Szukaj

Drugi trymestr to czas intensywnego rozwoju płodu, który staje się silniejszy z każdym dniem. Aby mieć pewność, że wszystkie procesy przebiegają prawidłowo, trzeba jednak na bieżąco kontrolować przebieg ciąży. Jakie badania są obowiązkowe w drugim trymestrze? Poznaj rekomendacje w tym zakresie.

Kiedy zaczyna się drugi trymestr ciąży i do kiedy trwa?

Ciąża jest umownie podzielona na trzy trymestry. Drugi trymestr rozpoczyna się w 14. tygodniu ciąży i trwa do 27. tygodnia. Z pewnością dla wielu mam okazuje się on najmniej uciążliwym spośród wszystkich trzech etapów. Ciąża jest już bardziej stabilna niż w trymestrze pierwszym, powinny także ustąpić uciążliwe mdłości. Wraz z maleństwem rośnie natomiast brzuszek przyszłej mamy, jednak nie jest jeszcze takim obciążeniem, jak u ciężarnych w ostatnim trymestrze.

Jakie badania należy wykonać w drugim trymestrze?

Pierwszą serię badań w drugim trymestrze ciężarna powinna odbyć między 15. a 20. tygodniem ciąży. Obejmują one podstawowe badania podmiotowe i przedmiotowe, pomiar ciśnienia, masy ciała, ocenę ryzyka ciążowego. Ponadto niezbędne jest badanie czystości pochwy i cytologia, jeżeli nie była wykonana we wcześniejszym okresie. Oprócz tego konieczna jest wizyta w laboratorium, w celu wykonania morfologii krwi i badania ogólnego moczu[1].

Między 21. a 26. tygodniem ciąży kontrolę lekarską należy powtórzyć. Oprócz badań ogólnych konieczne jest sprawdzenie czynności serca płodu. Ponadto ciężarna powinna zgłosić się na badanie stomatologiczne, gdyż zdrowie jamy ustnej jest istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży i zdrowia dziecka[2].

Bardzo ważne jest także zbadanie poziomu cukru we krwi po doustnym podaniu glukozy. Pierwszy raz stężenie glukozy jest oznaczane na czczo, natomiast drugi raz – po 2 godzinach od podania glukozy. Trzeba również powtórzyć badanie ogólne moczu, oznaczyć przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh(-). Ponadto rekomendowane jest badanie w kierunku toksoplazmozy, jeżeli w pierwszym trymestrze dało ujemny wynik[3].

Badania prenatalne – 2. trymestr

Badania prenatalne są metodami diagnostycznymi, które przeprowadza się w celu wykrycia wad genetycznych lub innych ciężkich chorób płodu. Podstawowym badaniem prenatalnym u ciężarnych jest USG, jednak gdy istnieje ryzyko, że płód jest obarczony wadą, wówczas można przeprowadzić również inne procedury, do których należą:

  • test potrójny – polega on na oznaczeniu w surowicy krwi wolnej podjednostki ß-hCG, wolnego estriolu oraz alfafetoproteiny (AFP) – przeprowadza się go między 15. a 20. tygodniem ciąży,
  • amniopunkcja – jest to metoda inwazyjna, która polega na pobraniu próbki płynu owodniowego – zazwyczaj przeprowadza się ją między 16. a 18. tygodniem ciąży, chociaż można wcześniej,
  • kordocenteza – stanowi najrzadziej wykonywane badanie inwazyjne i polega na popraniu próbki krwi z żyły pępowinowej; przeprowadza się ją między 18. a 23. tygodniem ciąży[4].

Pamiętaj, że 2. trymestr ciąży to czas, w którym warto zacząć przygotowania do porodu, połogu, karmienia piersią oraz rodzicielstwa. Wiedzę możesz czerpać indywidualnie lub zapisać się na zajęcia grupowe, co jest znakomitą opcją, gdyż możesz poznać inne przyszłe mamy i wymienić się z nimi doświadczeniami. Poza tym takie zajęcia mogą być dobrym sposobem na rozluźnienie się, co na wszystkich etapach ciąży jest bardzo ważne.

Bibliografia:

1.Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.

2. Barczyński B., Badania prenatalne. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/63104,badania-prenatalne Data dostępu: 27.05.2020.

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
[2] Ibidem.
[3] Ibidem.
[4] Barczyński B., Badania prenatalne. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/63104,badania-prenatalne Data dostępu: 27.05.2020.

 

Enfamil Polska Enfamil Polska