Szukaj

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w pierwszym trymestrze ciąży

Dowiedz się, w jaki sposób Twój organizm adoptuje się do ciąży i jak możesz sobie radzić z dolegliwościami tego okresu.

 

Fakt, iż w Twoim organizmie zachodzą procesy adaptacji do ciąży, pociąga za sobą zmiany w Twoim samopoczuciu. Mogą one dotyczyć zarówno sfery fizycznej, jak i emocjonalnej. Nic dziwnego; poziom niektórych hormonów w Twoim organizmie w tym okresie może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie, w stosunku do okresu przed ciążą! Oto kilka dolegliwości, których możesz teraz doświadczać.

Zmęczenie

W pierwszym trymestrze ciąży Twój organizm przeznacza dużo energii na wzmocnienie układu krążenia, a Twoje tętno przyspiesza o 10-15 uderzeń na minutę. W tym okresie ciąży w Twoim organizmie poziom progesteronu, działający uspokajająco, wzrasta. W czwartym miesiącu ciąży, kiedy wykształci się już łożysko, powinnaś mieć więcej energii.

Wskazówka: odpoczywaj jak najwięcej. Pij dużo wody i wybieraj pożywne przekąski, jeżeli prześpisz porę posiłku. Spróbuj ćwiczyć, aby zafundować sobie mały zastrzyk energii. Zanim wybierzesz zestaw ćwiczeń skonsultuj go z lekarzem.

Mdłości

Poranne mdłości występują u 50-90% przyszłych matek i nie ograniczają się wyłącznie do poranków. Powodem tych nudności jest zwiększony poziom estrogenów w Twoim organizmie.

Wskazówka: Pusty żołądek często reaguje mdłościami. Spożywaj mniejsze ale za to częstrze posiłki w ciągu dnia. Sucharki, płatki śniadaniowe, herbata imbirowa lub owoce mogą Ci pomóc w uspokojeniu żołądka. Ogranicz lub unikaj spożywanie tłustych potraw, a także potraw o wyrazistym smaku lub zapachu. Dbaj o odpowiednie spożycie płynów, zwłaszcza, jeżeli często wymiotujesz. Jeżeli masz poważne mdłości i wymioty, skonsultuj się z lekarzem.

Dowiedz się, jak radzić sobie z mdłościami.

Częste oddawanie moczu

Ponieważ Twoja macica się powiększa, nacisk na pęcherz moczowy jest większy, a to skutkuje częstszą potrzebą oddawania moczu.

Wskazówka: ogranicz spożycie płynów wieczorami, zwłaszcza w godzinach poprzedzających ułożenie się do snu.

Zaparcia

Hormony ciążowe mogą przyczyniać się do spowalniania pracy przewodu pokarmowego i powodować u Ciebie zaparcia.

Wskazówka: pij dużo wody i spożywaj żywność o wysokiej zawartości błonnika. Ćwiczenia mogą pomóc przyspieszyć pracę Twoich jelit, ale skonsultuj się ze swoim lekarzem, zanim zaczniesz jakikolwiek program ćwiczeń. Nie używaj środków przeczyszczających, o ile lekarz Ci ich nie zaleci.

Dowiedz się, jak możesz zwiększyć spożycie błonnika z dietą.

Tkliwość piersi

Hormony ciążowe mogą spowodować, iż Twoje piersi staną się nadzwyczaj wrażliwe.

Wskazówka: noś biustonosz podtrzymujący, na przykład sportowy, w razie potrzeby nawet w nocy.

Bóle i zawroty głowy

W trakcie kilku pierwszych miesięcy ciąży zwiększone ukrwienie i wysoki poziom wielu hormonów mogą powodować bóle i zawroty głowy. Gdy Twój organizm przyzwyczai się do nowego poziomu hormonów, bóle głowy ustąpią.

Wskazówka: przy zatokowych bólach głowy połóż ciepły kompres z przodu i na bokach twarzy lub do czoła. Aby złagodzić napięciowe bóle głowy spróbuj położyć zimny kompres na kark. Odpręż się i pamiętaj o przekąskach w ciągu dnia, aby utrzymać poziom cukru we krwi na stabilnym poziomie.

Ważna zasada dla kobiety w ciąży

Umów się na pierwszą wizytę u ginekologa. Warto znaleźć odpowiedniego lekarza, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży. Troskliwa opieka lekarska będzie Ci naprawdę potrzebna.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 8.

To już 8 tydzień! Dowiedź się, w jakim stopniu rozwinął się Twój maluszek i sprawdź następne etapy jego rozkwitania.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 7.

Zmiany w ciele kobiety są widoczne wyraźniej już w siódmym tygodniu ciąży. Sprawdź wszystkie istotne zmiany w 7. tygodniu ciąży i odwiedź poradnik Enfamil!

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 6.

Monitoruj rozwój maluszka oraz swój w 6. tygodniu ciąży i zobacz w poradniku Enfamil, jak postępuje w kolejnych tygodniach.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 5.

Zobacz, czego możesz spodziewać się w 5. tygodniu ciąży. Sprawdź artykuł dotyczący 5. tygodnia ciąży w kalendarzu ciąży na Enfamil.pl już teraz!

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska