Szukaj

Jak radzić sobie podczas karmienia piersią
Przed porodem prawdopodobnie przeczytałaś wszystko o karmieniu piersią, ale lektura nie może równać się z niewiarygodnym doświadczeniem karmienia Twojego dziecka. Oboje możecie jednak potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do karmienia piersią. Nie zniechęcaj się zatem, jeżeli po drodze zdarzą się trudniejsze momenty. Naturalne także, że masz wiele pytań; poproś pielęgniarkę lub położną środowiskową, jeżeli będziesz potrzebować dodatkowej pomocy.

Skurcze

Skurcze przypominające bóle menstruacyjne to normalne zjawisko w pierwszych dniach i tygodniach po porodzie. To oznaka, że macica kurczy się do rozmiarów sprzed ciąży. Możesz złagodzić te dolegliwości, opróżniając pęcherz przed karmieniem. Pomocne może być także siedzenie w pozycji wyprostowanej, z nogami zaplecionymi z przodu.

Bolesność brodawek

W pierwszych tygodniach brodawki mogą być nieco nadwrażliwe, ale karmienie piersią nie powinno być bolesne. Jeżeli brodawki nadal są obolałe, nie znaczy to jednak, że robisz coś nie tak – być może dziecko nie przystawia się prawidłowo do Twojej piersi.

Możesz pomóc swojemu dziecku, zapewniając mu prawidłowe ułożenie i przystawienie – poproś położną o poradę; na pewno będzie mieć mnóstwo pomocnych wskazówek.2,4 Gdy maluszek dobrze się przystawi, rozpoznasz to po uczuciu lekkiego ciągnięcia.2 To normalne, że możesz odczuwać lekki dyskomfort przez pierwsze 30-60 sekund, ale wkrótce powinien minąć. Jeżeli będziesz odczuwać ból lub szczypanie przez cały czas karmienia, dziecko prawdopodobnie wciąż nie jest dobrze ułożone. Spróbuj przerwać karmienie i ponownie przystawić je do piersi.

Pamiętaj także o pielęgnacji swoich brodawek. Pozwól mleku wyschnąć w sposób naturalny i postaraj się nie używać zbyt dużo mydła w kąpieli.2 Przede wszystkim spróbuj się zrelaksować i ciesz się Waszą bliskością; postaraj się utrzymać karmienie piersią tak długo, jak to tylko będzie możliwe.

Jeżeli chciałabyś dowiedzieć się więcej o karmieniu piersią, przeczytaj nasz artykuł o karmieniu piersią.

Ból piersi

Jeżeli piersi są zaczerwienione, obolałe lub jeżeli odczuwasz silny ból w trakcie karmienia lub po karmieniu, może to być infekcja. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, lub jeżeli masz objawy grypopodobne – gorączka, dreszcze lub bóle mięśni czy stawów. Większość infekcji da się łatwo leczyć i możesz nadal karmić piersią w trakcie leczenia. W tym czasie spróbuj karmić częściej, a krócej, zaczynając od tej strony, która jest mniej obolała.

Jesteśmy tu dla Ciebie, aby pomagać Ci na każdym etapie

Aby zapewnić Ci wsparcie w Twojej niesamowitej podróży w roli mamy, stworzyliśmy serię poradników opisujących ważne tematy dotyczące okresu ciąży oraz wychowywania maluszka. Poradniki zawierają przydatne informacje i pomocne wskazówki. Są dostępne do pobrania i wydrukowania, dzięki czemu możesz zawsze mieć je pod ręką, gdziekolwiek będziesz. Aby uzyskać dostęp do tych fantastycznych materiałów, wystarczy założyć konto w Klubie Enfamama, a następnie zalogować się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła.

 

Sprawdź nasz poradnik na temat karmienia piersią, w którym znajdziesz wskazówki postępowania krok po kroku.
Jak karmić piersią

Podobne artykuły

Jak karmić piersią?

Poznaj najważniejsze zasady podczas karmienia piersią i dowiedz się, jak sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo przystawione.   Pozycje do karmienia...

Czytaj więcej

Zalety karmienia piersią

Dlaczego karmienie piersią jest ważne? Zalety karmienia piersią Eksperci od żywienia niemowląt nie mają najmniejszych wątpliwości, że najlepszym pokarmem dla...

Czytaj więcej

Żywienie mam karmiących

Co jeść podczas karmienia piersią? Sposób w jaki się odżywiasz wpływa na ilość i jakość Twojego pokarmu. Zbilansowana dieta dostarcza...

Czytaj więcej

Suplemetacja witaminami D i K

Witamina D jest niezbędna do zbudowania zasobów wapnia i fosforu w organizmie dziecka, potrzebnych dla zdrowia kości i zębów. Witamina...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska