Szukaj

Kamienie milowe w pierwszym miesiącu ciąży

Kamienie milowe w pierwszym miesiącu ciąży

Dowiedz się więcej o rozwoju cewy nerwowej u Twojego dziecka, która rozwinie się w mózg, rdzeń kręgowy i układ nerwowy.

 

Od momentu poczęcia do szóstego tygodnia ciąży zaczynają się tworzyć oczy, uszy i usta maluszka. Rozwija się cewa nerwowa Twojego dziecka, która rozwinie się w mózg, rdzeń kręgowy i układ nerwowy. Lewa i prawa półkula mózgu zaczynają tworzyć oddzielne obszary. Zaczyna rozwijać się serce i układ krążenia. Tworzy się zmysł dotyku. Maluch urośnie do ponad 1,25 cm.

Rozwój mózgu

Mózg Twojego dziecka już się rozwija (prawie od momentu poczęcia) i będzie rozwijać się do dnia narodzin oraz po nich. Rozwój poznawczy maluszka rozpoczyna się już w łonie matki. W drugim i trzecim tygodniu ciąży formuje się cewa nerwowa Twojego dziecka, która rozwinie się w mózg, rdzeń kręgowy i układ nerwowy. Do szóstego tygodnia ciąży lewa i prawa półkula mózgu zostaną oddzielone. Wspieraj rozwój swojego dziecka, dbając o odpowiednio zbilansowaną dietę, uwzględniając w niej pełnowartościowe pokarmy zawierające cenne składniki odżywcze, takie jak DHA (kwas dokozaheksaenowy - źródło kwasów tłuszczowych Omega-3), które wspomagają prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu.

rozówj płodu w pierwszym miesiącu ciąży

Twarz

Twarz Twojego dziecka raczej nie jest jeszcze rozpoznawalna na tym etapie ciąży, ale zaczyna już się formować. W tym miesiącu pojawią się maleńkie oczy, uszy i usta. Około piątego/szóstego tygodnia zacznie także rozwijać się zmysł dotyku.

Cewa nerwowa

Już na tym wczesnym etapie Twoje dziecko rozwija się intelektualnie i sensorycznie. Cewa nerwowa to zagłębienie, które później przekształci się w mózg, rdzeń kręgowy i układ nerwowy Twojego dziecka. Pod koniec drugiego miesiąca prawa i lewa półkula mózgu rozdzielą się i zaczną tworzyć oddzielne obszary. Jednocześnie rozwija się serce i układ krążenia Twojego dziecka. Na tym etapie jego serce bije dwukrotnie szybciej niż Twoje.

DNA

Twoje dziecko stanowi niepowtarzalną mieszankę DNA obojga rodziców. Jego płeć, potencjalny wzrostu, kolor włosów, skóry i oczu plus nawet pewne cechy osobowości – wszystko to zostało ustalone w momencie poczęcia przez zbiór 46 chromosomów.

Podobne artykuły

Oznaki i etapy porodu

Sprawdź, czego możesz się spodziewać w trakcie różnych faz porodu. U każdej kobiety poród przebiega w indywidualny sposób. Niektóre kobiety...

Czytaj więcej

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Zapoznaj się z podręczną listą, aby sprawdzić, czy zapakowałaś wszystko, czego będziesz potrzebować podczas pobytu w szpitalu. O ile nie...

Czytaj więcej

Kamienie milowe w dziewiątym miesiącu ciąży

W 37 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest uważane za donoszone i jest gotowe do życia poza łonem mamy. Dowiedz się,...

Czytaj więcej

Kamienie milowe w ósmym miesiącu ciąży

Dowiedz się więcej o cennych przeciwciałach, które dostarczasz swojemu dziecku, aby chronić je przed chorobami w pierwszych tygodniach życia. 31-35...

Czytaj więcej