Szukaj

Czy ból brzucha w ciąży musi oznaczać komplikacje? Nie zawsze tak jest, jednak są sytuacje, gdy lepiej zgłosić się po pomoc medyczną. Przeczytaj, jakie są możliwe przyczyny dolegliwości bólowych u kobiet oczekujących dziecka.

Ból brzucha na początku ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy zarodek jest bardzo delikatny, dlatego wiele mam obawia się, że ból podbrzusza może zwiastować powikłania. Jeżeli ból ma niewielkie nasilenie i nie utrzymuje się długo, wówczas prawdopodobnie nie świadczy o problemach. Czasami wystarczy położyć się, odpocząć albo skorzystać z toalety. Za bóle brzucha może odpowiadać także zatrzymanie gazów jelitowych, a dolegliwości mijają po ich uwolnieniu[1].

W trakcie oczekiwania na dziecko trzeba jednak uważnie obserwować swoje ciało, szczególnie gdy to początek ciąży. Ból brzucha na tym etapie może bowiem świadczyć o:

 • ciąży pozamacicznej – dolegliwości przeważnie pojawiają się miedzy 4. a 12. tygodniem ciąży i mogą obejmować ból brzucha, krwawienie, dyskomfort podczas oddawania moczu i stolca, zawroty głowy, omdlenia, a nawet bóle ramion1 [2],
 • zagrożeniu poronieniem – wówczas bólom brzucha zwykle towarzyszy krwawienie z dróg rodnych – trzeba również pamiętać, że poronienie może zdarzyć się również w drugim trymestrze1.(1)

Ważne: każde nasilone lub powtarzające się bóle, skurcze, a tym bardziej krwawienia z dróg rodnych wymagają jak najszybszej pomocy medycznej.

O czym może świadczyć ból brzucha w drugim i trzecim trymestrze?

Podobnie jak w pierwszym trymestrze, na pozostałych etapach ciąży ból brzucha może być związany z nagromadzeniem gazów jelitowych lub zaparciem. Problemy z wypróżnianiem niestety dosyć często doskwierają ciężarnym i aby sobie z nimi poradzić, specjaliści zalecają zdrową dietę z dużym udziałem warzyw, owoców, strączków i produktów pełnoziarnistych, a także picie odpowiedniej ilości wody, która bardzo ułatwia wypróżnianie1 [3].

Bóle w okolicy krocza mogą świadczyć o rozciąganiu się więzadła obłego, co jest naturalną konsekwencją rosnącej macicy1. Jeśli bóle są silne, wymagają konsultacji z lekarzem.

U kobiet ciężarnych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży regularne skurcze i bóle w podbrzuszu mogą zwiastować przedwczesny poród, dlatego najlepiej niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem prowadzącym ciążę1 [4].

Ciąża – ból brzucha a infekcje układu moczowo-płciowego

Infekcje układu moczowo-płciowego są dosyć częstym problemem kobiet ciężarnych i mogą zdarzyć się na każdym etapie oczekiwania na dziecko. Na szczęście obecnie można łatwo je leczyć, jednak jeżeli masz objawy, nie powinnaś ich ignorować, gdyż w trakcie ciąży wszelkie niepokojące dolegliwości należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu i podjąć zaleconą przez niego terapię. Najczęstszym rodzajem infekcji jest zapalenie pęcherza moczowego. Do objawów choroby należą:

 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
 • częste parcie na pęcherz,
 • pobolewanie w dole brzucha,
 • czerwone lub brunatne zabarwienie moczu (nie zawsze) 4 [5].

Trzeba jednak pamiętać, że częsta potrzeba wizyt w toalecie lub konieczność oddawania moczu nawet w nocy jest typowym następstwem ciąży nawet u kobiet, które nie mają infekcji układu moczowego. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na występowanie także innych objawów5.

Możliwych przyczyn bólu brzucha w trakcie ciąży jest co najmniej kilka. Kluczowa jest obserwacja własnego ciała i zachowanie równowagi – z jednej strony dolegliwości bólowych nie można bagatelizować, z drugiej zaś błędne jest branie pod uwagę zawsze najgorszego scenariusza. Pamiętaj, że większość ciąż przebiega prawidłowo, a niewielkie komplikacje, takie jak zapalenie pęcherza, można skutecznie leczyć. Ważne, żebyś w trakcie oczekiwania na dziecko dużo wypoczywała i dbała o siebie, co na pewno odbije się dobrze na twoim samopoczuciu.

Bibliografia:

 1. Stomach pain in pregnancy. https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/stomach-pain-abdominal-cramp-pregnant/ Data dostępu: 14.06.2020.
 2. Ortyński O. Ciąża pozamaciczna. Medycyna Rodzinna 3-4/2000, s. 53-56.
 3. O’Connor A. Constipation During Pregnancy. https://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/constipation.aspx Data dostępu: 14.06.2020.
 4. Skrzypulec-Plinta V. Bóle podbrzusza u ciężarnych. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/85151,bole-podbrzusza-u-ciezarnych Data dostępu: 14.06.2020.
 5. Drabczyk R. Zakażenie układu moczowego w ciąży. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/118965,zakazenie-ukladu-moczowego-w-ciazy Data dostępu: 14.06.2020.

 

Enfamil Polska Enfamil Polska