Dowiedz się, czy Twoje dziecko ma zaparcia i jak możesz mu pomóc.

 

 

 

 

Wypróżnianie dziecka:

Niektóre dzieci napełniają pieluszkę po każdym karmieniu. Inne, zwłaszcza maluchy karmione piersią, mogą nie wypróżniać się przez kilka dni, a nawet przez tydzień. Oba te rytmy są prawidłowe. Niemowlęta czasmi napinają się lub nawet płaczą podczas oddawania stolca. Twoje dziecko nie ma zaparcia, dopóki stolce są miękkie, nawet, jeżeli nie oddawało stolca od kilku dni. Każde dziecko jest inne. Szczegółowych informacji udzieli Ci lekarz pediatra. Skonsultuj się z nim w razie wątpliwości.

Objawy zaparć u dzieci:

Jeżeli Twoje dziecko nie wypróżnia się, co najmniej trzy razy w tygodniu, a jego stolce są twarde i trudne do wydalenia, wówczas można mówić o zaparciach. Stolce maluchów cierpiących na zaparcia mogą wyglądać jak małe kulki. Innym typowym objawem jest pobrudzona pieluszka na skutek wyciekania miękkiego stolca (biegunki) wokół twardych, zatrzymanych stolców. 

Im dłużej Twoje dziecko cierpi na zaparcia, tym trudniejszy może być powrót do normalnych wypróżnień; zwróć się zatem o pomoc do lekarza. Może minąć trochę czasu, zanim metoda przez niego zalecona zacznie działać. Nie rezygnuj, dopóki nie osiągniesz pozytywnego efektu!

Przyczyny zaparcia u dzieci:

Przyczynami zaparć mogą być: nadmierna ilość mleka i niedobór błonnika w diecie dziecka. Zaparcia mogą być również sygnałem, że Twoje dziecko jest czymś zaniepokojone lub zestresowane. Jeżeli Twoje dziecko ma zaparcia, oddawanie stolców może być dla niego bolesne. W ten sposób często dochodzi do powstania błędnego koła: im większy ból odczuwa maluszek podczas wypróżniania, tym bardziej wstrzymuje się od oddania stolca. Taka sytuacja pogłębia problem zaparcia, a to z kolei wzmaga ból u dziecka. Nawet kiedy zaparcie ustąpi, a oddawanie stolca nie jest już bolesne, dziecko może nadal odmawiać korzystania z toalety.

Jak pomóc dziecku uniknąć zaparcia?

Dieta i ćwiczenia w walce z zaparciami.

Po rozwiązaniu palącego problemu należy zrobić wszystko, aby uniknąć jego nawrotów. Najlepszą metodą na uniknięcie zaparć jest zapewnienie dużych ilości błonnika w diecie dziecka. Owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, pełnoziarniste płatki śniadaniowe, groszek i kukurydza są dobrymi źródłami błonnika, lubianymi przez dzieci. Twoje dziecko musi również dużo pić, najlepiej wody niegazowanej, jednak nie podawaj mu zbyt dużo mleka lub napojów, ponieważ mogą one powodować zaparcia. W profilaktyce i terapii zaparć pomagają ćwiczenia.

Rozwiewanie obaw dziecka

Jeżeli zmiana diety nie pomoże, spróbuj ustalić, czy istnieje coś, co niepokoi Twoje dziecko. Na przykład może bać się korzystać z nocnika. Cokolwiek to jest – spróbuj uspokoić malucha i mu pomóc. To może trochę potrwać. Skuteczne może być pozwalanie dziecku na towarzyszenie Ci w Twoich wizytach w toalecie. Spróbuj zachować w tym temacie jak największy spokój. Jeżeli problem nie minie, porozmawiaj o tym ponownie z lekarzem pediatrą.