Szukaj

Pierwsze dni po urodzeniu dziecka są czasem jednocześnie niezwykle pięknym i pełnym lęku. Z jednej strony nareszcie jesteście razem i możecie się sobą cieszyć, z drugiej boisz się, czy poradzisz sobie jako mama i czy sprostasz rodzicielskim wyzwaniom. A tych od początku nie brakuje.

Informacje przekazywane od bliskich i znajomych mogą wprawiać cię w zakłopotanie i potęgować niepewność. Stajesz przed wieloma decyzjami, jesteś zmęczona, przepełniona emocjami i lękiem, chcesz zapewnić swojemu dziecku wszystko, czego potrzebuje i zadbać o jego zdrowy rozwój od pierwszych dni bycia razem. W takich warunkach trudno zdecydować, które źródła danych są rzetelne i którym zaufać, podejmując decyzje o pielęgnacji, karmieniu, zabawach i wspomaganiu rozwoju czy sposobach łagodzenia problemów, jakie możesz napotkać, opiekując się noworodkiem, a później niemowlęciem.

Karmienie piersią – radość, bliskość i… wyzwanie

Jednym z obszarów, który najbardziej zajmuje młode mamy, jest laktacja i karmienie niemowlęcia. Wydawać by się mogło, że karmienie jest czymś tak naturalnym i intuicyjnym, że nie może sprawiać problemów. Nic bardziej mylnego. Problemy z laktacją i prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi bywają jedną z przyczyn obniżonego samopoczucia kobiet, które się z nimi mierzą. Zatrzymanie laktacji i inne problemy z jej ciągłością występują dość powszechnie. Świadczą o tym m.in. dane Głównego Urzędu Statystycznego np. z 2014 roku, według których 98 proc. mam w Polsce podejmuje próbę karmienia piersią tuż po urodzeniu dziecka, mniej niż połowa kobiet kontynuuje je między 2. a 6. miesiącem życia dziecka [1]. Te dane mogą świadczyć o tym, że młode mamy zniechęcają się przy wystąpieniu przeszkód i przy jednoczesnym braku odpowiedniego wsparcia przestają karmić piersią.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by dążyć do karmienia jedynie piersią przez pierwsze 6. miesięcy życia niemowlęcia, a następnie kontynuować, o ile możliwe do 2 r.ż. dziecka. Co to oznacza w praktyce? To, że dziecko przez okres pół roku nie otrzymuje żadnych innych płynów ani pokarmów niż mleko matki (nawet wody i herbatek ziołowych), poza lekami i preparatami z witaminami, które są niezbędne do podania, zgodni z zaleceniami lekarza.

Co hamuje laktację? Przyczyny problemów z karmieniem piersią

 

Zatrzymanie laktacji czy jej zmniejszenie może mieć wiele przyczyn, czasem możesz nie zdawać sobie z nich sprawy i bagatelizować je, szukając przyczyny np. w kwestiach okołozdrowotnych [2].

Bezpośrednio za uruchomienie procesu wydzielania mleka odpowiedzialna jest równowaga hormonalna, do której dochodzi w czasie porodu i kilka chwil po nim. Kluczowe dla zrozumienia kwestii fizjologii laktacji jest zapoznanie się z terminem „prolaktyna”. Prolaktyna jest jednym z hormonów, który wydziela się w przednim płacie przysadki mózgowej. Wzrost poziomu tego hormonu pobudza pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu dla dziecka. Zaburzenie wydzielania prolaktyny i rozchwianie tej delikatnej równowagi może prowadzić do problemów z laktacją.

Bezpośrednimi przyczynami zmniejszenia wydzielania prolaktyny w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka mogą być czynniki psychologiczne:

 • Stres – pierwsze wspólne minuty to czas radości i euforii, później dołącza do nich stres. Środowisko szpitalne nie sprzyja relaksowi i poszukiwaniu komfortu, co dodatkowo może potęgować odczuwanie stresu i obniżenie nastroju. Wydawać by się mogło, że w chwili powrotu do domu stres powinien się zmniejszyć, niestety nie zawsze tak jest. Zbyt dużo bodźców, ambicjonalne podejście do tematu karmienia i opieki nad noworodkiem oraz mnogość nowych obowiązków mogą przyczynić się do zatrzymania wydzielania mleka i problemów z karmieniem piersią.
 • Brak odpowiedniej ilości bliskości, lęk przed zrobieniem dziecku krzywdy – podobnie jak w przypadku stresu jest to czynnik negatywnie wpływający na intensywność laktacji. Ważne, by w pierwszych chwilach po urodzeniu i jak najczęściej później umożliwiać sobie bezpośredni kontakt z dzieckiem, najlepiej skóra do skóry.

W bardzo niewielu przypadkach za niewystarczającą produkcję pokarmu odpowiedzialne są czynniki chorobowe.

Sposoby pobudzania laktacji

 

Problemy, które napotykasz, są czymś naturalnym i zwykle przemijającym. Daj sobie czas i bądź dla siebie wyrozumiała. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, co na pobudzenie laktacji można robić dodatkowo i jak ją zintensyfikować, aby pokonać pierwsze problemy z laktacją.

Poniżej znajdziesz kilka porad, które warto zastosować, zanim zwrócisz się po fachową pomoc do doradcy laktacyjnego. Często drobne zmiany wystarczają i sytuacja szybko się normuje, umożliwiając młodej mamie karmienie piersią zgodnie z wytycznymi lekarzy pediatrów i Światowej Organizacji Zdrowia.

 1. Dbaj o częsty kontakt z dzieckiem – tulenie, kontakt skóra do skóry i intymny czas spędzony razem, w gronie najbliższych, zredukują poziom stresu, pozwolą ci się oswoić z nową sytuacją i przyczynią się do nawiązania z noworodkiem więzi i osiągnięcia równowagi hormonalnej właściwej dla czasu tuż po porodzie.
 2. Często przystawiaj noworodka do piersi – częsty kontakt i drażnienie brodawek piersi sprzyja wydzielaniu tak ważnej w procesie laktacji prolaktyny. Laktacja działa na zasadzie popytu i podaży. Ssący noworodek, a później niemowlę, najlepiej pobudzają proces produkcji mleka.
 3. Zadbaj o swój komfort, redukuj nieprzyjemne objawy w trakcie karmienia – początek laktacji może wiązać się z dyskomfortem brodawek sutkowych. Niewłaściwie pielęgnowane mogą pękać i boleć. Dodatkowe drażnienie ich przez dziecko, które potrzebuje czasu, by nauczyć się prawidłowego ssania nie pomaga i może cię zniechęcić. Regularnie smaruj brodawki preparatem z lanoliną, część położnych zaleca również pielęgnowanie tej wrażliwej części ciała własnym mlekiem. Możesz posłużyć się silikonowym kapturkiem, który w niektórych sytuacjach chroni sutek i ułatwia dziecku chwycenie piersi [3]. Kapturki są zalecane w bolesnym karmieniu, u dzieci przedwcześnie urodzonych i w przypadku wklęsłych brodawek.
 4. Zadbaj o racjonalną dietę – jesteś matką karmiącą, wymagasz troski i powinnaś ją okazywać nie tylko dziecku, ale przede wszystkim swojemu ciału. Dbaj o regularność posiłków, dostarczaj odpowiedniej ilości płynów. Pamiętaj, że „dieta matki karmiącej” nie istnieje, bez szkody dla dziecka możesz jeść wszystkie pokarmy, ale staraj się dostarczać swojemu organizmowi białko, węglowodany i tłuszcze z racjonalnych źródeł [2]. Wzbogać dietę o chude mięso, nabiał, warzywa, owoce oraz węglowodany złożone. Potrzebujesz energii!
 5. Odpoczywaj – przed tobą wiele wyzwań. Zadbaj o odpoczynek i sen, potrzebujesz ich dla osiągnięcia równowagi. Skrajne zmęczenie sprzyja zatrzymaniu laktacji[3].

 

Jak wspomóc laktację? Podsumowanie

 

Problemy z laktacją w większości przypadków są łagodne i przemijające. Wdrożenie prostych zmian pozwala na pobudzenie laktacji i zwiększenie wytwarzania mleka. Pamiętaj o tym, by być dla siebie wyrozumiałą i daj sobie czas. Ostatecznie najważniejsza dla rozwoju twojego dziecka jest więź, jaką z nim wytworzysz [4]. Jeśli pomimo wdrożenia rad z poniższego artykułu, czujesz się niepewnie z tematem karmienia piersią, skonsultuj się z lekarzem lub certyfikowanym doradcą laktacyjnym.

Piśmiennictwo:

 1. Główny Urząd Statystyczny, Raport o stanie karmienia piersią
 2. Zdanowski K., Wawrzyniak A., Hamulka J., Ocena spożycia energii oraz składników podstawowych w grupie kobiet karmiących piersią, „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2012, t. 63, nr 3, s. 305-311.
 3. Łukaszczyk Chyc G., Podstawy karmienia piersią - techniki, metody, zalety, Uniwersytet Jagielloński 2013.
 4. Adamczak Ratajczak A., Kupisz J., Korzyści karmienia piersią dla matki, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, t. 8, nr 4, s. 370-374.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści twojemu dziecku.

 

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.