Szukaj

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka w ciąży? Poradnik

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka w ciąży? Na ten ekscytujący moment z pewnością czeka każda mama. Chociaż czasami maluch może dawać naprawdę mocne kopniaki, jego ruchy są mile widziane, bo świadczą o tym, że ma się dobrze.

 

Kiedy pierwsze ruchy dziecka w ciąży?

 

Pierwsze ruchy dziecka w łonie mamy pojawiają się zwykle około 7. tygodnia ciąży, jednak można je zauważyć jedynie na USG. Płód jest bowiem jeszcze maleńki i delikatny. Między 16. a 25. tygodniem ciąży zapewne zaczniesz już odczuwać pierwsze ruchy maluszka. Czas ich wystąpienia zależy także od tego, czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża. Jeśli pierwsza, ruchy z reguły odczuwalne są później – mniej więcej w okolicach 25. tygodnia; gdy druga lub kolejna – nawet w 13. tygodniu dziecko może już sygnalizować swoją obecność.(1)

 

Do czego porównać pierwsze ruchy dziecka?

 

Bardzo ciekawym porównaniem, którego czasami używają przyszłe mamy, jest trzepot skrzydeł motyla. Ruchy dziecka w łonie można też określić jako drganie, falowanie albo bulgotanie. Na początku może być nawet trudno stwierdzić, czy dziwne odczucia były faktycznie ruchami płodu, czy jedynie błędnym wrażeniem albo na przykład burczeniem w brzuchu. Jednak z czasem, mniej więcej pod koniec drugiego trymestru, kopnięcia, szturchańce i uderzenia łokciem będą już bardziej wyraźne.

 

Czy są określone pory, kiedy ruchy dziecka można odczuć bardziej intensywnie?

 

W trakcie dnia, kiedy jesteś aktywna i dużo chodzisz, twoje własne ruchy mogą ograniczyć odczuwanie ruchów dziecka. Dlatego łatwiej będzie ci je zarejestrować podczas odpoczynku, kiedy usiądziesz, położysz się, wyciszysz. Również przed snem lub w nocy lepiej wyczuć poruszanie się malucha. Ponadto aktywność dziecka jest zwykle większa po posiłku lub przekąsce, gdyż wzrost poziomu cukru we krwi sprawia, że maluch ma więcej energii na „gimnastykę”. Jeszcze inną sytuacją, kiedy możesz lepiej odczuwać poruszanie się malca, jest stan zdenerwowania. W tym przypadku to adrenalina działa na twoją pociechę pobudzająco.(2)

 

Czy pierwsze ruchy dziecka należy monitorować?

 

Tak, jest to nawet bardzo wskazane. Jeśli bowiem twój maluch jest ruchliwy, to znak, że prawidłowo się rozwija. Ponadto pamiętaj, że w trakcie porodu będzie musiał wydostać się z twojego brzucha i aby wszystko poszło gładko, wcześniej musi trochę potrenować. Lekarze zalecają, aby od 28. tygodnia ciąży każdego dnia zapisywać, ile razy poruszyło się dziecko. Najlepiej przygotować sobie notes i stawiać kreski. Normą jest, że dziecko porusza się co najmniej 10 razy na godzinę, zwłaszcza po posiłku. Weź pod uwagę, że im późniejszy etap ciąży, tym dziecko ma mniej miejsca w macicy, więc nie może pozwolić sobie na takie akrobacje, jak wcześniej. Niemniej wciąż będziesz odczuwać delikatne pchnięcia.

 

Jeśli coś zaniepokoi cię w zmianie rytmu ruchów dziecka, a tym bardziej jeśli odniesiesz wrażanie, że jest ich mniej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

 

Piśmiennictwo:

 

  1. Feeling Your Baby Kick. https://www.webmd.com/baby/fetal-movement-feeling-baby-kick#1 Data dostępu: 9.03.2020.
  2. Fetal Movement During Pregnancy. https://www.whattoexpect.com/pregnancy/fetal-development/fetal-movement/ Data dostępu: 9.03.2020.

 

 

 

 

Enfamil Polska Enfamil Polska