Szukaj

Kalendarz ciąży. Tydzień 1.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam

Czy wiesz, że..?

Regularne ćwiczenia pomogą Twemu ciału łatwiej uporać się z trudnościami ciąży. Badania naukowe potwierdzają, że wykonywanie w okresie ciąży zaledwie 20 minut ćwiczeń trzy razy w tygodniu jest w stanie wspomóc rozwój mózgu Twego maluszka. Porozmawiaj z lekarzem na temat tego, jakie ćwiczenia wolno Ci wykonywać i wpisz je w swój cotygodniowy plan działań.  

Pierwszy tydzień Twojej ciąży

Co tam się dzieje?

W zasadzie jeszcze nie jesteś w ciąży (w kontekście medycznym); rozpocznie się ona dopiero za dwa tygodnie. Ale ponieważ w większości przypadków trudno jest określić dokładny moment zapłodnienia, lekarze stosują metodę obliczania, w której odnoszą się do pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego tuż przed ciążą (reguła Naegelego). Z tego względu mówimy o „wieku ciąży”.

Twoje ciało przygotowuje się na przyjęcie maleństwa, a Ty możesz aktywnie włączyć się w ten proces, dbając o dobre odżywanie i opracowując plan ćwiczeń fizycznych, który wdrożysz przy akceptacji i pomocy ze strony osób, które będą dbać o prawidłowy przebieg Twojej ciąży (lekarz, położna). 

1. Tydzień ciąży: rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka

Rozwój mózgu Twego dziecka

Pierwsze 28 dni ciąży mają kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka, gdyż w tym czasie dochodzi do najczęściej występujących wad wrodzonych, takich jak niedorozwój mózgu lub rozszczep kręgosłupa. Dzienna suplementacja kwasu foliowego przed zajściem w ciążę redukuje zagrożenie wystąpienia tych wad. Konsultuj z lekarzem przyjmowanie wszelkich leków i suplementów.

Zdrowie w czasie ciąży

Prawdziwe problemy i konkretne rozwiązania

Problem: Zdrowie Twoje i Twojego dziecka oraz jego prawidłowy rozwój zależy od tego, czy utrzymujesz właściwą dietę.

Rozwiązanie: Dwa bardzo ważne składniki odżywcze, które wspierają też prawidłowy rozwój mózgu i systemu nerwowego Twojego dziecka, to kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas foliowy.

0 komentarze

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 2.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam Czy wiesz, że..? Nawet na bardzo wczesnym etapie ciąży dokonywanie właściwych wyborów ma kluczowe znaczenie....

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Stosowanie produktu jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione.
0