Szukaj

Niezbędnik maluszka: co kupić dla noworodka

Niezbędnik maluszka: co kupić dla noworodka
Zbliża się ten wyjątkowy dzień, w którym nareszcie spotkasz swoje maleństwo. To doskonały moment, aby zacząć się przygotowywać do nowej, wspólnej drogi. Aby pomóc Ci przygotować się na przyjście maluszka na świat, sporządziliśmy listę wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia (czasami nazywaną także „wyprawką”1), które będą Ci potrzebne dla zapewnienia sprawnej organizacji w pierwszych tygodniach.

Ubranka

Prawdopodobnie kusi Cię, żeby kupić wszystkie słodkie ubranka, które wpadną Ci w oko, ale pamiętaj, że dzieci rosną niewiarygodnie szybko – a Twoje maleństwo wyrośnie ze wszystkich tych ciuszków w mgnieniu oka. W pierwszych tygodniach będziesz potrzebować po prostu wystarczającej ilości ubranek, aby Twoje dziecko było czyste i aby było mu ciepło. Najlepiej ubierać maluszka w kilka lekkich warstw zamiast cieplejszych ubranek. Wybierz więc kilka body, pajacyków i kaftaników. Potrzebne będą także czapeczki, rękawiczki i skarpetki, aby maleństwu było ciepło w chłodniejsze dni.2 Pamiętaj, że nie wszystko musi być nowe – zapytaj znajomych, którzy mają już dzieci, czy nie mają zbędnych ubranek – to świetny sposób na recykling i oszczędzanie.

Łóżeczko/miejsce do spania

Dziecko powinno spać w miejscu bezpiecznym, ciepłym i bliskim mamy – będzie Ci zatem potrzebne łóżeczko, kołyska, gondola albo tzw. kosz Mojżesza. Materac powinien być twardy i dobrze dopasowany do łóżeczka – ważne, aby nie było pustych przestrzeni, w których mogłaby ugrzęznąć głowa dziecka. Trzeba często wymieniać prześcieradła, a więc będziesz potrzebować co najmniej czterech, a także kilku lekkich kocyków, aby maleństwu było ciepło. Ważne: nie dawaj noworodkowi poduszki lub kołdry, ponieważ nie są bezpieczne dla dzieci, które mają mniej niż rok.

Kąpiel i przewijanie

Dzieci zużywają dużo pieluszek. Przygotuj odpowiedni zapas na co najmniej kilka pierwszych dni – prawdopodobnie będziesz potrzebować około 8-10 pieluszek dziennie. Warto także mieć bezzapachowe mokre chusteczki bez alkoholu, jednorazowe gaziki, maść do pielęgnacji i na odparzenia, aby pielęgnować skórę maluszka.

Gdy nadejdzie czas kąpieli skorzystaj ze specjalnej, przeznaczonej dla noworodków wanienki. Skóra noworodka jest delikatna, najlepiej więc myć dziecko są wodą przez pierwszy miesiąc, dopóki nie ukształtuje się naturalna bariera ochronna skóry. Jeżeli zdecydujesz się używać szamponu lub płynu do kąpieli dla dzieci, wybierz produkt bezpieczny dla niemowląt. Potrzebne będą także myjki i ręczniki do wysuszenia skóry maleństwa.

Karmienie

Już niedługo dowiesz się, dlaczego potrzebujesz dużo pieluszek tetrowych! Warto mieć co najmniej 12 sztuk, aby zawsze pod ręką była jedna czysta pieluszka, gdy reszta jest jeszcze w praniu. Staniki do karmienia i wkładki laktacyjne po karmieniu będą także przydatne w razie wypływania mleka.

Podróż

Jeżeli masz samochód, musisz zamontować odpowiedni, przystosowany do przewożenia noworodków fotelik samochodowy, zanim będziesz mogła zabrać maleństwo ze szpitala. Warto zatem zamontować fotelik odpowiednio wcześniej. Jeżeli zamierzasz spacerować, rozważ wózek lub gondolę – warto obejrzeć kilka opcji i zebrać opinie od innych mam przed dokonaniem pierwszego takiego zakupu. Nosidełko lub chusta mogą także się przydać do noszenia maluszka blisko siebie w czasie podróży.

Jesteśmy tu dla Ciebie, aby pomagać Ci na każdym etapie

Aby zapewnić Ci wsparcie w Twojej niesamowitej podróży w roli mamy, stworzyliśmy serię poradników opisujących ważne tematy dotyczące okresu ciąży oraz wychowywania maluszka. Poradniki zawierają przydatne informacje i pomocne wskazówki. Są dostępne do pobrania i wydrukowania, dzięki czemu możesz zawsze mieć je pod ręką, gdziekolwiek będziesz. Aby uzyskać dostęp do tych fantastycznych materiałów, wystarczy założyć konto w Klubie Enfamama, a następnie zalogować się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła.

Podobne artykuły

Oznaki i etapy porodu

Sprawdź, czego możesz się spodziewać w trakcie różnych faz porodu. U każdej kobiety poród przebiega w indywidualny sposób. Niektóre kobiety...

Dowiedz się więcej

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Zapoznaj się z podręczną listą, aby sprawdzić, czy zapakowałaś wszystko, czego będziesz potrzebować podczas pobytu w szpitalu. O ile nie...

Dowiedz się więcej

Kamienie milowe w dziewiątym miesiącu ciąży

W 37 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest uważane za donoszone i jest gotowe do życia poza łonem mamy. Dowiedz się,...

Dowiedz się więcej

Kamienie milowe w ósmym miesiącu ciąży

Dowiedz się więcej o cennych przeciwciałach, które dostarczasz swojemu dziecku, aby chronić je przed chorobami w pierwszych tygodniach życia. 31-35...

Dowiedz się więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska

Nie należysz jeszcze
do Klubu Enfamama?
Dołącz teraz!