czy po prostu odpocząć. Jeśli dziecko do tej pory nie dzieliło z nikim pokoju, warto znacznie wcześniej porozmawiać z nim na temat takiej konieczności i przedstawić tego zalety, np. możliwość zabawy z młodszym bratem lub siostrą i posiadanie towarzystwa nowego członka rodziny. Postarajmy się też, by zabezpieczyć ważne dla starszego dziecka przedmioty, tak by raczkujący maluch ich nie zniszczył. W kłótnie między rodzeństwem ingerujmy zaś dopiero wówczas, gdy wymkną się spod kontroli. Umiejętność samodzielnego rozstrzygania konfliktów to także ważna rzecz.

 

Bibliografia:

 

Sidney Baker, Frances Lillian Ilg, Louise Bates Ames, Rozwój psychiczny dziecka

Dagmar Geisler, Fajnie mieć rodzeństwo. Jak docenić siostrę i brata

  1. Stańczyk, Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci
  2. Trojanowicz, Jestem starszym bratem
  3. Trojanowicz, Jestem starszą siostrą

 

RB-M-47663

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.