Szukaj

Kalendarz ciąży. Tydzień 8.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam

Czy wiesz, że..?

Twoja macica powiększyła się, jest teraz wielkości grejpfruta. Większość osób postronnych nie zauważa, że jesteś w ciąży, ale Ty czujesz, że ubrania zrobiły się ciaśniejsze. Przygotuj się więc na zakupy odzieży ciążowej.

8 tc: Twoje dziecko w ósmym tygodniu ciąży

Co się tam dzieje?

  • W wieku 8 tygodni ciąży Twoje dziecko coraz bardziej rośnie i prostuje się. Jest już wielkości dużej maliny. Jego ręce i nogi wydłużają się, tułów zaczyna się prostować, a u rąk i nóg formują się maleńkie paluszki.
  • Serce maluszka dzielnie pompuje krew, kurcząc się aż 150 razy na minutę, tj. prawie dwa razy szybciej niż Twoje serce.
  • W tym okresie następuje duży skok w rozwoju motorycznym dziecka. Jest to początek ruchów tułowia i kończyn, dziecko może nawet zginać nadgarstki, ale ponieważ jest bardzo małe, nie będziesz jeszcze mogła czuć tych ruchów.
  • Ładnie kształtują się już rysy twarzy maluszka, a dzięki obecności pigmentu w siatkówce, widoczne są też jego oczy. W tygodniu ciąży zaczynają się też formować coraz lepiej widoczne uszy, usta i nosek dziecka.
  • Coraz lepszy postęp widać też w tworzeniu organów ciała; kształtują się płuca i jelita dziecka. Co prawda dla jelit nie ma jeszcze wystarczająco dużo miejsca w małym brzuszku, więc wystają do pępowiny, ale na tym etapie rozwoju jest to zupełnie normalne.
  1. tydzień ciąży: rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka

Rozwój mózgu Twego dziecka

W tym tygodniu rozpoczyna się tworzenie się kory mózgowej. Jest ona odpowiedzialna za funkcje wyższego rzędu, takie jak przetwarzanie informacji. Gdy jesteś w 8 tygodniu ciąży, neurony (tj. komórki mózgowe) namnażające się wewnątrz mózgu i systemu nerwowego Twojego dziecka, wytwarzają już połączenia zwane synapsami.

Zdrowie w ciąży

Prawdziwe problemy i konkretne rozwiązania

Problem: Już od 8. tygodnia ciąży możesz odczuwać pewne dolegliwości i ból w dolnej części pleców.

Rozwiązanie: Po prostu pamiętaj o zachowywaniu właściwej postawy. Dzięki temu złagodzisz ból pleców, a nawet możesz go uniknąć.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 7.

Zmiany w ciele kobiety są widoczne wyraźniej już w siódmym tygodniu ciąży. Sprawdź wszystkie istotne zmiany w 7. tygodniu ciąży i odwiedź poradnik Enfamil!

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 6.

Monitoruj rozwój maluszka oraz swój w 6. tygodniu ciąży i zobacz w poradniku Enfamil, jak postępuje w kolejnych tygodniach.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 5.

Zobacz, czego możesz spodziewać się w 5. tygodniu ciąży. Sprawdź artykuł dotyczący 5. tygodnia ciąży w kalendarzu ciąży na Enfamil.pl już teraz!

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.