Szukaj

Czy to kolka u niemowlaka?

Nawet 30% niemowląt cierpi z powodu kolki niemowlęcej

 

Kolka niemowlęca to termin medyczny oznaczający nadmierny, częsty płacz dziecka, które wydaje się być zdrowie i dobrze karmione. Chociaż dolegliwość jest częsta, jej przyczyny nie są znane. Jeśli więc niepokoi Cię zachowanie Twojego dziecka, poznaj objawy kolki u niemowlaka i w razie potrzeby zasięgnij porady lekarza.

Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Nawet 30% niemowląt cierpi z powodu kolki czyli zespołu behawioralnego, w którym występują napady płaczu bez wyraźnej przyczyny. Objawy kolki u niemowlaka opierają się na „regule trzech”: płacz trwający ponad trzy godzinny dziennie (zazwyczaj wieczorem), przez ponad trzy dni w tygodniu i przez okres dłuższy, niż trzy tygodnie. Jeżeli Twoje dziecko ma kolkę, może podciągać nóżki do brzuszka, mieć gazy i napięty, wzdęty brzuszek. To zachowanie, przerywane napadami nieutulonego płaczu, zazwyczaj rozpoczyna się po kilku tygodniach od narodzin, osiąga apogeum około szóstego tygodnia i na szczęście z reguły mija samoczynnie w czwartym miesiącu życia dziecka.

Przyczyny kolki u niemowlaka

Eksperci nie są pewni co powoduje kolki niemowlęce i dlaczego dolegliwość ta dotyka tylko niektóre dzieci. Istnieją jednak pewne hipotezy próbujące tłumaczyć ich źródło. Jedną z nich jest niedojrzały układ nerwowy, co sugeruje fakt, że u większości maluchów kolka mija samoistnie w wieku ok. czterech miesięcy.

Innym powodem kolki może być wrażliwy układ trawienny niemowląt. Istnieje hipoteza, że dolegliwość tę wywołuje sytuacja, gdy pokarm zbyt szybko przechodzi przez układ pokarmowy malucha lub też nie zostanie całkowicie strawiony. Dzieci cierpiące z powodu kolki często mają problem również z gazami. Nie wiadomo jednak do końca, czy wzdęcia wynikają z tendencji do gromadzenia się gazów prowadząc tym samym do kolki, czy też maluchy z kolką połykają podczas płaczu duże ilości powietrza, co powoduje gromadzenie się gazów.

Specjaliści sugerują ponadto, że kolka u niemowlaka oraz nie dający się ukoić płacz to typowe objawy alergii pokarmowej wieku dziecięcego, zwanej też alergią na białka mleka krowiego. Występuje ona u 2-7,5% niemowląt. Kolka u niemowlaka karmionego piersią może więc wynikać z obecności białek mleka krowiego w diecie mamy – powodujące alergię substancje przekazywane są wówczas wraz z mlekiem. W takich sytuacjach kobieta karmiąca naturalnie musi zmodyfikować swoją dietę i wyeliminować z niej problematyczne składniki.

W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, reakcja alergiczna spowodowana jest obecnością białek mleka krowiego w standardowych mieszankach dla niemowląt.

Kolka u niemowlaka – co robić?

Opieka nad niemowlakiem cierpiącym z powodu kolki może być dla rodziców stresująca, zwłaszcza gdy maluch jest pierwszym dzieckiem w rodzinie. Pamiętaj jednak, że ta dolegliwość nie wynika z Twojego zaniedbania czy niewłaściwej pielęgnacji. Zachowaj spokój i cierpliwość – maluszek niedługo poczuje się lepiej, a jeśli tylko masz taką możliwość, poproś rodzinę o pomoc w drobnych czynnościach. Kiedy dziecko zaśnie, pozwól też sobie na odpoczynek. Niestety, żadne sposoby na kolkę u niemowlaka nie są w stu procentach skuteczne u wszystkich dzieci, istnieją jednak metody, które mogą pomóc. Należą do nich:

  • noszenie dziecka podczas napadu płaczu
  • zapobieganie połykaniu powietrza przez niemowlę poprzez przyjęcie wyprostowanej pozycji podczas karmienia
  • wykąpanie dziecka w ciepłej wodzie
  • delikatne masowanie brzuszka malucha.

Co na kolki u niemowlaka może pomóc oprócz tych sposobów? Skuteczne bywa dodawanie kropel wspomagających trawienie do mleka mamy lub mleka w butelce. Pamiętaj jednak, aby wszelkie modyfikacje w żywieniu dziecka konsultować z lekarzem pediatrą.

Podobne artykuły

Alergia pokarmowa u niemowlaka

Sprawdź, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u niemowlaka. Czy moje dziecko znajduje się w grupie zwiększonego...

Czytaj więcej

Wszystko o alergii na białka mleka krowieg...

Na czym polega alergia na białka mleka krowiego? Alergia na białka mleka krowiego (znana również jako skaza białkowa) jest najczęściej...

Czytaj więcej