Szukaj

Dlaczego moje dziecko jest tak bardzo zafascynowane zabawą w chowanego?

Krótko mówiąc: bo jest fajna! W dłoniach lub kocyku, za którymi się chowasz, ukrywa się jednak ważna nauka. Zabawa w chowanego to prosta gra, która pomaga Twojemu dziecku zrozumieć, że rzeczy nadal istnieją, nawet gdy ich nie widać – to ważny etap rozwoju poznawczego niemowląt.

Gdy bawisz się w chowanego z malutkim dzieckiem, ma mnóstwo frajdy, bo zawsze cieszy się, gdy ponownie zobaczy Twoją twarz. Co za miła niespodzianka! I do ukończenia około 7-8 miesięcy jest to rzeczywiście zaskoczenie. Młodsze dzieci nie myślą o tym, czego nie widzą przed sobą. Powiedzenie „co z oczu, to z serca” idealnie opisuje ich sposób postrzegania świata.

W wieku około 8 miesięcy Twoje dziecko zaczyna rozumieć, że rzeczy, których nie widzi, nadal istnieją. Chowasz twarz pod kocykiem, a maluch – chociaż Cię nie widzi – wie, że nadal tu jesteś. To wielki krok; oznaka, że rozwija się pamięć. Dziecko nie martwi się już Twoim zniknięciem, a zabawa staje się bardziej ekscytująca.

Zrozumienie, że rzeczy nadal istnieją, nawet gdy ich nie widać, wpływa na dziecko na wiele sposobów. Dzięki temu już wie, że ulubiona zabawka, która wypadła z łóżeczka, jest gdzieś pod spodem, nawet jeżeli jej nie widać i może o nią marudzić. Wie też, że kiedy wychodzisz z pokoju, nadal jesteś w pobliżu lub w okolicy.

Wskazówki dla rodziców

Im częściej Twoje dziecko ćwiczy takie zabawy jak zabawa w chowanego, które łączą rozwój wzroku, umiejętności motoryczne i interakcje społeczne, tym lepiej dla jego rozwijającego się mózgu.

Gdy Twoje dziecko staje się większe, spróbuj częściowo chować zabawkę pod kocykiem i sprawdź, czy maluszek po nią sięgnie – jeżeli tak, warto go nagrodzić zawołaniem „akuku” i mnóstwem uśmiechów. Noworodka łatwo przytłoczyć, obserwuj więc sytuację: jeżeli Twoje dziecko odwraca główkę w bok lub jest wystraszone Twoim nagłym okrzykiem, zrób przerwę i spróbuj jeszcze raz później.

W miarę rozwoju Twoje dziecko będzie uwielbiać zabawy, które zachęcają je do szukania ukrytych zabawek w nieco mniej oczywistych miejscach, na przykład pod jednym z kilku koszyków lub pod stosem kocyków. Zabawki „wyskakujące” działają na tej samej zasadzie, co zabawa w chowanego – nie ma, nie ma, a jest!

 

Referencje:
  1. Mayo Clinic. 2012. Mayo Clinic guide to your baby’s first year
  2. American Academy of Pediatrics. 2009. Caring for your baby and young child: birth to age 5. 5th Edition

Podobne artykuły

Zajęcia stymulujące rozwój komunikacyjny m...

Umiejętności komunikacyjne będą z czasem coraz ważniejsze dla Twojego dziecka Te proste i przyjemne zabawy mogą wspomagać jego rozwój językowy...

Czytaj więcej

Zabawy wspomagające rozwój fizyczny

Poznaj zabawy dla dzieci w wieku 2 lat lub więcej – rozwój fizyczny! Zajęcia stymulujące rozwój fizyczny małego dziecka Fizyczne...

Czytaj więcej

W jaki sposób uczą się małe dzieci?

Poznaj sposób funkcjonowania mózgu małego dziecka i dowiedz się, w jaki sposób dzieci zdobywają umiejętności fizyczne i poznawcze.    ...

Czytaj więcej

Zajęcia stymulujące rozwój małego dziecka

Zabawa z dzieckiem to najlepszy sposób na wspomaganie jego rozwoju poznawczego. Stosuj odpowiednie techniki i zajęcia, aby stymulować jego rozwój....

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska