Szukaj

Wszystko o alergii na białka mleka krowiego u niemowlaka

Wszystko o alergii na białka mleka krowiego u niemowlaka

Na czym polega alergia na białka mleka krowiego?

Alergia na białka mleka krowiego (znana również jako skaza białkowa) jest najczęściej występującą postacią alergii pokarmowej i występuje częściej niż przypuszcza wiele osób – u dzieci w wieku do 3 lat u 1 na 14 dzieci. Alergia występuje wtedy, gdy układ odpornościowy identyfikuje białka obecne w krowim mleku jako szkodliwe i uruchamia reakcję alergiczną. Może to prowadzić do objawów, które mogą wystąpić natychmiast (w ciągu kilku minut) lub mogą pojawić się z opóźnieniem nawet do kilku dni po spożyciu nabiału lub żywności zawierającej białka mleka krowiego.

W jaki sposób diagnozuje się alergię na białka mleka krowiego?

Jeżeli zauważasz pewne objawy, które sugerują, że Twoje dziecko może mieć alergię na białko mleka krowiego porozmawiaj z lekarzem. W trakcie wizyty zada szczegółowe pytania na temat oznak i objawów, a także zbada dziecko. Może również zalecić przeprowadzenie niektórych badań:

 • Na skórę Twojego dziecka nałożona zostanie niewielka ilość białka mleka. Odczyn w miejscu przeprowadzenia badania wskazuje na alergię.
 • Testy laboratoryjne z krwi, które sprawdzą reakcję immunologiczną dziecka na mleko poprzez zmierzenie ilości występujących w krwii przeciwciał białka mleka krowiego.

Jakie są objawy?

Uczulenie na białka mleka krowiego może zostać wywołane przezszereg różnych objawów:

Wszystko o alergii na mleko krowie

Ważna informacja:

W skrajnych przypadkach alergia na białka mleka krowiego może wywołać poważną reakcję alergiczną - wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie dla życia. Do objawów wstrząsu anafilaktycznego należą: świąd skóry, wysypka, obrzęk oczu, ust i warg, trudności z oddychaniem i utrata przytomności. Jeżeli podejrzewasz wstrząs anafilaktyczny, natychmiast wezwij pogotowie.

Wskazówka: zacznij prowadzić dzienniczek z opisem objawów występujących u Twojego dziecka jeżeli podejrzewasz, że maluch może mieć alergię na białka mleka krowiego. Nawet jeżeli objawy wydają się być niepowiązane ze sobą – przyda się on podczas rozmowy z lekarzem.

Dieta eliminacyjna: lekarz poprosi o wyeliminowanie mleka z diety dziecka i Twojej, jeżeli karmisz piersią), a następnie ponowne wprowadzenie mleka, aby sprawdzić, czy spowoduje to reakcję (ponowne wystąpienie objawów).

Próby wprowadzania alergenu w pokarmach: Twoje dziecko będzie otrzymywać niewielkie dawki pokarmów, które mogą zawierać lub nie zawierać białka mleka krowiego w coraz większych ilościach, aby sprawdzić czy występuje reakcja alergiczna.

Przygotowanie do wizyty

Jeżeli umówiłaś się na wizytę aby porozmawiać z lekarzem o podejrzeniu alergii na białka mleka krowiego, możesz mieć sporo na głowie. Aby pomóc Ci się przygotować do wizyty, zachęcamy do skorzystania z naszej listy kontrolnej, dzięki której będziesz mieć pewność, że jak najlepiej ją wykorzystasz.

 • Prowadź dziennik objawów, z podaniem terminu ich wystąpienia i opisem produktów, które dziecko jadło tego dnia
 • Sporządź listę leków, witamin lub suplementów, które przyjmujesz Ty lub dziecko
 • Przygotuj się na pytania, które mogą zostać zadane, zanotuj informacje potrzebne do udzielenia odpowiedzi. Możliwe pytania to:
 • Kiedy po raz pierwszy zaobserwowała Pani niepokojące objawy po spożyciu mleka przez dziecko?
 • Czy może Pani opisać, co się dzieje?
 • Czy tak dzieje się za każdym razem?
 • Jak szybko pojawiają się objawy po zjedzeniu lub wypiciu przez dziecko mleka/produktów mlecznych?
 • Czy jest coś, co łagodzi lub nasila te objawy?
 • Czy u innych osób w rodzinie zdiagnozowano alergię na białko mleka krowiego?

Zapisz pytania, które możesz chcieć zadać lekarzowi, na przykład:

 • Czy Pani/Pana zdaniem jest to alergia na białka mleka krowiego, czy nietolerancja laktozy?
 • Czy będą wykonywae badania?
 • Czy można wyrosnąć z alergii na białka mleka krowiego?
 • Czy trzeba będzie wykluczyć mleko i produkty mleczne z diety mojego dziecka? Co z moją dietą?

Zapytaj lekarza czy jest coś, co powinnaś zrobić przed wizytą – na przykład czy dziecko powinno przestać przyjmować pewne leki przed przeprowadzeniem testów pod kątem alergii.

Żywienie w przypadku alergii na białka mleka krowiego

Jeżeli u Twojego dziecka zdiagnozowana zostanie alergia na białko mleka krowiego, Twój lekarz doradzi zmiany w diecie, które trzeba będzie wprowadzić. Do takich zmian będzie należeć wykluczenie produktów zawierających mleko krowie lub białka mleka krowiego z diety Twojego dziecka oraz Twojej jeżeli karmisz piersią. Lekarz lub dietetyk może pomóc Ci zaplanować zbilansowane posiłki, aby zastąpić substancje odżywcze występujące w mleku krowim. Być może Ty lub Twoje dziecko będziecie również musieli przyjmować suplementy, aby zapewnić odpowiednie spożycie wapnia, witaminy D i B?.

Jeżeli Twoje dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym lub jeżeli planujesz jego wprowadzenie, lekarz może przepisać specjalną mieszankę dla Twojego dziecka.

Opieka nad dzieckiem z alergią na białka mleka krowiego bywa czasem stresująca, ale pamiętaj, że nie jesteś sama. Spróbuj porozmawiać z innymi rodzicami dzieci z alergią – to często świetne źródło porad i wsparcia. Zapytaj lekarza, czy w Twojej okolicy funkcjonują grupy wsparcia i skontaktuj się z taką grupą.

Kiedy moje dziecko wyrośnie z alergii na białka mleka krowiego?

Dobra wiadomość: dzieci wyrastają z alergii na białka mleka krowiego – większość w wieku 3 do 5 lat. Twoje dziecko powinno być badane przez lekarza co 6-12 miesięcy, aby sprawdzać czy wyrosło z alergii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź na: www.nutramigen.pl

*Przyjęto za: Vandenplas Y, Koletzko S, Isolauri E et al. Guidelines for the diagnosis and management of cow's milk protein allergy in infants. Arch Dis Child 2007;92:902-8.

Bibliografia:

 1. Koletzko S et al. J Pediatr Gastrenterol Nutr 2012;55:221-229
 2. Vandenplas Y et al. Arch Dis Child 2007;92:902-908
 3. NHS Choices. Anaphylaxis http://www.nhs.uk/conditions/anaphylaxis/pages/introduction.aspx (dostęp w listopadzie 2016 r.)
 4. Mayo Clinic. Milk Allergy http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/milk-allergy/basics/definition/con-20032147 (dostęp w listopadzie 2016 r.)
 5. NHS Choices. What should I do if I think my baby is allergic or intolerant to cows' milk? http://www.nhs.uk/chq/Pages/could-my-child-be-intolerant-to-cows-milk.aspx?CategoryID=62&SubCategoryID=63 (dostęp w listopadzie 2016 r.)

Podobne artykuły

Alergia pokarmowa u niemowląt

Sprawdź, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u swojego dziecka. Czy moje dziecko znajduje się w grupie...

Dowiedz się więcej

Czy to kolka u niemowlaka?

Nawet 30% niemowląt cierpi z powodu kolki niemowlęcej Kolka niemowlęca to termin medyczny oznaczający nadmierny, częsty płacz dziecka, które wydaje...

Dowiedz się więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska

Nie należysz jeszcze
do Klubu Enfamama?
Dołącz teraz!