Dowiedz się, jak należy odżywiać się podczas karmienia piersią, aby zapewnić optymalne żywienie Twojemu dziecka.

 

 

Właściwie zbilansowana dieta mamy to pełnowartościowy pokarm jej dziecka

Sposób w jaki się odżywiasz wpływa na ilość i jakość Twojego pokarmu. Zbilansowana dieta dostarcza właściwych ilości cennych składników odżywczych, kluczowych nie tylko dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka, ale również dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

Zadbaj o to, aby na talerzu, oprócz „kalorii” znalazły się również produkty bogate w składniki odżywcze. Karmiąc piersią maleństwo potrzebujesz więcej energii. Jeśli maluch pije wyłącznie mleko mamy, przez pierwsze sześć miesięcy Twoje zapotrzebowanie na energię jest większe, w stosunku do zapotrzebowania przed ciążą o 500kcal/dzień! W celu utrzymania laktacji i zapewnienia optymalnego rozwoju dziecka ważne jest, abyś dostarczyła tej dodatkowej energii wraz ze swoją dietą. Dziecko pobierze wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze z Twojego organizmu, nie zapominaj jednak o uzupełnianiu zasobów własnego organizmu. Pamiętaj, aby jeść regularnie, planuj swój jadłospis z wyprzedzeniem i nie zapominaj o zabraniu ze sobą zdrowych przekąsek przed wyjściem z domu.

Jedz owoce i warzywa

Jedz dużo owoców i warzyw; dostarczą Ci witamin, minerałów, a także błonnika. Jedz codziennie co najmniej pięć porcji różnych owoców i warzyw, najlepiej w postaci świeżej, mrożonej, suszonej i 100% niesłodzonego soku. Zawsze starannie je myj. Warzywa lekko gotuj w niewielkiej ilości wody, na parze lub jedz na surowo po dokładnym umyciu, aby wykorzystać w pełni zawarte w nich składniki odżywcze. 

Pij wodę

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest konieczne, abyś wyprodukowała pokarm dla swojego dziecka. Teraz potrzebujesz dodatkowej ilości płynów, powinnaś wypijać ich aż 2,7 l w ciągu dnia!  Najlepszym sposobem na zwiększenie nawodnienia Twojego organizmu jest woda. Innymi zdrowymi płynami są: mleko lub 100% soki owocowe bez cukru. Ogranicz spożycie napojów z kofeiną, napojów bezalkoholowych i napojów energetycznych. 

Spożywaj produkty zawierające DHA (tłuszcz z rodziny Omega-3)

Źródłem DHA dla malucha karmionego mlekiem mamy jest jej pokarm, a zatem, jeśli karmisz swoje dziecko piersią, powinnaś nadal spożywać tłuste ryby, takie jak: łosoś, tuńczyk, czy makrela, bądź przyjmować suplementy.

Przyjmowanie DHA przez matkę w okresie ciąży i podczas karmienia piersią wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i wzroku płodu i niemowląt karmionych piersią. Mamy karmiące piersią swojego malucha potrzebują codziennie dodatkowo 200 mg DHA, w porównaniu do zalecanego dziennego spożycia kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 dla osób dorosłych (250 mg DHA i EPA).

Unikaj niezdrowych nawyków

Nadal unikaj alkoholu, dymu papierosowego, lekarstw i żywności, która może zawierać toksyny lub pestycydy.

Stosuj zbilansowaną dietę

Zadbaj o swoją równowagę. Opieka nad maleństwem wymaga dużego wysiłku, to dla Ciebie trudny czas. Zbilansowana dieta dostarczy Ci potrzebnej energii, pomoże również zregenerować się po ciąży.

 

Referencje:
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z 6.05.2011r
  • Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, M. Jarosz, 2012 r