Dowiedz się więcej o wypróżnieniach małego dziecka i o ich roli, jako wskaźnika stanu zdrowia.

 

 

 

Pierwszy stolec Twojego dziecka składa się z substancji zwanej smółką. Jest kleista i zielonkawo-czarna. Po kilku dniach zmieni kolor na żółty lub musztardowy. Stolce dzieci karmionych piersią są płynne i bezzapachowe. Jeżeli zmienisz sposób karmienia swojego dziecka z naturalnego na mleko modyfikowane, zauważysz, że jego stolce stały się ciemniejsze i mają gęstszą konsystencję.

Jak często dziecko powinno oddawać stolce?

Niektóre dzieci napełniają pieluszkę po każdym karmieniu. Inne, zwłaszcza maluchy karmione piersią, mogą nie wypróżniać się przez kilka dni, a nawet przez tydzień. Oba te rytmy są prawidłowe. Normalnym również jest, że niemowlęta napinają się lub nawet płaczą podczas oddawania stolca. Twoje dziecko nie ma zaparcia, dopóki stolce są miękkie, nawet, jeżeli nie oddawało stolca od kilku dni. 

Każde dziecko jest inne. Szczegółowych informacji udzieli Ci lekarz pediatra. Skonsultuj się z nim w razie wątpliwości.

Czy to normalne, że stolce mojego dziecka zmieniają się?

Z dnia na dzień lub z tygodnia na tydzień stolce Twojego dziecka będą prawdopodobnie ulegać zmianie. Jeżeli zauważysz znaczną zmianę jakiegokolwiek typu, na przykład, gdy stolce staną się bardzo wonne, bardzo wodniste lub twardsze, a zwłaszcza, jeżeli pojawi się w nich krew i/ lub śluz, powinnaś porozmawiać o tym z lekarzem pediatrą.