Szukaj

Ciąża bliźniacza – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

 

Ciąża bliźniacza to przeważnie spore zaskoczenie dla przyszłych rodziców. Jest widoczna już we wczesnym etapie ciąży podczas badania USG, więc rodzice mają czas, by przygotować się na przyjście na świat dwojga dzieci, nie jednego. Czym charakteryzuje się ciąża bliźniacza? Czy jest bardziej zagrożona? Jak wygląda ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

 

Ciąża bliźniacza – podwójna radość

 

Ciąża bliźniacza to rozwój dwóch pęcherzyków płodowych i dwóch płodów, nie jednego, co zdarza się zazwyczaj. Obecnie ciąża bliźniacza jest coraz częstszym zjawiskiem, co ma związek m.in. z leczeniem hormonalnym, które zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju dwóch i więcej pęcherzyków płodowych. Szacuje się, że jedna na około 85 ciąż to właśnie ciąża bliźniacza. Taka wiadomość to podwójna radość dla rodziców, ale także podwójne obowiązki po urodzeniu dzieci. Dla przyszłej mamy ciąża bliźniacza oznacza zaś często podwójnie nasilone dolegliwości ciążowe – spuchnięte nogi, bóle kręgosłupa, nudności i większy brzuch, co może powodować problemy gastryczne. Ciąża bliźniacza to także większe ryzyko wad rozwojowych i komplikacji podczas porodu. Z tego względu ciąża bliźniacza powinna być otoczona szczególną troską i opieką ze strony lekarza. Należy wykonywać wszystkie zalecone badania kontrolne, tak by w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości i móc im przeciwdziałać. Postęp medycyny jest obecnie ogromny i większość ciąż bliźniaczych udaje się utrzymać, a dzieci przychodzą na świat zdrowe. Dawniej nie było to niestety regułą.

 

Ciąża bliźniacza dwujajowa i jednojajowa

 

Ciąża bliźniacza może być jednojajowa lub dwujajowa. Ciąża bliźniacza jednojajowa oznacza, że z jednej zapłodnionej komórki jajowej rozwijają się dwa płody. Bliźniaki jednojajowe są identyczne pod względem genetycznym i mają tę samą płeć. Mogą być jedno- lub dwukosmówkowe – to znaczy rozwijać się w jednej kosmówce (wewnątrz tej samej błony płodowej) lub mieć dwie odrębne kosmówki (błony płodowe).

Ciąża bliźniacza dwujajowa oznacza, że zapłodnione zostały dwie komórki jajowe i rozwijają się z nich równolegle dwa płody. Bliźniaki nie są wówczas identyczne pod względem genetycznym i mogą mieć różną płeć. Ciąża bliźniacza dwujajowa jest zawsze dwukosmówkowa, to znaczy dzieci mają osobne błony płodowe. Ciąża bliźniacza jednojajowa to często konsekwencja leczenia hormonalnego. Ciążą bliźniacza dwujajowa to swego rodzaju „loteria” i dość rzadkie zjawisko. Możemy się jej spodziewać z większym prawdopodobieństwem w rodzinach, gdzie miały już miejsce takie przypadki (uwarunkowania genetyczne).

 

Ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu

 

Ciąża bliźniacza daje o sobie znać zwykle już na samym początku. Przyszła mama może czuć się źle i mieć bardziej nasilone poranne mdłości. Brzuch powiększa się zazwyczaj dość szybko – dwa rosnące w macicy płody zajmują więcej miejsca.

Ciąża bliźniacza wykrywana jest zazwyczaj dość wcześnie, już podczas pierwszych badań USG. Świadczą o niej dwa tony serca i np. dwa pęcherzyki płodowe. To ważne, by przyszła mama dowiedziała się o ciąży bliźniaczej jak najwcześniej, tak by mogła przygotować się do przyjścia na świat dwojga maluchów i by podczas ciąży miała świadomość, skąd biorą się jej nasilone ciążowe dolegliwości.

Wraz z rozwojem płodów może pojawić się nasilony dyskomfort, taki jak ucisk na narządy wewnętrzne, w tym na pęcherz moczowy, bóle kręgosłupa czy problemy ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, gazy). Przyszłe mamy często skarżą się też na spuchnięte nogi – ciężar dwojga dzieci jest większy niż przy ciąży pojedynczej.

Ciąża bliźniacza to także większe ryzyko wad rozwojowych u dzieci, dlatego należy szczególnie dbać o wykonywanie wszystkich zalecanych badań kontrolnych.

W III trymestrze ciąża bliźniacza daje o sobie znać znacznie powiększonym brzuchem, co może utrudniać poruszanie się i nocny wypoczynek (sen). Poród najczęściej ma miejsce nieco wcześniej niż przy ciąży pojedynczej. Zazwyczaj rozwiązanie ciąży bliźniaczej następuje przed 38 tygodniem.

Oznacza to mniejszą wagę urodzeniową dzieci i możliwe komplikacje, a także niedostateczne rozwinięcie niektórych organów. Dlatego bliźniaki urodzone przedwcześnie muszą być objęte szczególną opieką specjalistów, tak by wykluczyć możliwe wady i zapobiec ewentualnym problemom. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w większości przypadków problemy te nie są poważne i bliźnięta rozwijają się świetnie. W nielicznych przypadkach może wystąpić natomiast sytuacja, że jedno z dzieci jest wyraźnie słabsze, co ma związek m.in. z brakiem równego dostępu do substancji odżywczych w życiu płodowym. W takiej sytuacji należy szczególnie zadbać o rozwój i potrzeby słabszego dziecka, tak by mogło ono „dogonić” silniejszego brata lub siostrę.

 

Bibliografia:

 

Opracowanie zbiorowe: Mamy dla mam. Jak się przygotować na życiową rewolucję

  1. Grymowicz, I. Kłosińska, J. Kuran, Bliźnięta... i więcej, czyli o wieloraczkach podczas ciąży i po porodzie

 

RB-M-47651

Enfamil Polska Enfamil Polska