Szukaj

Skąd wiadomo, czy dziecko karmione piersią zjada wystarczająco dużo?

Skąd wiadomo, czy dziecko karmione piersią zjada wystarczająco dużo?

Czy dziecko karmione piersią zjada wystarczająco dużo mleka?

Młodzi rodzice często mają wątpliwości, czy ich dziecko zjada wystarczająco duże posiłki, aby pokryć całkowite zapotrzebowanie na składniki żywieniowe. Na szczęście te obawy są w większości niepotrzebne. Jeśli nie wiesz czy Twoje dziecko karmione piersią je wystarczająco dużo, nie musisz ważyć go przed i po posiłku – są znacznie łatwiejsze sposoby, aby to sprawdzić.

Sygnały wskazujące, że dziecko zjada wystarczająco dużo mleka:

  • Twoje dziecko odsuwa się od piersi, wyglądając na zrelaksowane i zadowolone
  • Twoje dziecko powinno przybrać na wadze po dwóch pierwszych tygodniach
  • Twoje piersi i brodawki nie powinny być obolałe
  • W ciągu pierwszych 48 godzin Twoje dziecko prawdopodobnie zmoczy tylko dwie lub trzy pieluszki
  • Od piątego dnia życia, dziecko powinno moczyć co najmniej sześć pieluszek na dobę
  • Twoje dziecko powinno wyglądać na zdrowe i czujne gdy nie śpi

Karmienie na żądanie

Chociaż istnieją pewne wskazówki i zalecenia mówiące o tym jak często powinno jadać niemowlę i ile mleka wypija podczas jednego posiłku, warto też pamiętać, że te liczby to tylko pewna wskazówka. Niektóre maluchy wolą jadać częściej i mniejsze porcje, inne preferują dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami. Najrozsądniejsze będzie więc karmienie na żądanie, a więc podawanie piersi, kiedy maluch jest głodny. Nie ma konieczności regulowania pór posiłków. Na początku może wydawać się, że nie robisz nic poza karmieniem, ale stopniowo oboje wypracujecie pewien rytm karmienia, a ilość produkowanego pokarmu ureguluje się.

Pamiętaj, że karmienie piersią w godzinach nocnych jest ważne, ponieważ właśnie wtedy produkujesz więcej hormonów (prolaktyny), potrzebnych do zwiększania podaży mleka.

Mokre pieluszki i stolce

Niektóre maluchy napełniają pieluszkę przy każdym karmieniu. Inne – zwłaszcza dzieci karmione piersią – mogą nie wypróżniać się przez kilka dni, nawet do tygodnia. Oba te rytmy są prawidłowe. Normalnym również jest, że niemowlęta napinają się lub nawet płaczą podczas oddawania stolca. Twoje dziecko nie ma zaparcia, dopóki stolce są miękkie, nawet jeżeli nie robiło kupki przez kilka dni.

Pierwszy stolec Twojego dziecka składa się z substancji zwanej smółką. Jest kleista i zielonkawo-czarna. To znak, że układ pokarmowy Twojego dziecka funkcjonuje prawidłowo.

Po kilku dniach stolec zmieni kolor na żółty lub musztardowy. Dziecko karmione piersią robi kupki płynne i bezzapachowe, zaś stolce dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym mogą mieć gęstszą konsystencję, ciemniejszy brązowy kolor i bardziej wyraźny zapach.

Niektóre mieszanki dla niemowląt sprawiają, że stolec dziecka ma ciemnozieloną barwę. Jeżeli przejdziesz z karmienia piersią na mieszankę, zauważysz, że kupki Twojego dziecka stały się ciemniejsze i mają gęstszą konsystencję.

Pamiętaj, że podane wyżej informacje stanowią jedynie pewne wytyczne, a każde dziecko jest inne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące żywienia noworodka lub starszego malucha, skonsultuj się z pediatrą.

Źródła:

Podobne artykuły

Jak karmić piersią?

Poznaj najważniejsze zasady podczas karmienia piersią i dowiedz się, jak sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo przystawione.   Pozycje do karmienia...

Dowiedz się więcej

Zalety karmienia piersią

Dlaczego karmienie piersią jest ważne? Zalety karmienia piersią Eksperci od żywienia niemowląt nie mają najmniejszych wątpliwości, że najlepszym pokarmem dla...

Dowiedz się więcej

Żywienie mam karmiących

Co jeść podczas karmienia piersią? Sposób w jaki się odżywiasz wpływa na ilość i jakość Twojego pokarmu. Zbilansowana dieta dostarcza...

Dowiedz się więcej

Suplemetacja witaminami D i K

Witamina D jest niezbędna do zbudowania zasobów wapnia i fosforu w organizmie dziecka, potrzebnych dla zdrowia kości i zębów. Witamina...

Dowiedz się więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska

Nie należysz jeszcze
do Klubu Enfamama?
Dołącz teraz!