Szukaj

Kamienie milowe w szóstym miesiącu ciąży

Kamienie milowe w szóstym miesiącu ciąży

Dowiedz się więcej o większej sile mięśni swojego dziecka oraz o jego wczesnej formie pamięci.

23-26 tydzień ciąży

Rozwijają się mięśnie, przez co ruchy dziecka są coraz silniejsze. Płuca przygotowują się do oddychania. Maluch ma silny uchwyt. Ma już wczesną formę pamięci. Może ważyć od około 400 g do prawie 1350 g i mierzyć 28-40 cm. Ćwiczy ruchy, które pomogą mu w jedzeniu, piciu i oddychaniu.

Rozwój mózgu

W 24 i 25 tygodniu ciąży neurony (komórki przewodzące impulsy nerwowe) migrują na inne poziomy mózgu, co pomoże dziecku w nawiązywaniu połączeń między neuronami po urodzeniu. Nadal trwa rozwój poznawczy i sensoryczny, rozwija się zmysł dotyku i słuchu, charakteryzujący się rosnącą znajomością różnych dźwięków. Ponadto maluch zacznie korzystać z wczesnej formy nauki i pamięci, zwanej habituacją.

Ruchy dziecka

Ruchy Twojego dziecka stają się coraz wyraźniejsze. Na tym etapie maluch powinien turlać, obracać się i kopać w łonie mamy. Przybiera na wadze, staje się silniejszy i rozwija swoje umiejętności motoryczne. W zależności od tempa wzrostu i wielkości, ruchy dziecka ulegną spowolnieniu pod koniec trzeciego trymestru, gdyż nie będzie miało wystarczająco dużo miejsca. Jego rytm snu może różnić się od Twojego.

rozwój płodu w szóstym miesiącu ciąży

Rozwój sensoryczny i habituacja (wyciszanie otoczenia)

Twoje dziecko opanowuje sztukę habituacji, jedną z najprostszych form pamięci, która polega na „wyciszaniu” otoczenia. Będzie nadal rozwijać tę umiejętność po urodzeniu, co pozwoli mu spać przy znanych dźwiękach, na przykład przy dźwięku wentylatora lub w hałasie ulicy. W 24 tygodniu ciąży zmysł słuchu Twojego dziecka jest już dobrze wykształcony.

Rozwój płuc i pierwsze oddechy

W czasie ciąży płuca Twojego dziecka nie funkcjonują, ponieważ maluch otrzymuje tlen od Ciebie. W ramach przygotowań do oddychania jego płuca zaczynają jednak produkować surfaktant, tłustą substancję pokrywającą wewnętrzną wyściółkę pęcherzyków płucnych. Surfaktant ułatwi rozprężenie płuc, gdy maluch będzie musiał zacząć oddychać samodzielnie.

Podobne artykuły

Oznaki i etapy porodu

Sprawdź, czego możesz się spodziewać w trakcie różnych faz porodu. U każdej kobiety poród przebiega w indywidualny sposób. Niektóre kobiety...

Dowiedz się więcej

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Zapoznaj się z podręczną listą, aby sprawdzić, czy zapakowałaś wszystko, czego będziesz potrzebować podczas pobytu w szpitalu. O ile nie...

Dowiedz się więcej

Kamienie milowe w dziewiątym miesiącu ciąży

W 37 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest uważane za donoszone i jest gotowe do życia poza łonem mamy. Dowiedz się,...

Dowiedz się więcej

Kamienie milowe w ósmym miesiącu ciąży

Dowiedz się więcej o cennych przeciwciałach, które dostarczasz swojemu dziecku, aby chronić je przed chorobami w pierwszych tygodniach życia. 31-35...

Dowiedz się więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska

Nie należysz jeszcze
do Klubu Enfamama?
Dołącz teraz!