Szukaj

Wysypka na twarzy u dziecka - co może oznaczać?

Wysypka na twarzy u niemowlęcia lub małego dziecka może mieć różne powody, na przykład może to być alergia. Chociaż nie zawsze musi być groźna, lepiej jej nie ignorować. Przyczynę każdej wysypki należy wyjaśnić u lekarza, gdyż tylko w ten sposób możliwe jest dobranie odpowiedniej terapii i zapobieganie nawrotom zmian skórnych w przyszłości. Poznaj kilka możliwych przyczyn wysypki na twarzy u malucha.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy

Zmiany przypominające wysypkę u noworodków i niemowląt mogą świadczyć o trądziku, który występuje u około 20% dzieci w tym wieku.1 Wykwity mają postać zaskórników, zmian grudkowo-krostkowych, a czasami guzków podskórnych.

Trądzik u niemowląt wymaga konsultacji z lekarzem, jednak zwykle nie ma potrzeby wdrażania specjalistycznego leczenia i choroba ustępuje po około 1-3 miesiącach. Aby wesprzeć proces łagodzenia zmian, trzeba natomiast odstawić oleje mineralne, używane do pielęgnacji skóry dziecka, oraz unikać skubania i rozdrapywania wykwitów. Jeżeli jednak trądzik ma bardzo duże nasilenie, wówczas lekarz może zalecić dzieckupreparat do stosowania zewnętrznego.1

Wysypka na twarzy w przebiegu infekcji

Niemowlęta i małe dzieci mają jeszcze niedojrzały układ odpornościowy, dlatego bakterie i wirusy (zwłaszcza te drugie) dosyć szybko wywołują u nich infekcje. Wśród objawów zwykle występuje gorączka, rozdrażnienie, biegunka, kaszel, katar. Czasami zaś towarzyszą im objawy skórne, które przyjmują postać różnego rodzaju wysypek. Źródło zmian dermatologicznych może być jednak tylko pośrednio związane z infekcją, zaś jej główną przyczynę stanowi gorączka, w której trakcie dziecko poci się bardziej niż zwykle, co powoduje podrażnienie skóry. Wysypka częściej występuje jednak wtedy na ciele, w miejscach, gdzie maluszek jest otulony odzieżą lub kocykiem, przez co dochodzi do przegrzania. Trzecim możliwym powodem wystąpienia wysypki w przebiegu infekcji jest alergia na podany lek.2 W przypadku takiego podejrzenia należy go odstawić. Oczywiście chore dziecko zawsze powinno być zbadane przez lekarza, a leków nie należy podawać mu na własną rękę.

Rumień zakaźny – jak objawia się ta choroba wirusowa?

Rumień zakaźny, inaczej piąta choroba lub „zespół spoliczkowanego dziecka”, jest zakażeniem wirusowym, które występuje często u niemowląt i małych dzieci, jednak może także dotknąć osoby dorosłe. Kobieta ciężarna, która zaraziła się wirusem B19 (zwanym  parwowirusem B19), może przenieść go na dziecko w trakcie porodu. Określenie „zespół spoliczkowanego dziecka” wzięło się od charakterystycznego wyglądu wysypki na twarzy malca. Na początku choroby pojawiają się jednak typowe objawy infekcji, czyli gorączka, złe samopoczucie, wydzielina z nosa. Starsze dzieci, w wieku przedszkolnym lub szkolnym, mogą skarżyć się także na bóle głowy i mięśni. Po około 2-3 dniach dolegliwości te ustępują i dopiero wtedy pojawia się wysypka na twarzy, której towarzyszy zblednięcie skóry wokół warg. Z biegiem dni wysypka rozprzestrzenia się również na tułów oraz dalsze odcinki kończyn, a samopoczucie malca może dodatkowo zepsuć świąd. Objawy ustępują jednak po około 3 tygodniach, a wysypka nie zostawia na skórze blizn.3 W przypadku tego typu objawów koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Wysypka na twarzy u dziecka a alergia pokarmowa

Objawy alergii pokarmowej dotyczą dzieci, które są karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym, wówczas uczulające są białka mleka krowiego. Częściej jednak alergia ujawnia się w czasie rozszerzania diety. Dlatego właśnie specjaliści radzą, aby kolejne produkty dodawać do menu dziecka po kolei, nie zaś po kilka jednocześnie, wówczas można od razu stwierdzić, który pokarm jest problematyczny i wyeliminować go z jadłospisu. Do najczęściej uczulających produktów żywnościowych (oprócz krowiego mleka) należą:

 • jajka,
 • orzeszki ziemne i inne gatunki orzechów,
 • ryby i skorupiaki,
 • soja 4

Reakcja alergiczna może pojawić się natychmiast po spożyciu danego pokarmu i wtedy jej objawami są:

 • mrowienie, pieczenie i swędzenie w ustach,
 • swędzenie skóry, wysypka, obrzęk powiek oraz warg,
 • obrzęk języka, co powoduje duszność i trudności z połykaniem,
 • świszczący oddech i trudności z oddychaniem,
 • objawy ze strony układu pokarmowego: kolka, nudności, wymioty, ból brzucha.4

Po wystąpieniu objawów dziecko powinno przyjąć lek przeciwhistaminowy (jeśli to możliwe), ponadto należy jak najszybciej zgłosić się z nim do lekarza.4

W skrajnych przypadkach u uczulonych dzieci dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego ze spadkiem ciśnienia i silnym osłabieniem, wówczas maluch potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej (należy wezwać pogotowie).4

Chociaż objawy te przeważnie występują od razu po spożyciu problematycznego pokarmu, zdarza się, że reakcja jest opóźniona o kilka godzin. Wtedy jako typowe wymienia się objawy skórne.

Jak przebiega atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Opóźniona reakcja alergiczna na pokarm lub inny czynnik (na przykład pyłki, roztocza kurzu domowego) może być przyczyną atopowego zapalenia skóry (inaczej mówi się o nim AZS, egzema, wyprysk atopowy). Jego najwcześniejszymi objawami są suchość i szorstkość skóry. Na twarzy natomiast pojawiają się zmiany rumieniowo-złuszczające, które z czasem obejmują szyję i tułów. Bardzo typowe jest towarzyszenie silnego i uporczywego świądu, który sprawia, że dziecko nie może spać i jest rozdrażnione. Jeśli któreś z rodziców dziecka lub starsze rodzeństwo ma zdiagnozowane AZS lub inne schorzenie o podłożu alergicznym, należy wziąć to pod uwagę, gdyż skłonność do atopii zazwyczaj się dziedziczy.5

Postępowanie w przypadku tej choroby polega przede wszystkim na stosowaniu emolientów, które odbudowują barierę naskórkową, zapobiegając w ten sposób utracie wilgoci i podrażnieniom. Ponadto konieczne jest unikanie alergenów i innych czynników drażniących.

Wysypka na twarzy u dziecka a prosaki

Prosaki to zmiany skórne o wielkości około 1-2 mm, które mają formę białych grudek. Przeważnie lokalizują się na skórze twarzy i noska, w rzadszych przypadkach mogą wystąpić także na tułowiu i narządach płciowych. Ich przyczyną jest zaczopowanie ujść mieszków włosowych. Prosaki stanowią dosyć częstą przypadłość dermatologiczną i szacuje się, że występują u około 40% noworodków i niemowląt. Czasami podobne zmiany można zauważyć w jamie ustnej dziecka i noszą wówczas nazwę „perły Epsteina”. Dobra wiadomość jest taka, że prosaki nie wymagają żadnego leczenia. Są to zupełnie niegroźne zmiany, które z czasem znikają samoistnie.6,7

A może to ciemieniucha?

Ciemieniucha, zwana też czepcem kołyskowym, jest łagodną postacią łojotokowego zapalenia skóry. Zmiany skórne pokryte żółtą łuską pojawiają się w pierwszych tygodniach po narodzinach, przeważnie między 2. a 10. tygodniem życia. Wprawdzie u większości niemowląt ciemieniucha zlokalizowana jest na owłosionej skórze głowy, jednak czasem zmiany obejmują też środkową część twarzy, klatkę piersiową oraz krocze. Nadmierne wydzielanie łoju jest natomiast pobudzane przez hormony matki. Zwykle ciemieniucha ma łagodny przebieg, a postępowanie polega na wyczesywanie łuski po wcześniejszym zmiękczeniu jej oliwką. Tylko poważniejsze zmiany, którym towarzyszy nasilony stan zapalny i sączące się wykwity, wymagają konsultacji z dermatologiem i bardziej złożonego leczenia.7,8

Temat wysypki na twarzy u dziecka jest więc bardzo szeroki, a potencjalnych powodów zmian dermatologicznych jest wiele, z czego największe niebezpieczeństwo wiąże się z alergią. Rzecz jasna wszelkie niepokojące objawy zawsze należy skonsultować z lekarzem, aby ustalił diagnozę i zarekomendował właściwe postępowanie oraz działania profilaktyczne.

Bibliografia:

 1. Marek L. Trądzik noworodkowy i niemowlęcy. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/74472,tradzik-noworodkowy-i-niemowlecy Data dostępu: 11.08.2020.
 2. Jamruszkiewicz K. Różne rodzaje wysypki na ciele dziecka podczas infekcji. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/115250,rozne-rodzaje-wysypki-na-ciele-dziecka-podczas-infekcji Data dostępu: 11.08.2020.
 3. Bacz A. Zakażenie parwowirusem B19 w ciąży. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63108,zakazenie-parwowirusem-b19-w-ciazy Data dostępu: 11.08.2020.
 4. Jedynak-Wąsowicz U. Alergia pokarmowa u dzieci. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-alergiczne/138480,alergia-pokarmowa-u-dzieci Data dostępu: 11.08.2020.
 5. Millan M., Mijas J. Atopowe zapalenie skóry - patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka. Nowa Pediatr 2017; 21(4): 114-122.
 6. Prosaki u niemowląt - skąd się biorą. https://www.tourmedica.pl/blog/prosaki-u-niemowlat-ska-sie-biora/ Data dostępu: 11.08.2020.
 7. Lillis Ch. What can cause a rash on the face in a baby? https://www.medicalnewstoday.com/articles/323172 Data dostępu: 11.08.2020.
Enfamil Polska Enfamil Polska