Szukaj

Projektowanie stymulującego pokoju dla dziecka

Projektowanie stymulującego pokoju dla dziecka

Dowiedz się, jak zaprojektować pokój swojego dziecka, aby był wygodny, praktyczny i stymulujący rozwój dziecka.

Oczekując przyjścia maluszka na świat, możesz wreszcie urządzić pokoik, o którym marzyłaś. To ekscytujący i ważny projekt – tworzysz przestrzeń, w której Twoje dziecko będzie rosnąć, uczyć się, spać i bawić. Wystrój pokoju dziecięcego to coś więcej niż tylko kolorystyka ścian – ten pokój musi zapewniać:

  • Wygodę i praktyczność, z łatwym dostępem do akcesoriów do przewijania i pielęgnacji
  • Komfortowe miejsce do karmienia, także w nocy
  • Wygodne miejsce na małą drzemkę
  • Stymulujące elementy, wspomagające rozwój Twojego dziecka

Ale od czego zacząć?

Oczywistym wyborem jest łóżeczko, jako centralny punkt pokoju małego dziecka. Łóżeczka są dostępne w wielu różnych stylach i rozmiarach, na przykład łóżeczka, które „rosną” wraz z dzieckiem, najpierw funkcjonują jako łóżeczko ze szczebelkami, następnie są przekształcane w łóżko dla małego dziecka, a na koniec w pełnowymiarowe (podwójne) łóżko. Niezależnie od tego, jakie łóżeczko wybierzesz, zadbaj o to, aby spełniało aktualne standardy bezpieczeństwa.

Inne ważne elementy podstawowe to:

  • Przewijak, który może być po prostu komodą z nakładką do przewijania, lub może być dedykowanym meblem do przewijania, z głębokim miejscem do leżenia i zabezpieczeniami
  • "Niania elektroniczna"
  • Wygodny i komfortowy fotel do karmienia
  • Rolety okienne, zapewniające odpowiednią ilość światła (lub ciemność)
  • Wygodny koszyk na pranie, najlepiej w pobliżu przewijaka
  • Torebki oraz kosz na zużyte pieluszki

Oczywiście możesz w pokoju umieścić wiele innych elementów, takich jak lampy, stoliki, półki, wykładziny i szafki – pamiętaj jednak o tym, aby były odpowiednie do wieku, łatwo dostępne i bezpieczne. Możesz zorganizować oddzielne strefy w sypialni: strefa snu (łóżeczko), strefa ubierania (przewijak, komoda/szafa i szafka), strefa zabaw/czytania (książki i zabawki) oraz strefa karmienia (fotel, kanapa, boczny stolik).

Po spełnieniu wymogów funkcjonalnych czas na uwzględnienie czynników stymulacyjnych i rozwojowych w projekcie pokoju dziecka. Badania wykazały, że niemowlęta stymulowane przez otoczenie szybciej osiągają kamienie milowe w rozwoju, mają lepszą koordynację, wykazują większą ciekawość, uwagę i lepszą pamięć, oraz mają większą pewność siebie.

Kolor odgrywa ważną rolę w stymulowaniu rozwoju neurologicznego niemowląt poprzez tworzenie ważnych połączeń nerwowych w mózgu. Na początku noworodki są w stanie wykrywać wyłącznie duże kontrasty między jasnym a ciemnym lub między czernią i bielą, w związku z czym kontrastowe paski lub wzory idealnie nadają się do stymulowania rozwoju ich wzroku. W trzecim miesiącu życia pomoże to Twojemu dziecku w osiągnięciu kamienia milowego dotyczącego umiejętności skoncentrowania się na kontrastowych przedmiotach – na tym etapie dziecko potrafi zauważyć, gdzie kończy się jeden kształt (lub część rysunku) i zaczyna kolejny. Nie znaczy to, że powinnaś namalować dużej czarno-białe paski na ścianach pokoju dziecięcego.Ważnym jest stworzenie zachęcającego i komfortowego otoczenia, które będzie działać uspokajająco (ciepłe, neutralne i pastelowe kolory) oraz stymulująco (intensywne i żywe kolory) na Twoje dziecko. Wybierz zrównoważoną paletę kolorów, spełniającą obie te potrzeby, i zastosuj akcenty w postaci wyrazistych, przykuwających uwagę akcesoriów, które można łatwo wymienić, gdy Twoje dziecko będzie starsze.

Kształty i faktury mają również istotny wpływ na rozwój sensoryczny i motoryczny Twojego dziecka. Umieść w pokoju odpowiednie połączenie stymulujących przedmiotów, na przykład rzeczy w kontrastowych kolorach i przedmiotów wydających zaskakujące dźwięki (dzwonki, szeleszczenie, skrzypienie itp.), a także uspokajające przedmioty o różnej fakturze, na przykład miękki klocki, pluszowe zabawki lub piłeczki o różnej powierzchni. Możesz zaaranżować przestrzeń w taki sposób, aby różne zabawki były ułożone po obwodzie pokoju na poziomie oczu Twojego dziecka podczas zabawy na podłodze, aby rozbudzać jego ciekawość.

Możesz zorganizować pokój według jednej konkretnej rzeczy, na przykład kocyka, obrazka lub zabawki, albo możesz wybrać temat przewodni, na przykład pociągi, zwierzęta albo postacie z bajek. Cokolwiek postanowisz – zadbaj o to, aby stworzyć bezpieczne, przytulne otoczenie, idealnie dostosowane do wspomagania zdrowia i szczęścia Twojego dziecka.

Podobne artykuły

Oznaki i etapy porodu

Sprawdź, czego możesz się spodziewać w trakcie różnych faz porodu. U każdej kobiety poród przebiega w indywidualny sposób. Niektóre kobiety...

Dowiedz się więcej

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Zapoznaj się z podręczną listą, aby sprawdzić, czy zapakowałaś wszystko, czego będziesz potrzebować podczas pobytu w szpitalu. O ile nie...

Dowiedz się więcej

Kamienie milowe w dziewiątym miesiącu ciąży

W 37 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest uważane za donoszone i jest gotowe do życia poza łonem mamy. Dowiedz się,...

Dowiedz się więcej

Kamienie milowe w ósmym miesiącu ciąży

Dowiedz się więcej o cennych przeciwciałach, które dostarczasz swojemu dziecku, aby chronić je przed chorobami w pierwszych tygodniach życia. 31-35...

Dowiedz się więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska

Nie należysz jeszcze
do Klubu Enfamama?
Dołącz teraz!