rozwoj-zmyslowDowiedz się, jak rozwijają się zmysły Twojego czteromiesięcznego dziecka i w jaki sposób możesz wspomagać jego postępy.

 

Zmysły Twojego dziecka nadal się rozwijają. Wspomagaj jego postępy poprzez prawidłowe żywienie oraz różne bodźce dotykowe (miękkie zabawki o różnej fakturze), słuchowe (muzyka) i węchowe (różne zapachy).

Wzrok: Wzrok Twojego dziecka szybko się poprawia, a maluch nabywa nową umiejętność skupienia wzroku na obiekcie oddalonym o kilka metrów. Może wykazywać nowe zainteresowanie zabawkami. Skorzystaj z okazji do badania różnych kształtów, rozmiarów, kolorów i faktur. 

Dlaczego żywienie jest ważne? 

Twój lekarz jest najlepszym źródłem porad w zakresie pielęgnacji i karmienia Twojego dziecka.

Wszystkie substancje odżywcze są ważne, ale istnieją pewne składniki, na które możesz zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że Twoje dziecko otrzymuje je w ilości wystarczającej dla wspomagania jego rozwoju – na przykład DHA. Spożywanie DHA przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. DHA to specyficzny kwas tłuszczowy typu Omega-3, obecny w mleku matki. Jest naturalnym składnikiem diety Twojego dziecka. Po urodzeniu dziecko będzie otrzymywać DHA z Twoim pokarmem. Kobiety w ciąży i karmiące potrzebują codziennie dodatkowo 200 mg DHA w porównaniu do zalecanego dziennego spożycia kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3 dla osób dorosłych (250 mg DHA i EPA).W przypadku niskiego spożycia ryb przez przyszłą mamę, dawkę suplementu DHA należy zwiększyć do 400-600mg/dobę.  

 
Referencje:
  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z 6.05.2011 r