Szukaj

Kalendarz ciąży. Tydzień 7.

Nasza podpowiedź dla przyszłych mam

Czy wiesz, że..?

W szyjce macicy tworzy się czop śluzowy, który uszczelnia macicę i w ten sposób zapewnia ochronę rozwijającemu się zarodkowi. Gdy za kilka miesięcy nadejdzie czas porodu, czop śluzowy samoistnie odejdzie. Nie zaprzestawaj wspierać swego ciała dobrą dietą, regularnymi ćwiczeniami i odpoczynkiem.

7 tc: Twoje dziecko w siódmym tygodniu ciąży

Co tam się dzieje?

  • Twoje dziecko prędko rośnie. Siedmiotygodniowa ciąża oznacza, że zarodek ma rozmiar owocu porzeczki i rośnie w tempie 1 mm dziennie.
  • Zaznaczają się rysy twarzy dziecka, w 7. tygodniu ciąży widać już małe nozdrza i zawiązki oczu.
  • Przyśpiesza się rozwój motoryczny, zawiązki ramion przybierają wiosłowaty kształt. Rosną też kości dziecka, ale nie są stwardniałe – wciąż znajdują się na początkowym etapie wzrostu i są jeszcze miękkie.
  • Wykształciła się już pępowina. Jej rola jest bardzo ważna – dostarcza tlen i składniki odżywcze z Twojego ciała wprost do organizmu dziecka, a dodatkowo usuwa z jego ciała produkty przemiany materii.
  • Najważniejsze organy rosną i przygotowują się, by móc służyć Twojemu dziecku całe jego życie. W siódmym tygodniu ciąży wciąż rozwijają się płuca i kształtuje się układ pokarmowy maluszka. Jego nerki są już uformowane; wkrótce będą gotowe do podjęcia ważnej funkcji usuwania moczu.
  1. tydzień ciąży: Rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka

Rozwój mózgu Twego dziecka

W siódmym tygodniu ciąży formują się części mózgu, z których powstanie lewa i prawa półkula. W późniejszym etapie będą one największymi obszarami mózgu, kontrolującymi wiele funkcji życiowych, takich jak np. mowa, ruch, słuch i procesy myślowe. W ciągu następnych trzech miesięcy w mózgu Twego dziecka powstanie 100 miliardów neuronów (tj. komórek w mózgu i układzie nerwowym zajmujących się przenoszeniem informacji). Będą one powstawać w niesamowitym tempie 250 000 nowych neuronów na minutę! Dlatego tak ważne jest zdrowe odżywianie się i suplementacja prenatalna, gdyż dzięki temu będziesz przyjmować niezbędne witaminy, minerały i składniki odżywcze, takie jak kwas DHA (dokozaheksaenowy). Konsultuj z lekarzem przyjmowanie wszelkich leków i suplementów.

Objawy ciąży

Prawdziwe problemy i konkretne rozwiązania

Problem: W siódmym tygodniu ciąży powiększają się piersi, możesz też odczuwać ich tkliwość lub swędzenie.

Rozwiązanie: Pomogą Ci proste sposoby, np. noszenie biustonosza ciążowego może przynieść dużą ulgę.

Podobne artykuły

Kalendarz ciąży. Tydzień 8.

To już 8 tydzień! Dowiedź się, w jakim stopniu rozwinął się Twój maluszek i sprawdź następne etapy jego rozkwitania.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 6.

Monitoruj rozwój maluszka oraz swój w 6. tygodniu ciąży i zobacz w poradniku Enfamil, jak postępuje w kolejnych tygodniach.

Czytaj więcej

Kalendarz ciąży. Tydzień 5.

Zobacz, czego możesz spodziewać się w 5. tygodniu ciąży. Sprawdź artykuł dotyczący 5. tygodnia ciąży w kalendarzu ciąży na Enfamil.pl już teraz!

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska