Szukaj

Zachcianki ciążowe

Dowiedz się, dlaczego masz zachcianki w ciąży i jak możesz sobie z nimi radzić.

 

Nietypowe zachcianki żywieniowe są powszechne wśród kobiet ciężarnych. Lekarze uważają, że mogą one wynikać ze zmian hormonalnych w organizmie kobiety, prowadzących do wyostrzenia zmysłu węchu oraz zmieniających percepcję smaku.

Czy każda kobieta pragnie frytek z czekoladą?

Niekoniecznie, ale większość kobiet w ciąży zgłasza zapotrzebowanie na nietypowe połączenia. Najczęściej są to słodycze, owoce, soki owocowe, kwaśne owoce, słone lub pikantne potrawy, mdłe potrawy, oraz produkty chrupiące lub wymagające żucia.

Dlaczego nie mogę teraz znieść widoku moich ulubionych potraw?

Zmiany w gospodarce hormonalnej Twojego organizmu wpływają także na percepcję zapachów i smaków, co może skutkować awersją do różnych produktów. Jeżeli czujesz awersję do zdrowych potraw, spróbuj zastąpić je innymi produktami zawierającymi te same składni odżywcze.

Sprawdź, jakie produkty zawierają potrzebne Ci składniki odżywcze.

Dlaczego mój węch nagle się wyostrzył?

Wysoki poziom hormonów w Twoim organizmie może spowodować, że mocne zapachy, na przykład świeżo zaparzona kawa lub perfumy, przeszkadzają Ci, a nawet mogą wywołać u Ciebie mdłości.

Poznaj kilka wskazówek pomocnych przy mdłościach.

Czy istnieje sposób na zachcianki ciążowe?

Wybieraj takie potrawy, które zaspokoją Twój apetyt i jednocześnie dostarczą Ci ważnych składników odżywczych. Jeżeli lubisz słodkie smaki, spróbuj zanurzać truskawki lub kawałki pomarańczy w czekoladzie. A jeżeli masz ochotę na słone rzeczy, spróbuj pieczonego ziemniaka ze szczyptą soli. Jeżeli z powodu zachcianek jesteś stale głodna, jedz częściej mniejsze posiłki. Pij odpowiednie ilości wody oraz jedz potrawy o wysokiej zawartości błonnika, aby zapewnić sobie uczucie sytości. Nie rezygnuj ze śniadania, aby nie doprowadzić do powstania większego łaknienia w dalszej części dnia.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży – tydzień 7 (co się dzieje...

W 7. tygodniu ciąży płód osiąga wielkość poziomki, a podczas kontrolnego badania USG można już usłyszeć bicie jego serca. W...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – tydzień 5 (co się dzieje...

W 5. tygodniu ciąży zarodek ma już wielkość nasionka jabłka, pojawia się grupa komórek, które wkrótce będą tworzyć serce, a...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – 10. tydzień

10. tydzień ciąży to czas, w którym dziecko zaczyna się już poruszać, chociaż nie jest to jeszcze wyczuwalne. Wówczas mogą...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – 9. tydzień

W 9. tygodniu ciąży dziecko osiąga wielkość orzeszka, a podczas kontrolnego badania USG widoczne są już jego nóżki i rączki....

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.