Szukaj

Ulewanie u niemowląt jest w większości przypadków spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym, który polega na przemieszczaniu się treści z żołądka wstecznie do przełyku.1 Taka sytuacja może przytrafić się każdemu malcowi, gdy jednak powtarza się często, a ulewania są obfite, może być niepokojąca dla rodziców. Kiedy ulewanie jest groźne i co zrobić, aby je ograniczyć? Mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Jakie są przyczyny ulewania pokarmu u niemowląt?

Jeśli twoje dziecko ulewa pokarm, przede wszystkim nie zakładaj najgorszego scenariusza, gdyż prawdopodobnie objaw nie świadczy o chorobie. Niemniej bacznie obserwuj, czy występują również inne nietypowe objawy.

1. Przyczyny fizjologiczne ulewania pokarmu

Refluks żołądkowo-przełykowy, będący najczęstszą przyczyną ulewania, występuje u około połowy niemowląt i przeważnie jest zjawiskiem fizjologicznym, dlatego nie powinien budzić niepokoju, nie wymaga też leczenia .1 Przyczyną refluksu jest niedojrzałość mięśnia umiejscowionego między przełykiem a żołądkiem (tzw. dolnego zwieracza przełyku). To zaś sprawia, że treść może cofać się z żołądka do przełyku. Przeciętnie u dziecka refluks może występować nawet kilka razy dziennie. Sprzyjają mu czynniki, których w większości niestety nie da się uniknąć. Już sam fakt, że niemowlę jest na diecie płynnej, ułatwia cofanie się treści żołądkowej. Innym czynnikiem jest pozostawanie w pozycji leżącej. Większa tendencja do ulewań dotyczy dzieci urodzonych przedwcześnie, co również wynika z niedojrzałości układu pokarmowego. Jest to jednak etap przejściowy. Z czasem, kiedy dziecko rośnie, objaw powinien występować coraz rzadziej. Po ukończeniu 18 miesięcy jest już zjawiskiem sporadycznym.2

Jeżeli oprócz niewielkich ulewań maluszek nie ma innych niepokojących objawów, nie wykazuje też złego samopoczucia i zgodnie z normami przybiera na masie , wówczas nie ma powodów do niepokoju.

2. Przyczyny chorobowe ulewania pokarmu

W rzadszych przypadkach za ulewania odpowiada nie refluks fizjologiczny, a schorzenia układu pokarmowego. Przede wszystkim może to być to np. choroba refleksowa przełyku. W tej sytuacji treść żołądkowa zawiera na tyle dużo kwasu, że możliwe jest podrażnienie ścian przełyku.

Inną chorobą związaną z ulewaniem jest zwężenie odźwiernika. Jest to choroba wrodzona, która polega na nieprawidłowości strukturalnej mięśniówki gładkiej odźwiernika (mięśniowego pierścienia łączącego żołądek z dwunastnicą). Choroba ujawnia się już w pierwszym miesiącu życia. Zaczyna się od niewielkich ulewań, które z biegiem czasu stają się bardziej intensywne i prowadzą do chlustających wymiotów. Innymi objawami schorzenia są: ciągły głód, który dziecko odczuwa wkrótce po ostatnim posiłku, zaparcie, odwodnienie, brak przyrostu masy ciała lub nawet jej spadek, skurcze żołądka, które możesz zauważyć w górnej części brzuszka dziecka (skurcze przypominają falowanie). Występują one wkrótce po karmieniu, ale przed pojawieniem się wymiotów. Powodem skurczów jest praca mięśni żołądka, które próbują przepchnąć pokarm przez zwężony odźwiernik.3 Objawy te wymagają jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Za nadmierne ulewania czasami odpowiedzialna może być również alergia lub nietolerancja pokarmowa. Alergia dotyczyć może zarówno dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, jak i naturalnie, a przyczyną może być alergia na białka mleka krowiego.2 Czasami dolegliwości powoduje również nietolerancja laktozy.

Jeszcze inną możliwą przyczyną jest eozynofilowe zapalenie przełyku. Jest to przewlekła choroba zapalna o podłożu immunologicznym, w której przebiegu gromadzenie się eozynofili uszkadza wyściółkę przełyku.2

Kiedy ulewanie u niemowlęcia może świadczyć o chorobie ?

Chociaż przyczyny chorobowe ulewania pokarmu są bardzo rzadkie, nie można ich wykluczać. Jeżeli więc stan zdrowia dziecka wzbudza twój niepokój, nie zwlekaj z pójściem do lekarza. Konsultacji zdecydowanie wymagają następujące objawy:

 • zahamowany lub słaby przyrost masy ciała i wzrostu,
 • gwałtowne wracanie się treści żołądkowej (wymioty chlustające),
 • wypluwanie przez dziecko wydzieliny o żółtym lub zielonkawym zabarwieniu,
 • wypluwanie przez dziecko wydzieliny z krwią lub oddawanie krwistych stolców,
 • występowanie biegunki lub zaparcia,
 • gorączka,
 • odmawianie jedzenia przez dziecko,
 • apatia,
 • chroniczny kaszel lub problemy z oddychaniem,
 • nietypowe rozdrażnienie po posiłku, czasami również między posiłkami,
 • tkliwość lub wzdęcie brzuszka.1,2

Objawy refluksu zwykle pojawiają się już w pierwszych miesiącach życia. Jeżeli jednak u twojego malca po raz pierwszy wystąpiły dopiero po ukończeniu 6 miesięcy, wówczas również należy koniecznie skonsultować je z lekarzem.

Jak można ograniczyć nadmierne ulewanie?

Gdy ulewanie wynika z choroby, wówczas tylko jej wyleczenie spowoduje ustąpienie problemu. Jeśli maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, a ulewania spowodowane refluksem są dosyć częste i obfite, wówczas po konsultacji z pediatrą można zastąpić dotychczasowo podawane mu mleko tak zwanym mlekiem A.R., czyli wstępnie zagęszczonym np. skrobią ryżową. Mleko to jest płynne do momentu, do którego pozostaje w butelce, dzięki czemu nie musisz się martwić, że dziecko będzie miało trudności z wypiciem posiłku. Kiedy dostaje się do kwaśnego środowiska żołądka, zagęszcza się, co utrudnia cofanie się treści żołądkowej. Przykładem jest mleko Enfamil Premium A.R.*, które zawiera ważne dla rozwoju składniki odżywcze.

Jednocześnie pamiętaj, że jeżeli karmisz piersią, ulewanie u noworodka lub niemowlęcia nie powinno być powodem przestawienia go na mleko modyfikowane. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że żywienie naturalne jest najlepszym sposobem karmienia niemowląt i powinno być kontynuowane minimum do ukończenia przez dziecko 6 miesięcy, a następnie o ile możliwe kontynuowanie karmienia piersią aż do 2 roku życia. Gdy twoje dziecko obficie ulewa, porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Niektórym dzieciom podawane są leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego, dzięki czemu nie działa drażniąco na przełyk. Taka interwencja jest jednak stosowana tylko w ostateczności.

Ulewanie związane z alergią na białka mleka krowiego oraz nietolerancją laktozy

Alergia na białka mleka krowiego może ujawnić się zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. W pierwszym przypadku alergeny dostają się do organizmu dziecka poprzez mleko matki, która spożywa mleko krowie i jego przetwory. Kiedy zaś dziecko jest na mleku modyfikowanym, wówczas to ono jest źródłem problematycznych białek. Jednym z objawów uczulenia są częste ulewania lub nawet wymioty, a ponadto:

 • oznaki bólu brzucha i kolki, czyli płacz i nerwowość, zwłaszcza po posiłku,
 • biegunka,
 • krew w stolcu,
 • pokrzywka, wysypka,
 • kaszel, świszczący oddech,
 • łzawienie oczu, zatkany nos,
 • w ciężkich reakcjach alergicznych trudności z oddychaniem, niebieskawe zabarwienie skóry oraz obrzęk okolic ust i gardła.4
  W przypadku podejrzenia alergii na białka mleka krowiego, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Warto pamiętać, że alergia na mleko krowie nie jest tym samym, co nietolerancja, gdyż w drugim przypadku układ pokarmowy dziecka nie potrafi strawić cukru mlecznego, czyli laktozy. Wówczas u dziecka można zauważyć:

 • wzmożoną produkcję gazów, wzdęcia,
 • biegunkę,
 • poirytowanie, płacz, objawy kolki,
 • ulewania pokarmu,
 • słaby przyrost masy ciała.4

Alergia na białka mleka krowiego u dzieci karmionych piersią wymaga odstawienia przez mamę nabiału.4 U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym rozwiązaniem jest zmiana na specjalistyczne mleko zarekomendowane przez pediatrę. Zwykle w tej sytuacji zalecane są hydrolizaty o znacznym stopniu hydrolizy białka.1 Nietolerancja laktozy wymaga natomiast, po konsultacji z lekarzem  sięgnięcia po mleko, które nie zawiera cukru mlecznego, na przykład Enfamil 0-Lac.** Najpierw jednak należy wykluczyć alergię na białka mleka krowiego.

To normalne, że każdy rodzic chce dla swojego maluszka jak najlepiej, aby mógł zdrowo się rozwijać i każdego dnia cieszyć się znakomitym samopoczuciem. Jeżeli jednak ulewanie u niemowlęcia jest na tyle obfite, że budzi niepokój, wówczas istnieją sposoby radzenia sobie z tym problemem. Pierwszym krokiem jest jednak zawsze wizyta u pediatry i określenie przyczyny wracania się pokarmu. Nie wprowadzaj natomiast zmian w żywieniu dziecka na własną rękę, aby nie ryzykować pogorszenia jego zdrowia.

Bibliografia:

 1. Dziechciarz P. Ulewanie u dzieci. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/61940,ulewanie-u-dzieci Data dostępu: 12.08.2020.
 2. Infant reflux. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infant-acid-reflux/symptoms-causes/syc-20351408 Data dostępu: 12.08.2020.
 3. Pyloric stenosis. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pyloric-stenosis/symptoms-causes/syc-20351416 Data dostępu: 12.08.2020.
 4. De Bellefonds C. Milk Allergy in Infants. https://www.whattoexpect.com/first-year/feeding-your-baby/milk-allergy-in-infants.aspx Data dostępu: 12.08.2020.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści twojemu dziecku.

* Enfamil A.R. 1, Enfamil A.R. 2– dietetyczne środeki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosowanie produktu jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione.

** Enfamil 0-LAC – dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosowanie produktu jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione.

Enfamil Polska Enfamil Polska