Szukaj

Kalendarz ciąży – 10. tydzień

10. tydzień ciąży to czas, w którym dziecko zaczyna się już poruszać, chociaż nie jest to jeszcze wyczuwalne. Wówczas mogą nasilić się takie objawy jak nudności i wymioty. W tym czasie coraz bardziej widoczny staje się brzuszek i konieczna może okazać się wymiana garderoby.

Co dzieje się z dzieckiem podczas 10. tygodnia ciąży?

Podczas 10. tygodnia ciąży dziecko coraz częściej porusza rączkami i nóżkami, które ukształtowały się zaledwie tydzień wcześniej. Waży ono 4 g i mierzy 3,5 cm, dlatego też jego ruchy nie są jeszcze wyczuwalne. W tym czasie również dziecko ma ukształtowane powieki, ale nie otwiera oczu, dlatego też na badaniu USG może wyglądać tak, jakby spało. Oprócz powiek widoczny jest również nos i usta, a głowa wciąż jest jeszcze nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała.

W 3. miesiącu ciąży kształtują się również płuca i trzustka, a pęcherzyk żółciowy i szpik kostny zaczynają już pełnić swoje funkcje. Oprócz tego dziecko zaczyna już poruszać klatką piersiową – w ten sposób przygotowuje się do samodzielnego oddychania wówczas, gdy już przyjdzie na świat. Co jeszcze dzieje się z dzieckiem w 10 tygodniu ciąży? Rosną mięśnie układu pokarmowego, dzięki czemu jelita zaczynają samodzielnie pracować [1].

W 10. tygodniu ciąży dziecko zaczyna również połykać płyn owodniowy, dzięki czemu stymuluje rozwój dwóch ważnych układów: pokarmowego i oddechowego.

Co dzieje się z kobietą podczas 10. tygodnia ciąży?

W 10. tygodniu ciąży zaczyna już być widoczny brzuszek, jednakże stosunkowo łatwo go jeszcze zamaskować pod luźnymi ubraniami. Szczególnie uciążliwe w tym czasie może być nasilenie mdłości i wymiotów, które mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, w tym również normalne odżywianie. Może to skutkować utratą masy ciała. Wówczas zaleca się picie dużej ilości wody. Oprócz tego kobietom w 10. tygodniu ciąży mogą towarzyszyć wzdęcia, które w większości przypadków wynikają z ucisku powiększającej się macicy na jelita i podwyższonego poziomu jednego z hormonów – progesteronu [1].

Kobiety w 10. tygodniu ciąży mogą zmagać się również z zaburzeniami widzenia, które przyjmują formę m.in. podwójnego widzenia. Jest to poważny objaw, którego nie należy bagatelizować, ponieważ może on świadczyć o nadciśnieniu tętniczym. Z tego powodu tak ważne jest regularne kontrolowanie ciśnienia.


Bibliografia:
1. Lesley R., Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Wydawnictwo Esterii, ss. 448.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży – tydzień 7 (co się dzieje...

W 7. tygodniu ciąży płód osiąga wielkość poziomki, a podczas kontrolnego badania USG można już usłyszeć bicie jego serca. W...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – tydzień 5 (co się dzieje...

W 5. tygodniu ciąży zarodek ma już wielkość nasionka jabłka, pojawia się grupa komórek, które wkrótce będą tworzyć serce, a...

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży – 9. tydzień

W 9. tygodniu ciąży dziecko osiąga wielkość orzeszka, a podczas kontrolnego badania USG widoczne są już jego nóżki i rączki....

Czytaj więcej

Oznaki i etapy porodu

Sprawdź, czego możesz się spodziewać w trakcie różnych faz porodu.   U każdej kobiety poród przebiega w indywidualny sposób. Niektóre...

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.