rozwoj-zmyslowPoznaj kluczowe kamienie milowe w rozwoju pięciu zmysłów Twojego dziecka 

 

 

 

Rozwój zmysłów Twojego dziecka zaczął się w życiu płodowym i jest kontynuowany po urodzeniu. Oto kluczowe kamienie milowe w rozwoju pięciu zmysłów Twojego dziecka:

  • Smak: noworodki potrafią już rozróżniać niektóre smaki, na przykład słodki i kwaśny.
  • Węch: zmysł węchu Twojego dziecka intensywnie rozwija się od trzeciego trymestru ciąży. Teraz używa go do znalezienia źródła pożywienia i ukojenia w znajomych zapachach Mamy i Taty. 
  • Wzrok: wzrok Twojego dziecka jeszcze nie jest w pełni rozwinięty, ale od urodzenia znacznie się poprawił. Wraz z rozwojem wzroku maluch będzie wpatrywać się w Twoją twarz przez coraz dłuższy czas, oraz zacznie śledzić wzrokiem ruchome przedmioty. Na tym etapie potrafi skupić wzrok na kontrastowych przedmiotach w odległości 23-30 cm, jakkolwiek jego wzrok zyska ostrość i wyrazistość za kilka miesięcy. Jego uwagę będą zwracać kontrastowe wzory i jaskrawe kolory. Cienie, czarno-białe fotografie, ludzkie twarze i zabawki przeznaczone dla niemowląt będą wzbudzać jego zainteresowanie. Postaraj się uniknąć nadmiernej stymulacji – zadbaj o to, aby maluch odpoczywał w stopniu wystarczającym dla rozwoju jego mózgu. 
  • Słuch: słuch Twojego dziecka będzie nieco przytłumiony w pierwszych tygodniach życia. Pomoże mu to w stopniowym przestawieniu się z  rytmów łona mamy na hałasy świata zewnętrznego. Twoje dziecko zaczęło praktykować habituację lub zdolność do zmniejszenia reakcji na powtarzane bodźce jeszcze w życiu płodowym, a teraz nadal rozwija tę umiejętność. Habituacja na powtarzane bodźce stanowi wczesną formę nauki i jedną z najprostszych form zapamiętywania. Polega na „wyciszeniu“ otoczenia, co pozwala maluchowi spać przy znanych dźwiękach, na przykład przy dźwięku wentylatora lub hałasie ulicy.
  • Dotyk: zmysł dotyku Twojego dziecka zaczął kształtować się w łonie mamy. Zaczyna się od ust i rozprzestrzenia się na całe ciało. Może to wyjaśniać zwyczaj wkładania wszystkich przedmiotów do buzi. 

Dlaczego żywienie jest ważne?

Twój lekarz jest najlepszym źródłem porad w zakresie pielęgnacji i karmienia Twojego dziecka.
Wszystkie substancje odżywcze są ważne, ale istnieją pewne składniki, na które możesz zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że Twoje dziecko otrzymuje je w ilości wystarczającej dla wspomagania jego rozwoju – na przykład DHA. Spożywanie DHA przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią.. DHA to specyficzny kwas tłuszczowy typu Omega-3, obecny w mleku matki. Jest naturalnym składnikiem diety Twojego dziecka. Po urodzeniu dziecko będzie otrzymywać DHA z Twoim pokarmem. Kobiety w ciąży i karmiące potrzebują codziennie dodatkowo 200 mg DHA w porównaniu do zalecanego dziennego spożycia kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3 dla osób dorosłych (250 mg DHA i EPA).W przypadku niskiego spożycia ryb przez przyszłą mamę, dawkę suplementu DHA należy zwiększyć do 400-600mg/dobę.  
 
Referencje:
  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z 6.05.2011 r.