Szukaj

Pozycje do karmienia piersią

Czy istnieje jedna, uniwersalna pozycja do karmienia piersią, zalecana dla wszystkich mam? Oczywiście, że nie, bo najważniejsze jest znalezienie takiego ułożenia, które najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu dziecku. Oto kilka podpowiedzi, w jakich pozycjach pobieranie pokarmu przez dziecko jest najbardziej wygodne.

Jeśli maluszek nieskutecznie ssie pierś, a mama podczas kamienia nie czuje się komfortowo, boli ją ręka, kark albo ramię, to sygnały świadczące o nieprawidłowej pozycji. Na szczęście możliwości jest na tyle dużo, że z pewnością każda mama w końcu znajdzie tę idealną. Karmienie dziecka, podobnie jak wiele innych czynności, wymaga bowiem nieco wprawy.

Pozycje do karmienia piersią - kilka podstawowych zasad

Początki karmienia piersią mogą być trudne, dlatego to ważne, aby zachować cierpliwość oraz metodą prób i błędów znaleźć rozwiązanie dogodne dla mamy i maluszka. Istotne, aby główka, ramiona i tułów malca zawsze pozostawały w jednej linii, a jego buzia była zwrócona w kierunku piersi (w taki sposób, aby nie musiał skręcać szyi). Jednocześnie dziecko nie powinno być przyciśnięte do piersi mamy - jego główka powinna swobodnie się odchylać.

Klasyczna pozycja karmienia piersią

Jest to pozycja siedząca, dlatego karmienie powinno odbywać się na wygodnym fotelu (może być to fotel bujany). Maluch powinien być oparty na przedramieniu mamy, która przytrzymuje ręką jego pupę w taki sposób, aby ich brzuchy się stykały. Przedramię, na którym ułożone jest dziecko, warto wesprzeć poduszką, aby go zanadto nie obciążać.

Wariantem pozycji klasycznej jest tak zwana pozycja krzyżowa, która polega na przytrzymywaniu dziecka ręką przeciwną do piersi, z której jest karmione. Brzuch maluszka przylega do brzucha mamy, która podpiera dłonią jego kark i główkę, natomiast przedramieniem jego plecki. Ten wariant jest polecany w sytuacji, gdy maluszek jest ruchliwy i zbyt słabo ssie pierś.

Inne pozycje karmienia piersią

Są sytuacje, kiedy mamy nie czują się komfortowo, karmiąc w pozycji klasycznej. Tak może być na przykład wkrótce po porodzie, gdy ciało jest jeszcze słabe i obolałe. Wówczas najwygodniejsza będzie pozycja leżąca. Czasami zaś, gdy mama ma duży biust, jest po cięciu cesarskim lub boryka się z zastojem pokarmu, wygodnie jest karmić maleństwo w pozycji „spod pachy”. Dziecko jest wówczas ułożone pod pachą mamy, która dłonią podtrzymuje jego główkę i szyję. Pod plecki dziecka można też podłożyć poduszkę.

Rogal do karmienia - czy warto w niego zainwestować?

Popularnym wśród świeżo upieczonych mam gadżetem jest rogal do karmienia, czyli specjalnie wyprofilowana poduszka, ułatwiająca przyjęcie wygodnej pozycji podczas karmienia (dotyczy zarówno ułożenia klasycznego, spod pachy i innych), co jest ważne dla dziecka i mamy, gdyż zapobiega napięciu karku, ramion, pleców. Rogal zapewnia także stabilność malucha. Nie jest jednak gadżetem niezbędnym, gdyż wiele karmiących kobiet radzi sobie doskonale z pomocą zwykłej poduszki lub zwiniętego koca.

Pamiętaj, że jakichkolwiek problemów z karmieniem nie można ignorować i warto poprosić o pomoc bardziej doświadczoną mamę lub zgłosić się do poradni laktacyjnej, gdzie można skonsultować pozycje do karmienia oraz wszelkie związane z nim kwestie.  

Bibliografia:

  1. Najlepsze pozycje do karmienia piersią. https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/najlepsze-pozycje-do-karmienia-piersia Data dostępu: 28.05.2019
  2. Breastfeeding Positions and Tips for Mom and Baby. https://www.whattoexpect.com/first-year/breastfeeding/positions/ Data dostępu: 28.05.2019
Enfamil Polska Enfamil Polska