Szukaj

Kalendarz ciąży – tydzień 7 (co się dzieje z dzieckiem i mamą w 7. tygodniu ciąży)

W 7. tygodniu ciąży płód osiąga wielkość poziomki, a podczas kontrolnego badania USG można już usłyszeć bicie jego serca. W tym czasie macica znacznie się powiększa, ale na widocznie zaokrąglony brzuszek trzeba jeszcze poczekać. Pod koniec drugiego miesiąca ciąży kobiety mogą delikatnie przybrać na wadze, ale nie jest to regułą.

Co się dzieje z dzieckiem w 7. tygodniu ciąży?

Pod koniec 2. miesiąca ciąży płód osiąga wielkość poziomki, tj. około 7-13 mm. Średnie tempo wzrostu dziecka wynosi wówczas 1 mm dziennie! W tym czasie, podczas kontrolnego badania USG, widoczne są już poszczególne części ciała dziecka: tułów, kończyny i główka, która jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. W 7. tygodniu ciąży można już usłyszeć bicie serca dziecka – bije ono z częstotliwością 144 razy na minutę. Wówczas formuje się także narząd gardłowy, z którego w następnych tygodniach powstanie: język, podniebienie i żuchwa. Pod koniec 2. miesiąca ciąży zaczyna kształtować się nos, usta i oczy [1].

Najważniejszym elementem rozwoju dziecka w 7. tygodniu ciąży jest rozwój mózgu, który ma już trzy części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. W tym czasie w mózgu powstaje aż 100 komórek nerwowych na minutę.

Jak zmienia się ciało kobiety w 7. tygodniu ciąży?

Pod koniec 2. miesiąca ciąży zmiany w ciele kobiety nie są jeszcze widoczne, a na zaokrąglony brzuszek trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni. W tym czasie zmiany mogą być zauważalne w szczególności na wadze – znaczna część kobiet w 7. tygodniu ciąży przybiera na wadze, chociaż nie jest to regułą. Może się nawet zdarzyć nieznaczny spadek masy ciała, co zazwyczaj związane jest z uciążliwymi objawami ciąży: nudnościami, wymiotami i brakiem apetytu.

W 7. tygodniu ciąży może pojawić się silne napięcie w dolnej części brzucha, które jest oznaką rozszerzającej się macicy. Dodatkowo może pojawić się dyskomfort, a nawet ból o różnym natężeniu – w pachwinach. Nie należy się tym martwić, jednakże warto dbać o to, by się w tym czasie nie przemęczać [1].

W 7. tygodniu ciąży może pojawić się również szereg innych uciążliwych objawów, w tym m.in. nudności, wymioty, zadyszka czy nawet plamienie ciążowe. Szczególny niepokój u kobiet spodziewających się dziecka budzi ten ostatni symptom. Tymczasem jest on spowodowany zmianami hormonalnymi w ciele kobiety i nie należy się tym martwić. Do lekarza należy się zgłosić wówczas, gdy krwawienie z dróg rodnych jest obfite, ma brunatne zabarwienie i towarzyszy mu silny ból podbrzusza.


Bibliografia:
1. Lesley R., Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Wydawnictwo Esterii, ss. 448.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży – tydzień 5 (co się dzieje...

W 5. tygodniu ciąży zarodek ma już wielkość nasionka jabłka, pojawia się grupa komórek, które wkrótce będą tworzyć serce, a...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – 10. tydzień

10. tydzień ciąży to czas, w którym dziecko zaczyna się już poruszać, chociaż nie jest to jeszcze wyczuwalne. Wówczas mogą...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – 9. tydzień

W 9. tygodniu ciąży dziecko osiąga wielkość orzeszka, a podczas kontrolnego badania USG widoczne są już jego nóżki i rączki....

Czytaj więcej

Oznaki i etapy porodu

Sprawdź, czego możesz się spodziewać w trakcie różnych faz porodu.   U każdej kobiety poród przebiega w indywidualny sposób. Niektóre...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska