Szukaj

Kamienie milowe w pierwszym miesiącu ciąży

Dowiedz się więcej o rozwoju cewy nerwowej u Twojego dziecka, która rozwinie się w mózg, rdzeń kręgowy i układ nerwowy.

 

Od momentu poczęcia do szóstego tygodnia ciąży zaczynają się tworzyć oczy, uszy i usta maluszka. Rozwija się cewa nerwowa Twojego dziecka, która rozwinie się w mózg, rdzeń kręgowy i układ nerwowy. Lewa i prawa półkula mózgu zaczynają tworzyć oddzielne obszary. Zaczyna rozwijać się serce i układ krążenia. Tworzy się zmysł dotyku. Maluch urośnie do ponad 1,25 cm.

Rozwój mózgu

Mózg Twojego dziecka już się rozwija (prawie od momentu poczęcia) i będzie rozwijać się do dnia narodzin oraz po nich. Rozwój poznawczy maluszka rozpoczyna się już w łonie matki. W drugim i trzecim tygodniu ciąży formuje się cewa nerwowa Twojego dziecka, która rozwinie się w mózg, rdzeń kręgowy i układ nerwowy. Do szóstego tygodnia ciąży lewa i prawa półkula mózgu zostaną oddzielone. Wspieraj rozwój swojego dziecka, dbając o odpowiednio zbilansowaną dietę, uwzględniając w niej pełnowartościowe pokarmy zawierające cenne składniki odżywcze, takie jak DHA (kwas dokozaheksaenowy - źródło kwasów tłuszczowych Omega-3), które wspomagają prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu.

rozówj płodu w pierwszym miesiącu ciąży

Twarz

Twarz Twojego dziecka raczej nie jest jeszcze rozpoznawalna na tym etapie ciąży, ale zaczyna już się formować. W tym miesiącu pojawią się maleńkie oczy, uszy i usta. Około piątego/szóstego tygodnia zacznie także rozwijać się zmysł dotyku.

Cewa nerwowa

Już na tym wczesnym etapie Twoje dziecko rozwija się intelektualnie i sensorycznie. Cewa nerwowa to zagłębienie, które później przekształci się w mózg, rdzeń kręgowy i układ nerwowy Twojego dziecka. Pod koniec drugiego miesiąca prawa i lewa półkula mózgu rozdzielą się i zaczną tworzyć oddzielne obszary. Jednocześnie rozwija się serce i układ krążenia Twojego dziecka. Na tym etapie jego serce bije dwukrotnie szybciej niż Twoje.

DNA

Twoje dziecko stanowi niepowtarzalną mieszankę DNA obojga rodziców. Jego płeć, potencjalny wzrostu, kolor włosów, skóry i oczu plus nawet pewne cechy osobowości – wszystko to zostało ustalone w momencie poczęcia przez zbiór 46 chromosomów.

0 komentarze

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 3.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam Czy wiesz, że..? Być może w wybranej przez Ciebie suplementacji prenatalnej brakuje pewnego ważnego dla...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 2.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam Czy wiesz, że..? Nawet na bardzo wczesnym etapie ciąży dokonywanie właściwych wyborów ma kluczowe znaczenie....

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 1.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam Czy wiesz, że..? Regularne ćwiczenia pomogą Twemu ciału łatwiej uporać się z trudnościami ciąży. Badania...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – tydzień 7 (co się dzieje...

W 7. tygodniu ciąży płód osiąga wielkość poziomki, a podczas kontrolnego badania USG można już usłyszeć bicie jego serca. W...

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Stosowanie produktu jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione.
0