Szukaj

Kamienie milowe w drugim miesiącu ciąży

Dowiedz się, jak rozwija się mózg Twojego dziecka i jak kształtuje się jego ciało.

 

7-10 tydzień ciąży

W tym okresie ciało Twojego dziecka traci „ogonek” embrionalny. Oczy maluszka są skierowane do przodu. Ma malutkie ramiona, nóżki, rączki i stópki. Zaczyna się rozwój kubków smakowych. Uwalniane są hormony płciowe. Rozwijają się neurony, które będą wykorzystywane przez całe życie. Maluszek zacznie ruszać się w łonie matki około dziewiątego tygodnia. Będzie ruszać rękami i nogami oraz zacznie przybliżać rączkę do ust. Urośnie do około 5 cm.

Rozwój mózgu

W pierwszych 16-18 tygodniach ciąży, w procesie podziału komórek zwanym neurogenezą, tworzy się około 100 miliardów neuronów, z których Twoje dziecko będzie korzystać w celu osiągania ważnych kamieni milowych w swoim życiu. W siódmym tygodniu ciąży uwalniane są hormony płciowe. Wspieraj rozwój swojego dziecka, dbając o odpowiednio zbilansowaną dietę, uwzględniając w niej pełnowartościowe potrawy zawierające cenne składniki odżywcze, takie jak DHA (kwas dokozaheksaenowy - źródło kwasów tłuszczowych Omega-3), które wspomagają prawidłowy rozwój mózgu i oczu maluszka.

rozówj płodu w drugim miesiącu ciąży

Rozwój fizyczny

Być może jeszcze nie widać po Tobie ciąży, a może nawet nie czujesz się jeszcze jak kobieta w ciąży, ale Twoje dziecko przyjmuje pełny kształt płodu, tracąc swój „ogonek” embrionalny. Rozwijają się maleńkie ramiona, nóżki, rączki i stópki. Ruch zaczyna się od lekkiego „wzdrygnięcia”, lub mimowolnego ruchu całego ciała, po czym rozwija się w kierunku indywidualnych ruchów poszczególnych kończyn. W kolejnym miesiącu ruch będzie obejmować także gesty niezbędne do późniejszych czynności, takich jak jedzenie, picie i ssanie.

Rozwój sensoryczny

Już na tym wczesnym etapie Twoje dziecko rozwija się intelektualnie i sensorycznie. Cewa nerwowa to zagłębienie, które później przekształci się w mózg, rdzeń kręgowy, układ nerwowy Twojego dziecka. Pod koniec drugiego miesiąca prawa i lewa półkula mózgu rozdzielą się i zaczną tworzyć oddzielne obszary. Jednocześnie rozwija się serce i układ krążenia Twojego dziecka. Na tym etapie jego serce bije dwukrotnie szybciej niż Twoje.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 8.

To już 8 tydzień! Dowiedź się, w jakim stopniu rozwinął się Twój maluszek i sprawdź następne etapy jego rozkwitania.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 7.

Zmiany w ciele kobiety są widoczne wyraźniej już w siódmym tygodniu ciąży. Sprawdź wszystkie istotne zmiany w 7. tygodniu ciąży i odwiedź poradnik Enfamil!

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 6.

Monitoruj rozwój maluszka oraz swój w 6. tygodniu ciąży i zobacz w poradniku Enfamil, jak postępuje w kolejnych tygodniach.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 5.

Zobacz, czego możesz spodziewać się w 5. tygodniu ciąży. Sprawdź artykuł dotyczący 5. tygodnia ciąży w kalendarzu ciąży na Enfamil.pl już teraz!

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.