Szukaj

Kamienie milowe w dziewiątym miesiącu ciąży
W 37 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest uważane za donoszone i jest gotowe do życia poza łonem mamy. Dowiedz się, jakie ostatnie zmiany rozwojowe następują tuż przed narodzinami.

 

W 37 tygodniu dziecko jest uważane za donoszone

Jego ciało i mózg są gotowe do życia poza łonem mamy. Maluch ustawia się w położeniu porodowym i obniża się w kierunku miednicy. Może ważyć około 3200 g i mierzyć 45-54 cm.

Rozwój mózgu

Między 36-40 tygodniem ciąży Twoje dziecko nadal tworzy niezbędne połączenia nerwowe, które będą mu potrzebne w rozwoju poznawczym (nauce). Jego mózg jest już gotowy do życia poza łonem mamy. Twoje dziecko nadal musi otrzymywać prawidłowe składniki odżywcze. Wspieraj jego rozwój, dbając o odpowiednio zbilansowaną dietę, uwzględniając w niej pełnowartościowe pokarmy, które dostarczają cenne składniki odżywcze, takie jak kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy, kwas tłuszczowy Omega-3), który wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu.

rozwój dziecka w dziewiątym miesiącu ciąży

Zmniejszenie obciążenia: Ułożenie porodowe

Na tym etapie ciąży Twoje dziecko przyjmuje ułożenie porodowe, głową do dołu, z rączkami i nóżkami podciągniętymi do klatki piersiowej. Kości główki są teraz miękkie i elastyczne, aby ułatwić mu przejście przez kanał rodny. Obniżając się w stronę miednicy i naciskając na szyjkę macicy, może powodować odczuwalny dla Ciebie nacisk w dolnej części brzucha. To obniżenie jest nazywane zmniejszeniem obciążenia; jest to znak, poród coraz bliżej. Zmniejszenie obciążenia może sprawić, że oddychanie i jedzenie stanie się dla Ciebie nieco łatwiejsze, ale chodzenie i siedzenie stanie się większym wyzwaniem.

Terminy

Terminy są określane w przybliżeniu, a dzieci rzadko rodzą się w dokładnie wyliczonym terminie. Nikt nie wie dokładnie, co jest czynnikiem rozpoczynającym poród. W 37 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest uważane za donoszone. Zachowaj jak największy spokój w ostatnich tygodniach ciąży. Oszczędzaj siły na poród. Przygotuj posiłki na zapas i spakuj torbę do szpitala.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży – tydzień 7 (co się dzieje...

W 7. tygodniu ciąży płód osiąga wielkość poziomki, a podczas kontrolnego badania USG można już usłyszeć bicie jego serca. W...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – tydzień 5 (co się dzieje...

W 5. tygodniu ciąży zarodek ma już wielkość nasionka jabłka, pojawia się grupa komórek, które wkrótce będą tworzyć serce, a...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – 10. tydzień

10. tydzień ciąży to czas, w którym dziecko zaczyna się już poruszać, chociaż nie jest to jeszcze wyczuwalne. Wówczas mogą...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – 9. tydzień

W 9. tygodniu ciąży dziecko osiąga wielkość orzeszka, a podczas kontrolnego badania USG widoczne są już jego nóżki i rączki....

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.