Szukaj

Ból sutków – sprawdź, co może być przyczyną!

Ból brodawek sutkowych może wynikać z różnych przyczyn i nie musi świadczyć o niczym groźnym. Niestety czasami za dolegliwościami bólowymi stoi infekcja lub nawet poważna choroba. Brodawki sutkowe mogą stawać się bolesne w trakcie ciąży lub karmienia piersią. Kiedy objaw należy zgłosić lekarzowi? Poznaj kilka ważnych informacji na ten temat.

 

 

Ból całych piersi – jakie są jego możliwe przyczyny?

 

 

Jeżeli bolą cię całe piersi, wówczas prawdopodobnym powodem są wahania hormonalne. Dolegliwości tego typu pojawiają się zwykle w przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Prozaiczną przyczyną bólu piersi jest również źle dobrana bielizna, która powoduje ucisk[1].

 

Niestety czasami za bólem stoi choroba piersi, na przykład zmiany włóknisto-torbielowate (mastopatia), obecność cyst, torbieli, gruczolakowłókniaków czy innych patologicznych zmian1. Jeśli więc niepokoją cię bolące piersi, koniecznie zgłoś się do lekarza w celu znalezienia przyczyny. Pamiętaj, że większość wykrywanych na piersiach zmian ma łagodny charakter, dlatego nie ma powodów do martwienia się na zapas. Niemniej lepiej nie odwlekać wizyty u specjalisty, gdyż kluczowe dla przebiegu leczenia jest wczesne wykrycie ewentualnej choroby.

 

Ponadto ból i obrzęk całych piesi są jednymi z wczesnych objawów ciąży. Jeśli więc towarzyszy im brak miesiączki, warto wykonać test.

 

 

Ból brodawek sutkowych – gdy powodem jest tarcie lub reakcja alergiczna

 

Podobnie jak ból piersi, ból brodawek (potocznie zwanych „sutkami”, choć w języku medycznym nazwa sutek odnosi się do całej piersi), nie musi być symptomem choroby i ma przemijający charakter. Przede wszystkim czasami dochodzi do urazów mechanicznych, na przykład tarcia. Tutaj również rolę odgrywać może źle dobrany biustonosz. Ryzyko zwiększa się w trakcie aktywności fizycznej. Jogging czy uprawianie gier zespołowych zwiększają tarcie i co za tym idzie – dolegliwości bólowe. Skóra na brodawkach często staje się wówczas sucha i popękana. Na szczęście na ten problem jest proste rozwiązanie, gdyż wystarczy zainwestować w lepiej dopasowaną bieliznę, najlepiej bezszwową i wykonaną z delikatnych materiałów[2].

 

Podrażnienie i ból brodawek czasami są też objawem alergii. Reakcjom uczuleniowym często towarzyszy zaczerwienienie skóry na piersiach, swędzenie i wysypka. Co może powodować alergię? Na przykład używany kosmetyk, środek myjący albo proszek do prania. W przypadku podejrzenia alergii lepiej skonsultować się z lekarzem. Oczywiście po zidentyfikowaniu uczulającego czynnika konieczna jest jego eliminacja2.

Bolące sutki przy dotyku, podobnie jak ból całych piersi, to objaw związany często z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. W takim przypadku powinien ustąpić około drugiego lub trzeciego dnia menstruacji.

 

 

Ból sutków w trakcie ciąży

 

W czasie ciąży ból sutków lub piersi to objaw odczuwany przez przyszłe mamy stosunkowo często. To dlatego, że piersi przyszłej mamy powiększają się, często są opuchnięte i wrażliwe na dotyk. Zmiany zachodzą także w wyglądzie biustu, gdyż brodawki i ich otoczki stają się ciemniejsze. Wszystko ma oczywiście związek z zawirowaniami hormonalnymi w organizmie kobiety. Jak złagodzić dolegliwości? Tutaj również kluczowy jest dobór odpowiedniej bielizny. Wygodny stanik ciążowy powinien dobrze podtrzymywać piersi oraz być uszyty z delikatnej tkaniny, która nie powoduje tarcia. To powinno rozwiązać lub przynajmniej złagodzić problem. Jeżeli jednak ból sutka lub sutków jest dotkliwy, dobrym pomysłem jest przyłożenie chłodnego, żelowego kompresu2.

 

 

 

Bolące sutki a infekcja

 

Choć są to sytuacje stosunkowo rzadkie, czasami w obrębie brodawki sutkowej może rozwinąć się infekcja. Jak to możliwe? Otóż zwykle najpierw w grę wchodzi jeden z powyższych czynników, czyli tarcie, inne uszkodzenie mechaniczne albo alergia. Gdy na powierzchni sutka lub sutków dochodzi do drobnych pęknięć lub otarć, wówczas drobnoustroje mogą wnikać przez skórę do wnętrza gruczołu piersiowego. W takim przypadku może dojść na przykład do infekcji grzybiczej (wywołanej przez drożdżaki Candida albicans). Czynnikiem sprzyjającym jest natomiast przebyta antybiotykoterapia lub wcześniej występujące infekcje grzybicze skóry. Typowym objawem jest wówczas uczucie pieczenia lub kłucia brodawki, a także zaczerwienienie, pękanie i łuszczenie się sutków oraz otoczki wokół nich. Objawy infekcji wymagają kontaktu z lekarzem2 [3].

 

 

Ból sutków w czasie laktacji – czy to może być zapalenie piersi?

 

 

Skoro mowa o infekcjach, trudno nie wspomnieć o zapaleniu piersi, które często dotyka kobiety karmiące piersią. Chociaż to najzdrowszy i najlepszy sposób odżywiania rosnącego dziecka, czasami niestety dochodzi do zakażenia i rozwoju stanu zapalnego, zwykle po jednej stronie. Czynnikiem sprzyjającym jest nieprawidłowa technika karmienia, jednak zapalenie może rozwinąć się także, gdy dojdzie do zatkania przewodu mlecznego lub wyprowadzającego, gdy z powodu źle zbilansowanej diety u karmiącej mamy występują niedobory składników odżywczych (na przykład żelaza, co skutkuje anemią) albo gdy mama jest przemęczona i zestresowana. Istotną rolę odgrywa tu też odporność, gdyż kiedy dochodzi do jej osłabienia, drobnoustroje mają ułatwione zadanie i łatwiej wywołują infekcję. Bakterią, która najczęściej odpowiada za objawy zapalenia piersi w czasie karmienia, jest gronkowiec złocisty, jednak winę mogą ponosić także paciorkowce, enetrokoki, pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), a także wspomniany już drożdżak Candida albicans[4] 5 (4,5)

 

Zapalenie piersi może wystąpić na każdym etapie karmienia, jednak zwykle rozwija się między 2 a 6 tygodniem. Niestety objawy są bardzo nieprzyjemne i należą do nich:

 • zaczerwienienie fragmentu piersi,
 • opuchlizna, obrzęk,
 • ból w trakcie karmienia i między karmieniami,
 • problemy z karmieniem – maluszek ssie pierś krócej niż zwykle lub nie chce ssać wcale,
 • objawy grypopodobne: osłabienie, rozbicie, gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni4 5.

 

Co ważne, zapalenie nie powinno być powodem do zaprzestania karmienia, gdyż wywołujące je bakterie są nieaktywne w pokarmie i nie zagrażają dziecku. Regularne opróżnianie piersi jest wręcz ważne w terapii. Jeżeli dziecko nie chce ssać piersi, należy opróżnić je przy pomocy laktatora. Oczywiście choroba wymaga również kontaktu z lekarzem i podjęcia farmakoterapii, zwykle wskazane są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, czasami również antybiotyki, choć zaleca się je tylko w ostateczności.

Co ważne, w trakcie zapalenia, nawet gdy ból sutka jest dokuczliwy, nie powinno się ugniatać ani masować piersi, stosować gorących okładów ani środków hamujących laktację4.(4)

 

Bolące sutki przy karmieniu bez objawów zapalenia

 

Warto pamiętać, że jeżeli w czasie karmienia piersią sutki bolą, nie musi to mieć związku z infekcją i stanem zapalnym. Przede wszystkim rolę odgrywa tutaj technika przystawiania dziecka do piersi, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie. Dotyczy to również częściej tych mam, które karmią po raz pierwszy, gdyż ten naturalny proces może czasami sprawiać sporo problemów. Jeśli technika jest prawidłowa, brodawka powinna znajdować się z tyłu gardła. Gdy natomiast maluszek nie potrafi właściwie uchwycić piersi i głęboko się do niej przyssać, wtedy brodawka ociera się o jego dziąsełka i twarde podniebienie. Innym momentem, wiążącym się z ryzykiem bólu sutków podczas karmienia, jest ząbkowanie maluszka. Wówczas też należy poprawić technikę w taki sposób, aby dziecko chwytało większą część piersi. W przypadku problemów zawsze warto skorzystać z pomocy poradni laktacyjnej, nie należy natomiast zaprzestawać karmienia piersią2 6.

 

Ból piersi lub brodawek sutkowych przeważnie nie sygnalizuje poważnych problemów zdrowotnych, a jednak jest objawem, którego nie można ignorować. Nawet prozaiczne tarcie może doprowadzić do pęknięć, a następnie do zakażenia. Można tego uniknąć poprzez szybką reakcję na pierwsze nieprzyjemne objawy, dlatego jeśli coś cię niepokoi, nie zwlekaj z pójściem do lekarza.

 

 

 

 

Bibliografia:

 

 

 1. Skrzypulec - Plinta V. Przyczyny bólu piersi.

  https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=103297 Data dostępu: 20.07.2020.

 2. Johnson J. Eight causes of nipple pain.

  https://www.medicalnewstoday.com/articles/320436 Data dostępu: 20.07.2020.

 3. Watson K. Nipple Thrush and Breastfeeding. https://www.healthline.com/health/nipple-thrush  Data dostępu: 20.07.2020.
 4. Nehring-Gugulska Zapalenie piersi i ropień. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/103947,zapalenie-piersi-i-ropien Data dostępu: 20.07.2020.
 5. Breast pain and breastfeeding. https://www.nhs.uk/conditions/baby/breastfeeding-and-bottle-feeding/breastfeeding-problems/breast-pain/  Data dostępu: 20.07.2020.
 6. O’Connor A. When Breastfeeding Hurts: Nursing Pain and Discomfort. https://www.whattoexpect.com/first-year/breastfeeding/sore-cracked-painful-nipples-breastfeeding/  Data dostępu: 20.07.2020. 
Enfamil Polska Enfamil Polska