Szukaj

Kalendarz ciąży – 9. tydzień

W 9. tygodniu ciąży dziecko osiąga wielkość orzeszka, a podczas kontrolnego badania USG widoczne są już jego nóżki i rączki. Mimo, że to już początek trzeciego miesiąca ciąży, to na zaokrąglony brzuszek trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni. Jest to ważny czas, ponieważ wówczas zaczynają kształtować się narządy płciowe i wkrótce będzie można poznać płeć dziecka.

Co dzieje się z dzieckiem podczas 9. tygodnia ciąży?

Początek 9. tygodnia ciąży to jednocześnie początek 3. miesiąca ciąży. Wówczas dziecko waży ok. 2 g, a długość jego ciała to ok. 2,3 cm, co można porównać do orzeszka. Podczas kontrolnego badania USG można zauważyć, że płód ma już ukształtowane rączki i nóżki, a także wydłużoną szyję. Na 9. tydzień ciąży przypada intensywny rozwój struktur mózgowych, z czym związana jest nieproporcjonalnie duża głowa w stosunku do reszty ciała dziecka. Początek trzeciego miesiąca ciąży to także kształtowanie się struktur, z których za jakiś czas powstaną ważne narządy, w tym: śledziona, wątroba, nadnercza i pęcherzyk żółciowy [1].

Na 9. tydzień ciąży przypada początek kształtowania się narządów płciowych: jajników u dziewczynek i jąder u chłopców. Jednakże na widoczne oznaki płci trzeba jeszcze poczekać kilka tygodni.

Jak zmienia się ciało kobiety w 9. tygodniu ciąży?

Na początku 3. miesiąca ciąży brzuszek zaczyna być już widoczny, jednakże nie u wszystkich kobiet – u niektórych nadal nie ma oznak ciąży (jeśli należysz do tej grupy kobiet, to nie jest to powód do niepokoju). W 9. tygodniu ciąży macica osiąga wielkość melona i powoli należy rozważyć wymianę garderoby [1].

W 9. tygodniu ciąży mogą pojawić się tzw. guzki Montgomery’ego, czyli grudki na brodawkach, które odgrywają rolę ujść gruczołów łojowych. Są one jednym z objawów ciąży i nie powinny budzić niepokoju. Powinny one jednak skłonić kobiety do wzmożonej pielęgnacji swoich piersi. Na początku 3. miesiąca ciąży szczególnie uciążliwe mogą być zmiany emocjonalne – zmiany nastrojów, nasilony lęk przed porodem i o zdrowie swojego dziecka. Jest to bezpośredni wpływ zmian hormonalnych, które zachodzą wówczas u kobiet w ciąży.

Szczególnie uciążliwe w 9. tygodniu ciąży mogą być opuchnięte i krwawiące dziąsła. Jest to również konsekwencją zmian w funkcjonowaniu układu hormonalnego, a także układu krwionośnego. Z tego powodu trudne może okazać się szczotkowanie zębów, a także spożywanie twardych produktów. Dlatego też warto poświęcić sporo uwagi odpowiedniej higienie jamy ustnej.

W 9. tygodniu ciąży nie ma konieczności wykonywania specjalistycznych badań. Zaleca się jedynie kontrolować poziom cukru we krwi oraz ciśnienie. Wszelkie niepokojące objawy, w tym m.in. krwawienie z dróg rodnych i intensywne bóle podbrzusza, należy konsultować z lekarzem!

Bibliografia:
1. Lesley R., Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Wydawnictwo Esterii, ss. 448.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży – tydzień 7 (co się dzieje...

W 7. tygodniu ciąży płód osiąga wielkość poziomki, a podczas kontrolnego badania USG można już usłyszeć bicie jego serca. W...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – tydzień 5 (co się dzieje...

W 5. tygodniu ciąży zarodek ma już wielkość nasionka jabłka, pojawia się grupa komórek, które wkrótce będą tworzyć serce, a...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – 10. tydzień

10. tydzień ciąży to czas, w którym dziecko zaczyna się już poruszać, chociaż nie jest to jeszcze wyczuwalne. Wówczas mogą...

Czytaj więcej

Oznaki i etapy porodu

Sprawdź, czego możesz się spodziewać w trakcie różnych faz porodu.   U każdej kobiety poród przebiega w indywidualny sposób. Niektóre...

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.