Szukaj

Kalendarz badań USG w czasie ciąży

Zapewne już objawy ciąży w pierwszych dniach lub tygodniach budzą w tobie chęć zobaczenia przyszłego dziecka na monitorze USG. Każde kolejne badanie pozwoli ci dowiedzieć się, czy maluch w twoim łonie rozwija się prawidłowo. Przeczytaj, ile razy i w których tygodniach ciąży powinnaś zgłosić się na USG.

 

Badanie USG jest najczęściej wykonywanym badaniem prenatalnym. Ma duże znaczenie diagnostyczne i cieszy się opinią bezpiecznego. Ze względu na zachowanie ostrożności specjaliści nie zalecają jednak jego nadużywa-nia. Standardowo zaleca się wykonanie trzech badań USG, po jednym w każdym trymestrze. Wyjątkiem są specjalne wskazania medyczne.

USG w pierwszym trymestrze ciąży

Objawy ciąży w pierwszych dniach nie oznaczają, że lekarz od razu wykona ci USG. Największą skuteczność diagnostyczną ma bowiem badanie przeprowadzone między 11. a 14. tygodniem ciąży. Chociaż na tym etapie płód rozwijający się w twojej macicy jest jeszcze bardzo mały, na podstawie różnych parametrów lekarz może ocenić, jaki jest wiek ciąży oraz czy jej rozwój przebiega prawidłowo. Główne cele badania, to określenie liczby pęcherzyków ciążowych, a także kosmówek oraz owodni w jamie macicy. Oprócz tego podczas badania lekarz ocenia czynność serca płodu i jego ogólną budowę anatomiczną. Już w trakcie pierwszego USG możesz się dowiedzieć czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga.

USG w drugim trymestrze ciąży

Na drugie badanie USG powinnaś zgłosić się około 20. tygodnia ciąży (plus/minus dwa tygodnie). W jego trak-cie lekarz sprawdza liczbę płodów, ich położenie, kontroluje, czy ich serca biją prawidłowo. Badanie umożliwia także ocenę parametrów biometrycznych i budowy anatomicznej dziecka (lub dzieci), w tym czaszki, twarzy, mózgowia, kręgosłupa, klatki piersiowej, serca, jamy brzusznej, układu moczowego, kończyn. To dalej nie koniec, bo dzięki USG można stwierdzić ilość płynu owodniowego, stan łożyska oraz ocenić liczbę naczyń w sznurze pępowinowym.

Częstym pytaniem, jakie zadają sobie przyszli rodzice, jest: kiedy poznamy płeć dziecka? Otóż płeć można z dużym prawdopodobieństwem określić od około 14. tygodnia ciąży. Przeważnie odpowiedź daje więc właśnie USG przeprowadzone w drugim trymestrze.

USG w trzecim trymestrze ciąży

Ostatnie z podstawowych badań USG zalecane jest ciężarnym między 28. a 32. tygodniem ciąży. Podobnie, jak podczas poprzednich badań, ocenie podlega budowa anatomiczna dziecka, a ponadto jego ułożenie. Więk-szość dzieci na tym etapie ciąży przyjmuje już pozycję z główką obróconą w kierunku kanału rodnego. Co waż-ne, w trzecim trymestrze można już stwierdzić przewidywaną masę dziecka. Zbyt mały lub zbyt duży płód może (lecz nie musi) świadczyć o powikłaniach ciąży, na przykład cukrzycy ciążowej (w przebiegu cukrzycy dziecko może być większe od przyjętego zakresu norm). Podczas USG w trzecim trymestrze lekarz ocenia także ilość płynu owodniowego i położenie łożyska.

Poza USG kobietom ciężarnym zaleca się także badania krwi. Tylko w niektórych przypadkach kobiety są na-tomiast kierowane na badania inwazyjne, które przeprowadza się w przypadku podejrzenia choroby dziecka. Kiedy tylko objawy ciąży w pierwszych dniach oraz test ciążowy potwierdzą szczęśliwą nowinę, zgłoś się do lekarza po szczegółowe wskazówki dotyczące podstawowych badań.

 

Piśmiennictwo:
  1. Barczyński B. Badania prenatalne. https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/63104,badania-prenatalne Data dostępu: 18.09.2018
  2. Baranowska B. Badania USG w czasie ciąży. http://www.rodzicpoludzku.pl/Ciaza/Badania-USG-w-czasie-ciazy.html Data dostępu: 18.09.2018
  3. Wytyczak-Partyka M. ciąży tydzień po tygodniu.https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygo... Data dostępu: 28.09.2018

 

PO/ENF/18/0085, PO/ENF/18/0085a

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 4.

W początkowej fazie pierwszego etapu ciąży organizm kobiety zaczyna odczuwać coraz więcej objawów. Sprawdź, w poradniku co zmienia się w 4. tygodniu ciąży.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 3.

Jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele w 3. tygodniu ciąży? Jak w tym okresie przebiega rozwój Twojego maluszka? Poradnik Enfamil odpowie Ci na te pytania!

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 2.

W 2. tygodniu ciąży młoda mama może zauważać już pierwsze symptomy związane z ciążą. Dowiedź się, czego możesz spodziewać w jej kolejnych etapach.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 1.

Enfamil przedstawia cotygodniowe informacje dla przyszłych mam. W tej serii artykułów dowiesz się o realiach pierwszego i każdego następnego tygodnia ciąży.

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska