Szukaj

Suplemetacja witaminami D i K

Witamina D jest niezbędna do zbudowania zasobów wapnia i fosforu w organizmie dziecka, potrzebnych dla zdrowia kości i zębów. Witamina K bierze udział w syntezie i utrzymaniu prawidłowego stężenia czynników krzepnięcia krwi oraz białek budujących tkankę kostną białek wiążących wapń.

 

Ile witaminy D potrzebuje Twoje dziecko?

Zalecane codzienne spożycie witaminy D dla niemowląt do szóstego miesiąca życia wynosi 10 µg (400 IU), niezależnie od sposobu jego karmienia. Starsze niemowlęta do ukończenia pierwszego roku życia powinny otrzymywać codziennie 10-15 µg (400-600 UI) witaminy D, zależnie od jej podaży z dietą.

Ponieważ Twoje dziecko otrzymuje potrzebną mu witaminę D od Ciebie w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, eksperci zalecają, abyś codziennie przyjmowała suplement witaminy D w dawce 37,5-50 µg (1500-2000 UI), aby zapewnić jej zapasy Twojemu organizmowi. Twój maluszek powinien otrzymywać suplement witaminy D niezależnie. Zapytaj swojego lekarza, który suplement jest odpowiedni dla Twojego dziecka w okresie karmienia piersią.

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia dla Twojego dziecka.

Czy dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wymagają dodatkowo witaminy D?

Do szóstego miesiąca życia dziecko potrzebuje suplementacji witaminy D niezależenie od sposobu karmienia. Starsze niemowlęta potrzebują codziennie 10-15µg (400-600 UI) witaminy D. U niemowlęcia powyżej szóstego miesiąca życia, karmionego mlekiem modyfikowanym, suplementację witaminy D należy oszacować, na podstawie jej spożycia z dietą maluszka. Należy zatem obliczyć, ile witaminy D dostarczyło mleko oraz inne jej źródła.

W razie pytań dotyczących składu mieszanki Twojego dziecka zwróć się do lekarza pediatry.

Gdzie mogę ją znaleźć?

Witamina D powstaje w Twojej skórze wskutek ekspozycji na światło dzienne w miesiącach letnich. Ilość czasu przebywania na słońcu, potrzebna do wytworzenia wystarczającej ilości witaminy D, jest różna dla każdego człowieku i jest zależna od takich czynników, jak typ skóry, pora dnia i pora roku. Ilość słońca potrzebna do wyprodukowania wystarczającej ilości witaminy D jest mniejsza niż ilość wywołująca opaleniznę lub oparzenie, nie musisz więc zażywać kąpieli słonecznych. W przypadku, jeśli masz ciemną karnację lub zawsze zasłaniasz skórę, możesz grozić Ci niedobór witaminy D. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeżeli znajdujesz się w takiej sytuacji.

Źródła witaminy D w pożywieniu

Witamina D występuje naturalnie w tłustych rybach (takich jak łosoś, makrela i sardynki), jajach i mięsie. Niektórzy producenci dodają ją do płatków śniadaniowych, produktów sojowych, produktów nabiałowych, mleka w proszku i produktów do smarowania pieczywa, takich jak margaryna.

Ile witaminy K potrzebuje Twoje dziecko?

Zawartość witaminy K w mleku kobiecym wynosi ok. 0,25µg/100ml i niestety nie jest wystarczająca do pokrycia dobowego zapotrzebowania na nią dziecka. Noworodki i niemowlęta karmione piersią poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu wymagają dalszej profilaktycznej podaży witaminy K w okresie od 2 tygodnia życia do ukończenia 3 miesiąca życia. Niemowlęta karmione piersią - powinny otrzymywać witaminę K w dawce 25µg/dobę.

Czy dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wymagają dodatkowo witaminy K?

Po urodzeniu, niemowlęta otrzymują jednorazową dawkę witaminy K jeszcze w szpitalu. Mleka modyfikowane dla niemowląt, zawierają od 3 do 9 µg witaminy K w 100 ml roztworu i zabezpieczają wystarczającą podaż witaminy K, nawet po uwzględnieniu wchłaniania witaminy K z przewodu pokarmowego, które u niemowląt wynosi około 30%. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dalszej profilaktycznej podaży witaminy K.

 

Referencje:
  • Płudowski P., 2013, Standardy Medyczne Pediatria
  • Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów-wytyczne dla Europy Środkowej 2013r
  • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
  • Zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt, Ministerstwo zdrowia
  • Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, M. Jarosz, 2012 r

Podobne artykuły

Jak karmić piersią?

Poznaj najważniejsze zasady podczas karmienia piersią i dowiedz się, jak sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo przystawione.   Pozycje do karmienia...

Czytaj więcej

Zalety karmienia piersią

Dlaczego karmienie piersią jest ważne? Zalety karmienia piersią Eksperci od żywienia niemowląt nie mają najmniejszych wątpliwości, że najlepszym pokarmem dla...

Czytaj więcej

Żywienie mam karmiących

Co jeść podczas karmienia piersią? Sposób w jaki się odżywiasz wpływa na ilość i jakość Twojego pokarmu. Zbilansowana dieta dostarcza...

Czytaj więcej

Przechowywanie mleka matki

Dowiedz się, jak przechowywać świeżo odciągnięte mleko. Poniższe wytyczne dotyczące przechowywania pokarmu są odpowiednie dla zdrowych, donoszonych dzieci. Jeżeli Twój...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska