Szukaj

Kalendarz ciąży. Tydzień 6.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam

Czy wiesz, że..?

Spożywanie imbiru może pomóc na poranne mdłości. Jeżeli w szóstym tygodniu ciąży cierpisz z powodu nudności i mdłości, sięgnij po produkty spożywcze zawierające imbir, np. słodycze z imbirem, gdyż wiadomo, że u niektórych kobiet dobrze sprawdza się jego przeciwwymiotne działanie. Wybieraj też niskotłuszczowe potrawy o niezbyt wyraźnych smakach, a zamiast trzech dużych posiłków dziennie, spożywaj częściej małe porcje jedzenia.

6 tc: Twoje dziecko w szóstym tygodniu ciąży

Co tam się dzieje?

  • W szóstym tygodniu ciąży Twoje dziecko mierzy około 0,5 cm, a jego ciałko układa się w kształt litery C. Ponieważ większość swego życia płodowego spędzi z podkulonymi nóżkami, jego wymiary określa się mierząc go od szczytu głowy (ciemienia) do dolnej granicy pośladków. 
  • Rysy twarzy Twojego dziecka zaczynają się teraz uwidaczniać, formuje się jego ucho wewnętrzne i zarysowuje linia szczęki. W szóstym tygodniu ciąży będzie też można dostrzec na twarzy Twojego dziecka dwie ciemne kropeczki, a których w późniejszym okresie rozwiną się oczy.
  • Powstaje układ pokarmowy i oddechowy Twojego dziecka.
  • Na tym etapie widać też wyraźnie zawiązki kończyn. Sześciotygodniowa ciąża oznacza też, że zaczynają tworzyć się kości, lecz musi jeszcze minąć trochę czasu zanim rozpocznie się ich kostnienie.  
  • Pod koniec 6. tygodnia ciąży serduszko Twojego dziecka zacznie bić. Większość przyszłych mam uważa to za najbardziej wzruszający moment szóstego tygodnia ciąży. Bijące serce dziecka można już zobaczyć na badaniu USG.

6. tydzień ciąży: fale mózgowe dziecka

Rozwój mózgu Twojego dziecka

Mózg i rdzeń kręgowy Twojego dziecka są we wczesnej fazie rozwoju. W tym tygodniu zamknie się struna grzbietowa wzdłuż pleców dziecka (później powstanie z niej mózg i rdzeń kręgowy). Dodatkowo uwidacznia się pięć pęcherzyków mózgowych, można też dostrzec niektóre nerwy czaszkowe. Budulcem mózgu i oczu jest kwas DHA (dokozaheksaenowy).

Objawy ciążya

Prawdziwe problemy i konkretne rozwiązania

Problem: Pojawiają się zachcianki spożywcze.

Rozwiązanie: Na skutek działania hormonów mogą pojawiać się różne zachcianki dotyczące jedzenia, ale najważniejszym celem pozostaje utrzymanie zbilansowanego odżywiania przyszłej mamy. Czytaj uważnie opisy umieszczone na produktach spożywczych, gdyż pozwoli Ci to dokonywać właściwych wyborów dietetycznych.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 8.

To już 8 tydzień! Dowiedź się, w jakim stopniu rozwinął się Twój maluszek i sprawdź następne etapy jego rozkwitania.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 7.

Zmiany w ciele kobiety są widoczne wyraźniej już w siódmym tygodniu ciąży. Sprawdź wszystkie istotne zmiany w 7. tygodniu ciąży i odwiedź poradnik Enfamil!

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 5.

Zobacz, czego możesz spodziewać się w 5. tygodniu ciąży. Sprawdź artykuł dotyczący 5. tygodnia ciąży w kalendarzu ciąży na Enfamil.pl już teraz!

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska