Szukaj

Kamienie milowe w czwartym miesiącu ciąży

Kamienie milowe w czwartym miesiącu ciąży

Dowiedz się, jakie ruchy potrafi już wykonywać Twoje dziecko i w jakim stopniu rozwinęły się jego zmysły.

15-18 tydzień ciąży

Na korze mózgowej Twojego dziecka zaczynają formować się szczeliny boczne. Na twarzy zaczynają pojawiać się brwi i włosy. Rozwija się kora wzrokowa, wstępna faza rozwoju wzroku. Dziecko ma około 13 cm długości i waży około 112 g.

Rozwój mózgu

Między 15 a 18 tygodniem ciąży rozwija się szczelina boczna, wyraźne wgłębienie w korze mózgowej. Jest to część mózgu, która stanie się odpowiedzialna za złożone funkcje, takie jak pamięć, mowa i świadomość. Dodatkowo zaczyna się rozwój kory wzrokowej. Aby Twoje dziecko mogło osiągać wszystkie swoje kamienie milowe, musi otrzymywać prawidłowe składniki odżywcze zawierające odpowiednie ilości DHA (kwas dokozaheksaenowy - źródło kwasów tłuszczowych Omega-3), które wspomagają prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią.

rozwój płodu w czwartym miesiącu ciąży

Rozwój sensoryczny

Zmysł dotyku Twojego dziecka rozwija się nadal do około 22 tygodnia ciąży. Dziecko coraz lepiej poznaje własne ciało oraz otoczenie, badając ścianki miednicy. Jednocześnie kora wzrokowa Twojego dziecka tworzy część złożoną ze 100 milionów neuronów, które sygnalizują początek rozwoju wzroku. Zmysł wzroku jest złożony i rozwija się szybko z upływem czasu. Maluch może stać się wrażliwy na światło około szesnastego tygodnia ciąży, ale jego niewyraźny wzrok wyostrzy się dopiero po urodzeniu. Bardzo ważne jest wspieranie prawidłowego, zdrowego rozwoju mózgu i wzroku dziecka poprzez zbilansowaną dietę zawierającą DHA, (kwas dokozaheksaenowy - kwas tłuszczowy Omega-3, wspomagają prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią.

Dowiedz się więcej o DHA.

Lanugo - włosy dziecka

W tym i w kolejnym miesiącu zaczną rosnąć włosy Twojego dziecka. Włosy pojawią się w typowych miejscach, takich jak brwi i głowa, a także na ciele i na twarzy. To miękkie, delikatne owłosienie nosi nazwę lanugo i znika przed urodzeniem lub krótko po narodzinach.

USG

W tym miesiącu możesz obejrzeć swoje dziecko podczas badania, na którym zobaczysz wiele ekscytujących zmian, takich jak bijące serce, nóżki i rączki oraz, paluszki rączek i nóżek. Zobaczysz także ośrodkowy układ nerwowy, mózg i kręgosłup. Badanie USG może także ujawnić płeć Twojego dziecka.

Podobne artykuły

Oznaki i etapy porodu

Sprawdź, czego możesz się spodziewać w trakcie różnych faz porodu. U każdej kobiety poród przebiega w indywidualny sposób. Niektóre kobiety...

Dowiedz się więcej

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Zapoznaj się z podręczną listą, aby sprawdzić, czy zapakowałaś wszystko, czego będziesz potrzebować podczas pobytu w szpitalu. O ile nie...

Dowiedz się więcej

Kamienie milowe w dziewiątym miesiącu ciąży

W 37 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest uważane za donoszone i jest gotowe do życia poza łonem mamy. Dowiedz się,...

Dowiedz się więcej

Kamienie milowe w ósmym miesiącu ciąży

Dowiedz się więcej o cennych przeciwciałach, które dostarczasz swojemu dziecku, aby chronić je przed chorobami w pierwszych tygodniach życia. 31-35...

Dowiedz się więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska

Nie należysz jeszcze
do Klubu Enfamama?
Dołącz teraz!