Szukaj

Kalendarz ciąży. Tydzień 3.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam

Czy wiesz, że..?

Być może w wybranej przez Ciebie suplementacji prenatalnej brakuje pewnego ważnego dla rozwoju mózgu dziecka składnika odżywczego. Dlatego wybierając suplement, sprawdź czy zawiera on kwas dokozaheksaenowy (DHA), gdyż ma on dobroczynne skutki zarówno dla Ciebie, jak i dla wspomagania rozwoju mózgu i narządu wzroku Twojego dziecka. Konsultuj z lekarzem przyjmowanie wszelkich leków i suplementów. Naturalnym źródłem DHA, tj. wielonienasyconego kwasu tłuszczowego typu omega-3 jest mięso ryb.

Tabela 1. Wykaz wybranych gatunków ryb i owoców morza zalecanych i niezalecanych w diecie kobiet planujących ciążę, kobiet ciężarnych, kobiet karmiących piersią oraz małych dzieci*

Zalecane

Dopuszczalne1

Niezalecane

Łosoś norweski, hodowlany

Karp

Miecznik

Szprot

Halibut

Rekin

Sardynki

Marlin

Makrela królewska

Sum

Okoń

Tuńczyk

Pstrąg, hodowlany

Żabnica

Węgorz amerykański

Flądra

Makrela hiszpańska

Płytecznik

Krewetki

Śledź

Łosoś bałtycki, wędzony

Przegrzebki

 

Szprotki, wędzone

Ostrygi

 

Śledź bałtycki, wędzony

Dorsz

 

Szczupak

Krab

 

Panga

Ryba maślana

 

Tilapia

Makrela atlantycka

 

Gardłosz atlantycki

Morszczuk

 

 

Langusta

 

 

1 Od czasu do czasu w ograniczonej ilości (max. 1 porcja/tydzień)

*Opracowano na podstawie rekomendacji polskich towarzystw naukowych oraz opinii EFSA, FAO/WHO i FDA (42, 43, 44, 46, 47, 48, 57, 59, 60)

 

3. tydzień Twojej ciąży

Co tam się dzieje?

  • Dochodzi do spotkania spermy z jajeczkiem. Zazwyczaj w 2. lub 3. tygodniu ciąży najsilniejszy z plemników przedostaje się przez szyjkę macicy i przemieszcza się jajowodem na spotkanie jajeczka. Do poczęcia dochodzi w chwili zapłodnienia jajeczka przez plemnik.
  • Na tym etapie Twoje dziecko jest jeszcze pojedynczą komórką nazywaną zygotą. Mimo, że jest to zaledwie jedna komórka, to posiada już całość potrzebnego jej do życia materiału genetycznego: 23 chromosomy pochodzące z jajeczka matki oraz 23 chromosomy pochodzące z plemnika ojca. Dzięki chromosomom ustali się płeć dziecka, jego cechy fizyczne, takie jak kolor włosów i oczu; a także do pewnego stopnia, osobowość.
  • Zygota zaczyna się dzielić, a w miarę jak przemieszcza się jajowodem, kontynuuje swój podział, aż do osiągnięcia stanu dużego skupiska komórek zwanego blastocystą. Otoczona jest twardą zewnętrzną błoną, która z czasem przekształci się w łożysko. Błona ta odżywia i ochrania warstwę wewnętrzną, z której w swoim czasie wykształci się zarodek. Twój potomek rozgaszcza się w swoim domku – Twojej macicy.
  • Być może czeka Cię ciąża mnoga – jeżeli w jajnikach znajduje się kilka jajeczek, to jest szansa, że powstanie kilka zarodków i zostaniesz mamą polizygotycznych bliźniąt, trojaczków, albo czworaczków…

Rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka w trzecim tygodniu ciąży

Rozwój mózgu Twego dziecka

Jeżeli jeszcze o to nie zadbałaś, to właśnie nadszedł najwyższy czas, byś poważnie zainteresowała się kwestią swego odżywania. Spożywanie zdrowych produktów i przyjmowanie suplementacji prenatalnej to w najbliższych tygodniach podstawa właściwego rozwoju Twojego dziecka. Żelazo, cynk, jod, miedź, kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA i EPA), selen, witamina A, cholina i kwas foliowy to niektóre składniki odżywcze, które będą odgrywać ważną rolę w rozwoju mózgu Twojego dziecka. Eksperci zalecają, aby kobiety w ciąży i karmiące piersią przyjmowały co najmniej 250 miligramów kwasu DHA dziennie.1

Objawy ciąży

Prawdziwe problemy i konkretne rozwiązania

Problem: Twój organizm zużywa sporo energii w związku z rozwojem zarodka w trzecim tygodniu ciąży, a to może wpływać na odczuwane w pierwszym trymestrze zmęczenie.

Rozwiązanie: Dowiedz się z czego wynika Twoje zmęczenie i jak zgodnie z zasadami zdrowego trybu życia możesz odzyskać pokłady dawnej energii.

 

Żródła:

  1. 1. „Normy Żywienia dla populacji polskiej”, M.Jarosz 2017.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 4.

W początkowej fazie pierwszego etapu ciąży organizm kobiety zaczyna odczuwać coraz więcej objawów. Sprawdź, w poradniku co zmienia się w 4. tygodniu ciąży.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 2.

W 2. tygodniu ciąży młoda mama może zauważać już pierwsze symptomy związane z ciążą. Dowiedź się, czego możesz spodziewać w jej kolejnych etapach.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 1.

Enfamil przedstawia cotygodniowe informacje dla przyszłych mam. W tej serii artykułów dowiesz się o realiach pierwszego i każdego następnego tygodnia ciąży.

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.