Szukaj

Kalendarz ciąży. Tydzień 2.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam

Czy wiesz, że..?

Nawet na bardzo wczesnym etapie ciąży dokonywanie właściwych wyborów ma kluczowe znaczenie. Drugi tydzień ciąży to ostatni moment, by rzucić palenie i zaprzestać innych szkodliwych nawyków. Badania naukowe dowodzą istnienie związku między paleniem matki w czasie ciąży a mniejszą masą mózgu noworodka.

2. tydzień Twojej ciąży

Co tam się dzieje?

  • Twój cykl menstruacyjny dobiega końca. W regule Naegelego wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia cyklu mającego miejsce tuż przed zajściem w ciążę, mimo, że przez jej pierwsze dwa tygodnie nie dochodzi jeszcze do zapłodnienia. Ponieważ trudno jest określić dokładny moment zapłodnienia, większość lekarzy stosuje tę metodę obliczania. Odnoszą się w niej do pierwszego dnia miesiączki tuż przed ciążą i to od tej daty rozpoczynają liczenie 40-tygodniowego okresu ciąży. Przy tej metodzie obliczania mówimy o „wieku ciąży”.
  • Uwolnione z jajnika jajeczko przemieszcza się w jajowodzie w kierunku macicy, oczekując na zapłodnienie.
  • W tym czasie dochodzi też do wzrostu śluzówki w macicy, co przygotowuje ją na zagnieżdżenie zapłodnionego jajeczka.
  • W tym okresie może dojść do zapłodnienia. Do połączenia jajeczka z plemnikiem najczęściej dochodzi podczas 2. lub 3. tygodnia ciąży obliczanej metodą Naegelego.

Rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka w drugim tygodniu ciąży

Rozwój mózgu Twojego dziecka

Zastanów się nad wdrożeniem suplementacji prenatalnej zawierającej kwas DHA (dokozaheksaenowy). Jednym z powodów, dla których ważne jest przyjmowanie suplementacji jeszcze przed zajściem w ciążę jest to, że cewa nerwowa płodu – z której w późniejszym okresie wykształca się mózg i rdzeń kręgowy - zaczyna rozwijać się już w pierwszym miesiącu ciąży. Przyszłym mamom zaleca się stosowanie zbilansowanej diety, natomiast dzięki suplementacji prenatalnej zyskasz pewność, że przyjmujesz składniki odżywcze istotne dla zdrowia Twojego oraz Twego dziecka, oraz że wspierasz rozwój mózgu dziecka. Zwracaj szczególną uwagę, by spożywać zalecane przez ekspertów ilości kwasu DHA. Konsultuj z lekarzem przyjmowanie wszelkich leków i suplementów.

 

Objawy ciąży

Prawdziwe problemy i konkretne rozwiązania

Problem: Mimo, że suplementacja prenatalna przynosi dobroczynne skutki, to - w połączeniu z zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy zmianami hormonalnymi - może wywoływać efekt uboczny w postaci pojawiania się zaparć.

Rozwiązanie: Wypróbuj kilka prostych sposobów, by zmniejszyć dyskomfort i uzyskać dobre samopoczucie w okresie ciąży.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 4.

W początkowej fazie pierwszego etapu ciąży organizm kobiety zaczyna odczuwać coraz więcej objawów. Sprawdź, w poradniku co zmienia się w 4. tygodniu ciąży.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 3.

Jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele w 3. tygodniu ciąży? Jak w tym okresie przebiega rozwój Twojego maluszka? Poradnik Enfamil odpowie Ci na te pytania!

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 1.

Enfamil przedstawia cotygodniowe informacje dla przyszłych mam. W tej serii artykułów dowiesz się o realiach pierwszego i każdego następnego tygodnia ciąży.

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska