Szukaj

Kalendarz ciąży. Tydzień 4.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam

Czy wiesz, że..?

Począwszy od przyszłego tygodnia zaczną formować się organy wewnętrzne Twojego dziecka, dlatego teraz, gdy jesteś w ciąży już od 4 tygodni, bardzo ważne jest, byś przyjmowała wszystkie potrzebne witaminy i mikroelementy. Sprawdź materiał pod tytułem „Odżywianie w ciąży: wskaźniki pierwszego trymestru” i pamiętaj, że suplementacja prenatalna stanowi wielkie wsparcie w prawidłowym odżywianiu. Konsultuj z lekarzem przyjmowanie wszelkich leków i suplementów.

4 tc: Twoje dziecko w czwartym tygodniu ciąży

Co tam się dzieje?

  • Twoje dziecko jest malutkie jak ziarenko maku.
  • Twoje dziecko w wieku 4 tygodni ma wciąż formę blastocysty. Jest to złożone skupisko komórek otoczone twardą osłonką, posiadające miękką wewnętrzną błonę. Zewnętrzna część blastocysty odpowiada za zagnieżdżenie się zygoty w macicy i w swoim czasie przekształci się w łożysko, natomiast z wewnętrznej części rozwinie się zarodek.
  • Krokiem milowym w przebiegu Twojej ciąży jest moment zagnieżdżenia się blastocysty w ściance macicy. Zresztą macica od pewnego czasu już się na to przygotowywała: jej śluzówka jest pogrubiona, dobrze ukrwiona i gotowa, by dobrze odżywiać maluszka.
  • W tym czasie może dojść do krwawienia przypominającego plamienie międzymiesiączkowe. U niektórych kobiet pojawia się krwawienie implantacyjne, które biorą za oznakę miesiączki.
  • W tym momencie test ciążowy może już dać pozytywny wynik, szczególnie gdy wykonuje się go pod koniec czwartego tygodnia ciąży. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, zacznij planować wizyty u ginekologa.

4.tydzień ciąży: rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka

Rozwój mózgu Twego dziecka

Zarodek w czterotygodniowej ciąży pozyskuje składniki odżywcze poprzez śluzówkę macicy, czyli z jedzenia, które spożywa jego mama. By mózg dziecka rozwijał się właściwie, w drugiej połowie ciąży powinnaś zjadać odpowiednią ilość białka. Jeżeli przyszła mama spożywa zbyt mało tego ważnego składnika odżywczego, a dodatkowo nie dostarcza organizmowi niezbędnej liczby kalorii, zachodzi ryzyko, że dziecko nie będzie rozwijać się prawidłowo.    

Zdrowie w czwartym tygodniu ciąży

Prawdziwe problemy i konkretne rozwiązania

Problem: Przyjmowanie odpowiednich ilości składników odżywczych w czwartym tygodniu ciąży jest niezbędne dla utrzymania Twojego zdrowia i prawidłowego rozwoju Twojego dziecka, ale równie ważna jest wiedza o tym, jakich pokarmów podczas ciąży należy unikać.

Rozwiązanie: Sprawdź w poradniku na temat produktów spożywczych jakiego jedzenia przyszłe mamy powinny unikać.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 3.

Jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele w 3. tygodniu ciąży? Jak w tym okresie przebiega rozwój Twojego maluszka? Poradnik Enfamil odpowie Ci na te pytania!

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 2.

W 2. tygodniu ciąży młoda mama może zauważać już pierwsze symptomy związane z ciążą. Dowiedź się, czego możesz spodziewać w jej kolejnych etapach.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 1.

Enfamil przedstawia cotygodniowe informacje dla przyszłych mam. W tej serii artykułów dowiesz się o realiach pierwszego i każdego następnego tygodnia ciąży.

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.