Szukaj

Jak podawać mleko modyfikowane?

Kiedy dziecko jest głodne? Rozpoznaj sygnały które Ci wysyła.

Karmienie maluszka butelką może sprawiać niedoświadczonym rodzicom pewne trudności. Często zastanawiają się oni ile mleka modyfikowanego przygotować na jeden posiłek albo jak długie powinny być przerwy pomiędzy kolejnymi karmieniami. Zazwyczaj wystarczy jednak trochę czasu i wprawa, aby karmienie stało się łatwe do zorganizowania nawet w środku nocy.

Jak często karmić niemowlę?

Odpowiedź na pytanie jak często karmić niemowlę jest dosyć prosta – tak często, jak maluch tego potrzebuje. Zazwyczaj dzieci jadają w pierwszych tygodniach życia ok. 7-8 posiłków dziennie, jednak niektóre z nich wolą mniejsze porcje mleka podawane nieco częściej. Karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym na żądanie jest więc najrozsądniejszym rozwiązaniem. Pamiętaj też , że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dzieci karmione piersią powinny do 6 miesiąca życia być żywione wyłącznie piersią, zaś w przypadku maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym, inne pokarmy można wprowadzać od 4 miesiąca życia. A jak rozpoznać, że maluch zgłodniał? Świadczą o tym następujące sygnały:

  • Zaczyna ruszać głową, otwiera usta
  • Próbuje znaleźć coś do ssania, zazwyczaj są to jego własne palce

Nakarm dziecko, zanim się rozpłacze; płacz może świadczyć o tym, że maluch jest już naprawdę głodny!

Jak karmić dziecko butelką?

Przede wszystkim przygotuj sobie wszystkie akcesoria potrzebne do podania maluchowi posiłku. Znajdź wygodną pozycję do trzymania dziecka i nie spiesz się. Niektóre niemowlęta piją nieco mleka, następnie robią przerwę na drzemkę, a później budzą się na resztę posiłku. Pamiętaj, że karmienie to okazja do bliskości z dzieckiem i lepszego poznania maluszka. Podczas karmienia dbaj o to, aby smoczek był stale napełniony mlekiem; w przeciwnym razie dziecko zasysa powietrze. Jeżeli smoczek spłaszczy się podczas karmienia, delikatnie odciągnij kącik ust dziecka, aby mleko mogło bez problemu spływać. Jeżeli smoczek się zablokuje, wymień go na inny - sterylny. Trzymaj dziecko prosto pilnując, aby główka była ułożona w sposób umożliwiający maluchowi swobodne oddychanie i połykanie. Nigdy nie zostawiaj malucha samego z podpartą butelką, bo może zakrztusić się mlekiem. Twoje dziecko może też potrzebować krótkich przerw podczas karmienia, a czasem również "odbicia". Gdy nie chce już więcej jeść, podnieś go prosto i delikatnie masuj lub poklepuj po plecach, aby pomóc w przesunięciu ewentualnego powietrza. Może być go bardzo mało.

Ile mleka modyfikowanego dla noworodka i niemowlaka?

Począwszy od końca pierwszego tygodnia życia, aż do ukończenia sześciu miesięcy, większość dzieci potrzebuje codziennie około 150-200 ml mleka modyfikowanego, w przeliczeniu na każdy kilogram masy ciała. Pamiętaj też, że jeśli karmisz butelką, rozszerzenie diety niemowlaka możesz zacząć, kiedy skończy on 4 miesiące. Oczywiście ilość mleka potrzebna każdemu maluchowi może być różna. Jeśli nie wiesz ile mleka modyfikowanego wypija niemowlę, tabela przedstawiająca schemat żywienia dzieci z pewnością Ci pomoże. Informacji na temat tego ile powinno jeść niemowlę karmione butelką udzieli Ci również pediatra, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą.

Karmienie nocą

Aby nie wybudzać malucha ze snu, nocą staraj się karmić go przy przytłumionym świetle, nie mów do niego i odłóż do łóżeczka zaraz po nakarmieniu i przewinięciu. Jeśli jest to możliwe, możesz też zrezygnować ze zmiany pieluchy.

Ważne informacje: najlepszym sposobem żywienia niemowląt jest karmienie piersią. Wprowadzenie mleka modyfikowanego powinno być skonsultowane z lekarzem. Jeśli nie wiesz ile powinien jeść noworodek i jak często karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, zapytaj o to pediatrę.

Źródła:

Podobne artykuły

Karmienie mlekiem modyfikowanym - lista za...

Mleka modyfikowane dla niemowląt są dostępne w formie proszku lub w postaci gotowego płynu. Butelki Dla swojej wygody zainwestuj w...

Czytaj więcej

Ile mleka modyfikowanego należy podawać dz...

Jakiej ilości mleka modyfikowanego potrzebuje Twoje dziecko? Dowiedz się czy maluszek otrzymuje wystarczająco dużo jedzenia.   Podawanie mleka modyfikowanego. Jak...

Czytaj więcej

Wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego

Wybierz mleko dla Twojego dziecka. Jeżeli zdecydowałaś się na podawanie swojemu maluszkowi wyłącznie mieszanki albo na karmienie łączone, czas wybrać...

Czytaj więcej

Rozpoczęcie karmienia mieszanego

Jeżeli zdecydujesz się na stosowanie mleka modyfikowanego dla niemowląt w połączeniu z karmieniem piersią, czas wybrać mleko modyfikowane dla niemowląt,...

Czytaj więcej