Jeżeli z różnych przyczyn zdecydowałaś się na podawanie dziecku mleka modyfikowanego lub na karmienie łączone, czas wybrać odpowiednie mleko dla Twojego dziecka.

 

W pierwszym roku życia dziecka, mleko modyfikowane dla niemowląt swoim składem zapewnia zaspokojenie potrzeb żywieniowych. Jeżeli  zdecydujesz się na podawanie swojemu maluszkowi mleka modyfikowanego lub na karmienie łączone, czas wybrać mleko modyfikowane dla niemowląt, odpowiednie dla jego potrzeb żywieniowych. 

Wybór mleka modyfikowanego dla Twojego dziecka

Mleko modyfikowane dla niemowląt, które zostało specjalnie dostosowane do potrzeb żywieniowych niemowląt, dostarcza odpowiednich ilości składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, cenne kwasy tłuszczowe oraz właściwe ilości substancji mineralnych i witamin. Mleko początkowe jest odpowiednie dla niemowlęcia począwszy od urodzenia do 6 miesiąca życia i może stanowić jedyne źródło pożywienia. Mleko następne przeznaczone jest dla niemowląt w wieku 6-12 miesięcy, jako element zróżnicowanej diety. Mleko modyfikowane dla niemowląt, niezależnie od marki, podlega określonym regulacjom europejskim jak i lokalnym. Niektóre produkty są przeznaczone dla dzieci o specjalnych potrzebach żywieniowych, np. cierpiących na zaparcia, alergię, ulewanie, kolki itp. Produkty te nazywane są dietetycznymi środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia medycznego. W razie pytań dotyczących mleka modyfikowanego dla Twojego dziecka: jego składu, doboru mleka odpowiedniego do wieku malucha, czy jego ewentualnych nietolerancji pokarmowych, zwróć się do swojego lekarza pediatry.

Możesz polegać na specjalistycznej wiedzy firmy Mead Johnson w dziedzinie żywienia

Firma Mead Johnson stworzyła mleka modyfikowane Enfamil dla niemowląt, ze specjalną mieszanką składników odżywczych. Mleka te zawierają ważne składniki, takie jak DHA (kwas dokozaheksaenowy, kwas tłuszczowy z rodziny Omega 3), obecny w mleku mamy, a zatem będący naturalnym elementem diety Twojego maleństwa, czy kwas α-linolenowy. Składniki te wspomagają odpowiedni rozwoju wzroku, mózgu i tkanek nerwowych dziecka (zalecane spożycie kwasu α-linolenowego to 2 g dziennie, a linolowego 10 g dziennie). Enfamil Premium 2, mleko następne, jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 6. do 12. miesiąca życia, jako element zróżnicowanej diety. Zawiera specjalną mieszankę składników odżywczych, takich jak DHA, żelazo, wapń, cynk i witaminy, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój kości Twojego dziecka.

  • Enfamil Premium 2 to pierwsze mleko modyfikowane dla niemowląt z poziomem 0,3% DHA (Omega 3), który wspomaga prawidłowy rozwój wzroku Twojego dziecka do 12 miesiąca życia. Poziom ten został potwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jako poziom przyczyniający się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt
  • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych
  • Wapń i witamina D są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
  • Cynk przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego

Ważna informacja: Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Dobrze się zastanów, zanim podejmiesz decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią, może być ona trudna lub niemożliwa do odwrócenia. Wprowadzenie częściowego karmienia butelką może, z kolei, zredukować ilość Twojego pokarmu. Rozważ też korzyści finansowe związane z karmieniem piersią przed podjęciem zmiany sposobu karmienia swojego dziecka. 

 

Referencje:
  • Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej: DYREKTYWA KOMISJI 2006/141/WE z dnia 22 grudnia 2006 r
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z dnia 6 maja 2011 r
  • DHA: Do uzyskania tego efektu potrzebne jest 100 mg DHA dziennie
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r
  • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
  • EFSA 2014 0109_FR