Szukaj

Kalendarz ciąży. Tydzień 5.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam

Czy wiesz, że..?

Już czas, by umówić wizytę u lekarza, by zbadał Ciebie i Twoje dziecko oraz sprawdził, czy nie występują żadne zagrożenia dla prawidłowego przebiegu ciąży. Lekarz powie Ci też co masz robić, by właściwie odżywiać swój organizm i rozwijające się w Twoim ciele nowe życie. Poinformuj go o wszystkich przyjmowanych lekach – z pewnością będziesz mogła kontynuować zażywanie niektórych z nich, lecz inne mogą stanowić zagrożenie spowodowania wad płodu lub mogą przyczynić się do poronienia.  Konsultuj z lekarzem przyjmowanie wszelkich leków i suplementów.

5 tc: Twoje dziecko w piątym tygodniu ciąży

Co tam się dzieje?

  • Nie pojawiła się miesiączka. Wiek Twojej ciąży to 5 tygodni, a robiąc teraz test ciążowy, uzyskasz potwierdzenie swoich domysłów.  
  • Łożysko zabiera się do roboty i zajmuje się odżywaniem Twojego dziecka, które do 4 – 5 tygodnia ciąży pozyskiwało większość produktów odżywczych poprzez śluzówkę macicy.
  • Maleństwo w pięciotygodniowej ciąży bardzo szybko rośnie, chociaż wciąż ma wielkość zaledwie ziarenka ryżu. Na tym etapie rozwoju mówimy, że jest to embrion lub zarodek.
  • Kształtują się teraz podstawowe układy i struktury organizmu dziecka - ten tydzień jest wręcz kluczowy dla jego rozwoju. Zarodek dzieli się na trzy tzw. warstwy zarodkowe, z których wykształcą się poszczególne narządy i układy wewnętrzne. (Zob. więcej w części “Rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka” poniżej)
  1. tydzień ciąży: rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka

Rozwój mózgu Twego dziecka

W piątym tygodniu ciąży komórki zarodka dzielą się na trzy tzw. warstwy zarodkowe.  Z warstwy zewnętrznej rozwinie się układ nerwowy i mózg dziecka, a także narządy zmysłów (oczy, uszy), skóra i włosy. Warstwa wewnętrzna da początek płucom, jelitom, pęcherzowi moczowemu i wątrobie, a z warstwy środkowej powstanie układ krwionośny, rozrodczy, nerki, tkanka chrzęstna, mięśnie i kości. Wspomagaj dalszy zdrowy rozwój swego maluszka, dostarczając mu pożywienie ze zbilansowanej diety, którą możesz wzbogacić o suplementację prenatalną – wybierz taką, która w swoim składzie ma kwas DHA. 

Objawy ciąży

Prawdziwe problemy i konkretne rozwiązania

Problem: Ciąża w 5 tygodniu oznacza, że w Twoim ciele zachodzą zauważalne zmiany, nie tylko rosnący brzuszek. Co jest więc normalnym zjawiskiem i czego należy się spodziewać?

Rozwiązanie: Dowiedz się, jak obecność w Twoim ciele przyszłego potomka wpływa na Twoje nastroje, zasoby energii, a nawet na odczucia węchowe.

 

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 8.

To już 8 tydzień! Dowiedź się, w jakim stopniu rozwinął się Twój maluszek i sprawdź następne etapy jego rozkwitania.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 7.

Zmiany w ciele kobiety są widoczne wyraźniej już w siódmym tygodniu ciąży. Sprawdź wszystkie istotne zmiany w 7. tygodniu ciąży i odwiedź poradnik Enfamil!

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 6.

Monitoruj rozwój maluszka oraz swój w 6. tygodniu ciąży i zobacz w poradniku Enfamil, jak postępuje w kolejnych tygodniach.

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska