Poród to bardzo ważne, ale i niezwykle stresujące wydarzenie w życiu kobiety. Warto zawczasu przygotować się do niego i dowiedzieć się, jakie są etapy porodu i jak powinien on przebiegać.
Etapy porodu naturalnego – jak przebiega poród?
Poród naturalny ma cztery etapy. W pierwszej fazie pojawiają się najpierw delikatne skurcze porodowe macicy. Zazwyczaj wypada też wtedy czop śluzowy. Kobieta w tej fazie porodu może czuć niepokój i być podenerwowana. Może też odczuwać nagły przypływ energii. Na tym etapie nie ma jeszcze potrzeby jechania do szpitala – pierwsze objawy porodu mogą być właściwie niezauważalne i są to dopiero zwiastuny porodu. Ważne jest, by upewnić się, że mamy spakowane wszystkie potrzebne do szpitala rzeczy – działa to bardzo uspokajająco i daje poczucie bezpieczeństwa.
Natomiast jeśli na tym etapie porodu odeszły wody płodowe, należy jak najszybciej pojechać do szpitala.
W dalszym przebiegu pierwszego etapu porodu dochodzi stopniowo do pełnego rozwarcia szyjki macicy (10 cm). Pojawiają się też skurcze porodowe, które z początku są krótkie i rzadkie, a następnie stają się coraz częstsze, dłuższe i bardziej bolesne. Najtrudniejszy moment tej fazy porodu to czas, gdy rozwarcie szyjki macicy ma 7 centymetrów.
Symptomy porodu na tym etapie porodu są wyjątkowo nieprzyjemne. Ciężarna może odczuwać bóle w podbrzuszu i ból pleców, może pojawić się szybkie bicie serca i szybki oddech, wzmożona potliwość, nudności i wymioty. Ból jest ciągły i opasujący. Kobieta często czuje wówczas strach, jest zaniepokojona, zmęczona i zniecierpliwiona.
Dobrym sposobem na opanowanie bólu w tym etapie porodu jest poruszanie się. Można skakać na piłce, kołysać się, chodzić albo oprzeć się o drabinkę. Można też złagodzić ból kąpielą w wannie lub pod prysznicem. Można też poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe.
W końcowej fazie pierwszego etapu porodu rozwarcie szyjki macicy jest pełne, skurcze są częste i bardzo silne, a kobieta odczuwa ból i rozpieranie w okolicy krocza i w dole pleców. Pojawiają się skurcze parte.
Drugi etap porodu to czas, gdy główka dziecka znajduje się przy wyjściu z kanału rodnego. Skurcze parte pojawiają się co 1–2 minuty i trwają 1,5 minuty. Ten etap nie powinien być dłuższy niż 2 godziny. Na tym etapie poród naturalny powinien odbywać się pod opieką lekarza położnika, nie tylko położnej. Czasami trzeba naciąć krocze, by dziecko mogło się przez nie wydostać.
W trzecim etapie porodu rodzi się łożysko i wydalane są błony płodowe. Trwa to około pół godziny (może też jednak trwać zaledwie kilka minut). Symptomy porodu w tej fazie to lekki skurcz. Zazwyczaj łożysko rodzi się samo, bez potrzeby parcia.
Ostatni, czwarty etap porodu to czas, gdy młoda mama zostaje w sali porodowej z dzieckiem i ewentualnie w towarzystwie partnera. Ten etap jest bardzo ważny dla nawiązania się więzi między rodzicami a nowo narodzonym dzieckiem. Czas ten powinien wynosić około 2 godzin. To wtedy można wreszcie przytulić dziecko. Można też przystawić je do piersi – ma to korzystny wpływ na obkurczanie się macicy i zapobieganie przedłużającemu się krwawieniu.
Poród w wodzie
Niektóre kobiety decydują się na poród w wodzie. Łagodzi to bóle porodowe i traktowane jest jako bliższe natury.
Przygotowanie do porodu
Przed porodem warto zadbać o przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz potrzebnych w szpitalu rzeczy dla dziecka i mamy. Kiedy pojawią się pierwsze objawy porodu, nie trzeba będzie ich gorączkowo szukać.
Bibliografia
- Posmykiewicz, A., Poród fizjologiczny - fazy, przebieg, czas trwania, [on-line:] https://www.doz.pl/czytelnia/a1334-Porod_fizjologiczny_-_fazy_przebieg_czas_trwania – data dostępu: 28.05.2019.