Nasza podpowiedź dla przyszłych mam
Czy wiesz, że..?
Regularne ćwiczenia pomogą Twemu ciału łatwiej uporać się z trudnościami ciąży. Badania naukowe potwierdzają, że wykonywanie w okresie ciąży zaledwie 20 minut ćwiczeń trzy razy w tygodniu jest w stanie wspomóc rozwój mózgu Twego maluszka. Porozmawiaj z lekarzem na temat tego, jakie ćwiczenia wolno Ci wykonywać i wpisz je w swój cotygodniowy plan działań.
Pierwszy tydzień Twojej ciąży
Co tam się dzieje?
W zasadzie jeszcze nie jesteś w ciąży (w kontekście medycznym); rozpocznie się ona dopiero za dwa tygodnie. Ale ponieważ w większości przypadków trudno jest określić dokładny moment zapłodnienia, lekarze stosują metodę obliczania, w której odnoszą się do pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego tuż przed ciążą (reguła Naegelego). Z tego względu mówimy o „wieku ciąży”.
Twoje ciało przygotowuje się na przyjęcie maleństwa, a Ty możesz aktywnie włączyć się w ten proces, dbając o dobre odżywanie i opracowując plan ćwiczeń fizycznych, który wdrożysz przy akceptacji i pomocy ze strony osób, które będą dbać o prawidłowy przebieg Twojej ciąży (lekarz, położna).
1. Tydzień ciąży: rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka
Rozwój mózgu Twego dziecka
Pierwsze 28 dni ciąży mają kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka, gdyż w tym czasie dochodzi do najczęściej występujących wad wrodzonych, takich jak niedorozwój mózgu lub rozszczep kręgosłupa. Dzienna suplementacja kwasu foliowego przed zajściem w ciążę redukuje zagrożenie wystąpienia tych wad. Konsultuj z lekarzem przyjmowanie wszelkich leków i suplementów.
Zdrowie w czasie ciąży
Prawdziwe problemy i konkretne rozwiązania
Problem: Zdrowie Twoje i Twojego dziecka oraz jego prawidłowy rozwój zależy od tego, czy utrzymujesz właściwą dietę.
Rozwiązanie: Dwa bardzo ważne składniki odżywcze, które wspierają też prawidłowy rozwój mózgu i systemu nerwowego Twojego dziecka, to kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas foliowy.