Witamina D jest niezbędna do zbudowania zasobów wapnia i fosforu w organizmie dziecka, potrzebnych dla zdrowia kości i zębów. Witamina K bierze udział w syntezie i utrzymaniu prawidłowego stężenia czynników krzepnięcia krwi oraz białek budujących tkankę kostną białek wiążących wapń.
Ile witaminy D potrzebuje Twoje dziecko?
Zalecane codzienne spożycie witaminy D dla niemowląt do szóstego miesiąca życia wynosi 10 µg (400 IU), niezależnie od sposobu jego karmienia. Starsze niemowlęta do ukończenia pierwszego roku życia powinny otrzymywać codziennie 10-15 µg (400-600 UI) witaminy D, zależnie od jej podaży z dietą.
Ponieważ Twoje dziecko otrzymuje potrzebną mu witaminę D od Ciebie w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, eksperci zalecają, abyś codziennie przyjmowała suplement witaminy D w dawce 37,5-50 µg (1500-2000 UI), aby zapewnić jej zapasy Twojemu organizmowi. Twój maluszek powinien otrzymywać suplement witaminy D niezależnie. Zapytaj swojego lekarza, który suplement jest odpowiedni dla Twojego dziecka w okresie karmienia piersią.
Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia dla Twojego dziecka.
Czy dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wymagają dodatkowo witaminy D?
Do szóstego miesiąca życia dziecko potrzebuje suplementacji witaminy D niezależenie od sposobu karmienia. Starsze niemowlęta potrzebują codziennie 10-15µg (400-600 UI) witaminy D. U niemowlęcia powyżej szóstego miesiąca życia, karmionego mlekiem modyfikowanym, suplementację witaminy D należy oszacować, na podstawie jej spożycia z dietą maluszka. Należy zatem obliczyć, ile witaminy D dostarczyło mleko oraz inne jej źródła.
W razie pytań dotyczących składu mieszanki Twojego dziecka zwróć się do lekarza pediatry.
Gdzie mogę ją znaleźć?
Witamina D powstaje w Twojej skórze wskutek ekspozycji na światło dzienne w miesiącach letnich. Ilość czasu przebywania na słońcu, potrzebna do wytworzenia wystarczającej ilości witaminy D, jest różna dla każdego człowieku i jest zależna od takich czynników, jak typ skóry, pora dnia i pora roku. Ilość słońca potrzebna do wyprodukowania wystarczającej ilości witaminy D jest mniejsza niż ilość wywołująca opaleniznę lub oparzenie, nie musisz więc zażywać kąpieli słonecznych. W przypadku, jeśli masz ciemną karnację lub zawsze zasłaniasz skórę, możesz grozić Ci niedobór witaminy D. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeżeli znajdujesz się w takiej sytuacji.
Źródła witaminy D w pożywieniu
Witamina D występuje naturalnie w tłustych rybach (takich jak łosoś, makrela i sardynki), jajach i mięsie. Niektórzy producenci dodają ją do płatków śniadaniowych, produktów sojowych, produktów nabiałowych, mleka w proszku i produktów do smarowania pieczywa, takich jak margaryna.
Ile witaminy K potrzebuje Twoje dziecko?
Zawartość witaminy K w mleku kobiecym wynosi ok. 0,25µg/100ml i niestety nie jest wystarczająca do pokrycia dobowego zapotrzebowania na nią dziecka. Noworodki i niemowlęta karmione piersią poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu wymagają dalszej profilaktycznej podaży witaminy K w okresie od 2 tygodnia życia do ukończenia 3 miesiąca życia. Niemowlęta karmione piersią - powinny otrzymywać witaminę K w dawce 25µg/dobę.
Czy dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wymagają dodatkowo witaminy K?
Po urodzeniu, niemowlęta otrzymują jednorazową dawkę witaminy K jeszcze w szpitalu. Mleka modyfikowane dla niemowląt, zawierają od 3 do 9 µg witaminy K w 100 ml roztworu i zabezpieczają wystarczającą podaż witaminy K, nawet po uwzględnieniu wchłaniania witaminy K z przewodu pokarmowego, które u niemowląt wynosi około 30%. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dalszej profilaktycznej podaży witaminy K.
-
Płudowski P., 2013, Standardy Medyczne Pediatria
-
Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów-wytyczne dla Europy Środkowej 2013r.
-
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r.
-
Zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt, Ministerstwo zdrowia
-
Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, M. Jarosz, 2012 r.