Szukaj

Karmienie niemowląt urodzonych przedwcześnie

Żywienie niemowląt przedwcześnie urodzonych i noworodków z niską masą urodzeniową

Niemowlęta urodzone przedwcześnie mają szczególne potrzeby żywieniowe zarówno w szpitalu, jak i później, po powrocie do domu.

Przedwczesny poród to ogromny stres dla rodziców maluszka. Często w takich sytuacjach pojawiają się obawy, czy dziecko będzie się rozwijało prawidłowo, a mama i tata będą w stanie zapewnić mu prawidłową opiekę. Chociaż pierwsze tygodnie bywają trudne, wraz z upływem czasu zazwyczaj wszystko się normuje, a większość niemowląt przedwcześnie urodzonych radzi sobie doskonale wcale nie pozostając w tyle za swoimi rówieśnikami urodzonymi w terminie. Bardzo ważne jest jednak, aby maluchowi zapewnić wszystkie składniki odżywcze.

Gdy dziecko rodzi się przed terminem:

  • Twoje dziecko może być za małe lub zbyt chore, aby móc samodzielnie jeść. Gdy maluszek przebywa na szpitalnym oddziale opieki nad noworodkami, możesz zostać poproszona o odciągnięcie mleka, a karmienie wcześniaka odbywa się wówczas przez rurkę. Jest ona wprowadzana do brzuszka przez nosek lub usta. Nie obawiaj się, to nie boli. Stopniowo, w miarę rozwoju i nabierania sił, maluszek będzie w stanie jeść bezpośrednio z Twojej piersi.
  • Mleko mamy pomoże delikatnemu brzuszkowi w dojrzewaniu i zwalczaniu infekcji. Twoje mleko jest dla żołądka wcześniaka łatwiejsze do strawienia niż mleko modyfikowane. Zawiera ono również hormony i składniki odżywcze, które pomogą Twojemu dziecku rosnąć i nabierać sił.
  • Nawet jeżeli Twoje dziecko nie jest gotowe na karmienie piersią, musisz odciągać pokarm, aby utrzymać laktację. Personel oddziału opieki nad noworodkami doradzi Ci, jak wzmocnić laktację, jak poprawić wypływ mleka i jak odciągać pokarm. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań poproś o pomoc personel oddziału.
  • Lekarz może zasugerować, że Twój maluszek potrzebuje innego mleka niż Twój pokarm. W sytuacji, gdy masz trudności z „wyprodukowaniem” wystarczającej ilości pokarmu dla swojego dziecka, zwłaszcza jeśli źle się czujesz lub musiałaś poczekać z rozpoczęciem odciągania pokarmu, może się zdarzyć, iż Twoje dziecko dostanie mleko modyfikowane dla wcześniaków.
  • Czasami do Twojego pokarmu dodaje się specjalne preparaty, zawierające dodatkowe ilości potrzebnego białka oraz witaminy i składniki mineralne.

Gdy niemowlę urodzone przedwcześnie wraca do domu:

  • Jeżeli w domu karmisz maluszka piersią, prawdopodobnie zaczęłaś karmienie piersią jeszcze podczas pobytu w szpitalu
  • Jeżeli Twoje dziecko otrzymuje w szpitalu mleko modyfikowane dla wcześniaków, w domu również będzie karmione specjalną mieszanką przeznaczoną dla niemowląt urodzonych przedwcześnie lub dzieci chorych. Twój lekarz doradzi Ci, jakie mleko dla wcześniaka będzie najlepszym wyborem.
  • Pamiętaj o dokładnym przestrzeganiu instrukcji podczas stosowania mleka modyfikowanego w domu. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących żywienia Twojego dziecka zwróć się do lekarza pediatry lub innego wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.

Ważna informacja: Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia Twojego dziecka. decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią może być trudna do odwrócenia, a wprowadzenie częściowego karmienia butelką może przyczynić się do zredukowania ilości pokarmu mamy. Należy rozważyć korzyści finansowe związane z karmieniem piersią przed podjęciem karmienia butelką. Brak starannego przestrzegania instrukcji przygotowywania preparatu może być szkodliwy dla zdrowia dziecka. Na wszystkie pytania dotyczące porad w zakresie pielęgnacji i karmienia Twojego dziecka oraz wprowadzania z czasem odpowiednich produktów spożywczych do diety dziecka odpowie Ci lekarz. Mleko modyfikowane dla niemowląt urodzonych przed terminem stanowi żywność specjalnego przeznaczenia medycznego i powinna być stosowana jedynie pod nadzorem lekarza.

Źródła:
Enfamil Polska Enfamil Polska