rozwoj-zmyslowSprawdź, jak możesz wspomagać rozwój wzroku swojego pięciomiesięcznego dziecka, aby wspierać koncentrację oraz motywować je do poznawania świata i nauki.

 

Lepszy wzrok i lepsza percepcja głębi u Twojego dziecka nie tylko zwiększyły jego ciekawość świata, lecz również wprowadziły stałość form, dzięki której dziecko rozpoznaje, że jego miś nadal pozostaje jego misiem, nawet gdy stoi na głowie. Wspomagaj rozwój wzroku dziecka, zapewniając mu ciche miejsce do zabawy (najlepiej bez telewizora) z przedmiotami stymulującymi wzrok, umieszczonymi w różnych miejscach, na różne wysokości i w różnej odległości. Będzie to wspomagać jego zdolność skupienia oraz motywować go do poznawania świata i nauki. Pozwól mu patrzeć na samego siebie. Włóż do łóżeczka malucha nietłukące się lusterko, bez ostrych krawędzi, aby dziecko mogło na siebie patrzeć i uśmiechać się do siebie.

Dlaczego żywienie jest ważne? 

Twój lekarz jest najlepszym źródłem porad w zakresie pielęgnacji i karmienia Twojego dziecka.

Wszystkie substancje odżywcze są ważne, ale istnieją pewne składniki, na które możesz zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że Twoje dziecko otrzymuje je w ilości wystarczającej dla wspomagania jego rozwoju – na przykład DHA. Spożywanie DHA przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. DHA to specyficzny kwas tłuszczowy typu Omega-3, obecny w mleku matki. Jest naturalnym składnikiem diety Twojego dziecka. Po urodzeniu dziecko będzie otrzymywać DHA z Twoim pokarmem. Kobiety w ciąży i karmiące potrzebują codziennie dodatkowo 200 mg DHA w porównaniu do zalecanego dziennego spożycia kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3 dla osób dorosłych (250 mg DHA i EPA).W przypadku niskiego spożycia ryb przez przyszłą mamę, dawkę suplementu DHA należy zwiększyć do 400-600mg/dobę.  

 

Referencje:
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z 6.05.2011 r