Szukaj

Przejście z mleka matki na modyfikowane z początku może wydawać się trudnym zadaniem, jednak przy odrobinie cierpliwości wprowadzanie zmian powinno przebiec gładko. Skorzystaj z tych kilku podpowiedzi, które powinny być pomocne.

Od kiedy mleko modyfikowane – czy w tej kwestii istnieją jakieś reguły?

Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia oraz wielu innych autorytetów najlepszym sposobem żywienia niemowląt jest karmienie piersią co najmniej przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Po tym czasie zaleca się kontynuować tak długo, jak podpowiada matczyna intuicja. Są jednak sytuacje, kiedy karmienie piersią  z różnych powodów nie jest możliwe. Wówczas alternatywę stanowi mleko modyfikowane.

Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane?

Choć skład mleka kobiecego jest unikatowy.  mleko modyfikowane jest skomponowane taki sposób, aby dostarczało maluszkowi wszystkiego, czego dziecko potrzebuje na danym etapie rozwoju. Jeśli jednak dziecko było wcześniej karmione piersią, może pojawić się problem z przekonaniem go do korzystania z butelki. W końcu karmienie naturalne jest nie tylko sposobem podawania dziecku pokarmu, ale także chwilą czułości, bliskości i tworzenia wyjątkowej, rodzicielskiej więzi.

Dlatego przestawienie dziecka na mleko modyfikowane nie powinno odbywać się z dnia na dzień. Z początku warto oswajać je z butelką, pokazać, dać się pobawić, a następnie spróbować zastąpić jeden posiłek w ciągu dnia. Co ważne, w trakcie pierwszej próby karmienia mlekiem modyfikowanym maluszek nie powinien być bardzo głodny. Samo podanie mu butelki, zamiast piersi mamy, może być dla niego stresem, dlatego trzeba wybrać taki moment, kiedy maluch będzie zrelaksowany i bardziej skłonny do spróbowania czegoś nowego[1]. Ułóż go tak samo, jak podczas karmienia piersią, z tym że zamiast brodawki podaj mu smoczek. Pierwsze karmienie butelką może również przeprowadzić tata lub inna bliska osoba. W ten sposób dziecko nie będzie czuło zapachu mamy, który automatycznie skojarzy mu się ze ssaniem piersi. Kiedy już uda się zastąpić jeden posiłek w ciągu dnia, z biegiem czasu zastępuj kolejne, na koniec zostawiając to, do którego malec jest najbardziej przyzwyczajony.

Jak przejść z karmienia piersią na butelkę u niemowlęcia, które ukończyło 6 miesięcy i jego dieta została już rozszerzona o pokarmy stałe? W takiej sytuacji podawanie butelki powinno być znacznie łatwiejsze, bo maluch jest przyzwyczajony do żywieniowych nowości. Musi jednak dalej czuć bliskość mamy, dlatego w okresie przestawiania na nowy rodzaj pokarmu postaraj się je często przytulać i bawić się z nim, w ten sposób łatwiej będzie mu przyzwyczaić się do zmiany.

Jak wybrać mleko modyfikowane dla dziecka?

Podstawowym kryterium wyboru jest oczywiście wiek maluszka. Dlatego mleka modyfikowane są oznaczone cyferkami: 1 to mleko dla najmłodszych dzieci, 2 – dla dzieci w drugim półroczu życia, 3 – dla dzieci powyżej 12 miesięcy życia, na kolejne etapy – mleka 4 i 5. Warto również zwrócić uwagę na skład mleka. Na przykład, jeżeli planujesz przestawić dziecko na mleko modyfikowane w drugim półroczu życia, ciekawą propozycją jest Enfamil Premium MFGM 2.**.

Oczywiście pamiętaj, że wszelkie kwestie związane z karmieniem dziecka i odstawianiem go od piersi warto przedyskutować z lekarzem lub położną.

Bibliografia:

  1. Novak S., Breastfeeding to Bottle-Feeding Basics and How to Wean Your Baby. https://www.whattoexpect.com/first-year/week-47/weaning.aspx Data dostępu: 28.05.2020.
  2. Innowacja w żywieniu niemowląt: mleko modyfikowane coraz bardziej podobne do mleka matki. https://www.pap.pl/centrum-prasowe/449489%2Cinnowacja-w-zywieniu-niemowlat-mleko-modyfikowane-coraz-bardziej-podobne-do Data dostępu: 28.05.2020.

 

 

* Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści twojemu dziecku.

 

** Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i nie powinien być podawany jako substytut mleka matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Enfamil Premium MFGM 2 jest ważnym elementem coraz bardziej urozmaiconej diety i może stanowić podstawę żywienia podczas wprowadzania produktów uzupełniających do diety twojego dziecka, zgodnie z zaleceniem lekarza. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Produkt powinien być stosowany jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi.

 

[1]                 Novak S., Breastfeeding to Bottle-Feeding Basics and How to Wean Your Baby. https://www.whattoexpect.com/first-year/week-47/weaning.aspx Data dostępu: 28.05.2020.

[2]                 Innowacja w żywieniu niemowląt: mleko modyfikowane coraz bardziej podobne do mleka matki. https://www.pap.pl/centrum-prasowe/449489%2Cinnowacja-w-zywieniu-niemowlat-mleko-modyfikowane-coraz-bardziej-podobne-do Data dostępu: 28.05.2020.

Timby N., Domellof E., Hernell O. i wsp.: Neurodevelopment, nutrition, and growth until 12 mo of age in infants fed a low-energy, low-protein formula supplemented with bovine milk fat globule membranes: A randomized controlled trial. Am J Clin Nutr 2014;99:860–868.

Timby N., Hernell O., Vaarala O. i wsp.: Infections in infants fed formula supplemented with bovine milk fat globule membranes. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2015;60:384-389.

Lopez C., Menard O.: Human milk fat globules: polar lipid composition and in situ structural investigations revealing the heterogeneous distribution of proteins and the lateral segregation of sphingomyelin in the biological membrane. Colloids Surf B Biointerfaces 2011, 83:29-41.

Heid H.W., Keenan T.W.: Intracellular origin and secretion of milk fat globules. Eur J Cell Biol 2005, 84:245-258.

 

 

Enfamil Polska Enfamil Polska