Szukaj

Cukier w diecie niemowlęcia

Cukier jest niezalecany w diecie niemowlęcia, gdyż sprzyja on kształtowaniu się niewłaściwych nawyków żywieniowych, a co za tym idzie – zwiększa ryzyko występowania chorób takich jak np. otyłość czy cukrzyca w przyszłości. Z tego względu niemowlętom nie zaleca się podawać produktów niestworzonych specjalnie z myślą o nich. Charakterystyczne objawy alergii u niemowlaka to: wysypka, świąd i zaczerwienienie skóry.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, by dziecko karmić wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Następnie należy stopniowo rozszerzać dietę dziecka, co jednak nie oznacza, że można mu podawać produkty, które spożywają również dorośli. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie specjalnej żywności dla dzieci w określonym wieku. Z uwagi na to, że podaje się ją małym dzieciom, jest ona bardzo dobrze przebadana.

Dlaczego cukier w diecie niemowlęcia jest niewskazany?

Dieta niemowlęcia powinna być dobrze zoptymalizowana, co oznacza, że powinna ona dostarczać dziecku substancje odżywcze, które są niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Wielu rodzicom kaszki czy słoiczki przeznaczone dla dzieci wydają się niezbyt smaczne – głównie ze względy na brak soli i cukru. Z tego względu często podejmują się oni „ulepszania” posiłku dziecka na własną rękę i często dosładzają kaszki, napoje czy herbatki dla niemowląt. Dlaczego jest to zły pomysł?

Podawanie cukru w wieku niemowlęcym jest szkodliwe ze względu na przyzwyczajanie dziecka do słodkiego smaku. Sprzyja to kształtowaniu niewłaściwych preferencji żywieniowych, a także zwiększa ryzyko występowania w przyszłości takich chorób jak np. cukrzyca. [1]

Dobry i zły cukier

Oczywiście nie każdy cukier jest zły. Jeśli mówiąc o cukrach, mamy na myśli cukier z cukiernicy to owszem należy go ograniczać. Należy jednak pamiętać, że grupa składników odżywczych nazywana węglowodanami jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Biorą one udział w procesach przemiany materii i stanowią najważniejszy materiał energetyczny.

Natomiast zły cukier w diecie niemowlęcia to tak zwane cukry proste, które często dodawane są do. słodkich napoi, słodyczy, ciastek, słodkich płatek śniadaniowych i słodkich jogurtach [1].

Konsekwencje zbyt dużej ilości cukru w diecie niemowlęcia

Zbyt duża ilość cukru jest niewskazana w diecie każdego dziecka, gdyż może to skutkować poważnymi chorobami, w tym otyłością, cukrzycą, chorobami układu krwionośnego. Ponadto dieta bogata w cukier sprzyja niedoborom witamin i substancji mineralnych, w tym zwłaszcza magnezu, chromu, wapnia i fosforu.


Bibliografia:
1. Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Żywienia Niemowląt/Pediatria, 2014; 11: 321-338.

Enfamil Polska Enfamil Polska